Ennek megfelelően a mesterséges fotoszintézist, tehát azt, hogy a növények ezen jellegzetes folyamatát leutánozzuk, és ha lehet még hatékonyabbá is tegyük, már a hetvenes évek óta kutatják. Természetesen most hogy a legnagyobb globális kihívás már mindenki számára egyre egyértelműbben a klímakatasztrófa, ezek a kutatások kifejezetten az érdeklődés homlokterébe kerültek, olyannyira, hogy 2020-ban jelentette be az USA Energiaügyi Minisztériuma (U.S. Department of Energy), hogy 100 millió dollárt osztana szét a mesterséges fotoszintézissel kapcsolatos kutatásokra.
Jelenleg a rendelkezésünkre álló technológiák közül a fotovoltaikus technológia áll a legközelebb a mesterséges fotoszintézishez, és ez az elsőre talán ismeretlen szókapcsolat voltaképp a napelemeket jelenti, melyek segítségével a napfényből áramot állítunk elő. Ez természetesen hasznos dolog, de a tényleges fotoszintézissel összevetve híresen nem túl hatékony: ily módon a napból érkező energia körülbelül 20 százaléka alakítható át, míg a fotoszintézis esetén a napból érkező energia körülbelül 60 százaléka kerül kémiai energia formájában eltárolásra a megfelelő biomolekulákban.
Felmerülhet kérdésként, hogy a hetvenes évek óta, miért „csak” ennyire futotta eddig? Erre pedig az egyik válasz, hogy a fotoszintézis egy olyan összetett folyamat, amely több millió évnyi evolúció útján alakult ki, ráadásul a repüléstől, a kommunikációtól, vagy akár az intelligenciától eltérően mindössze egyetlen egyszer a teljes élővilágban. A kutatók szerint ugyanakkor a mostani kísérletek 10-15 éven belül gyümölcsöt hozhatnak, vagyis ekkorra fognak megjelenni az első, kereskedelmi forgalomban is kapható, mesterséges fotoszintézisre képes rendszerek. Jelenleg tehát több irányban is folynak a kutatások, és ezek közül kettőről korábban mi is írtunk a lenti cikkünkben:
A korábbiaktól viszont annyiban különbözik a most ismertetésre kerülő elképzelés, hogy ennek valós környezetben a gyakorlati felhasználására már a közeljövőben nagy az esély, míg a többi jelenlegi kutatás még nem igazán hagyhatja el a labor falait. A Phys.org cikke alapján a dél-koreai kutatók kísérletei két nagyobb területet kapcsolnak össze: a napelemekkel kapcsolatos kutatásokat, valamint a szén-dioxid átalakításával kapcsolatos kutatásokat. A közös kapocs pedig egy nanométeres nagyságú, faág alakú volfrám-ezüst ötvözet elektróda, amely nagy mennyiségben képes szén-monoxidot kibocsájtani az átalakító rendszerbe került szén-dioxidból. Ezt a rendszert lehet aztán napelemekkel kombinálni, és így ipari léptékű, mesterséges fotoszintézisre képes rendszert lehetne valós környezetben létrehozni.
A szóban forgó katalizátor alkalmazható szén-monoxid előállító rendszerekben, melyek a szén-dioxid gázt alakítják át az előbb említett anyaggá – ebben az esetben a hagyományos ezüst katalizátorhoz képes 60 százalékkal több szén-monoxidot sikerült előállítani, ráadásul a volfrám-ezüst ötvözet 100 órányi kísérletet követően is stabil maradt. Miután pedig elektronmikroszkóp alatt valós idejű analízist hajtottak végre a katalizátoron, kiderült, hogy annak az alakja is (nem csak az anyaga) hozzájárult a megnövekedett szén-monoxid termeléshez.
Ezután a katalizátort 120 négyzetcentiméter felületű, kereskedelmi forgalomban is kapható napelemmel kombinálták, és a rendszer simán működött – vagyis nagy hatékonyság mellett alakította át a szén-dioxidot szén-monoxiddá, és tette mindezt külső környezetben. Ráadásul az egész folyamathoz egyedül napfényre volt szükség. Mindez azt jelenti a gyakorlati alkalmazás szempontjából, hogy az acélművekben és a petrolkémiai üzemekben a keletkező szén-dioxid ezzel a katalizátorral és napelemekkel nagy mennyiségben alakítható szén-monoxiddá, amelyből pedig különböző alapvető vegyületek hozhatóak létre jelentős kibocsájtáscsökkentés mellett.
(Kép: Flickr/Open Grid Scheduler / Grid Engine)