Lávaeső eshet esténként a bolygón, aminek belseje gyémántot is rejt

2022 / 05 / 28 / Bobák Zsófia
Lávaeső eshet esténként a bolygón, aminek belseje gyémántot is rejt
Az 55 Cancri e titokzatos világát tárja fel többek között a James Webb Teleszkóp első évében és fényt derít rá, hogy vajon a lávaesőről szóló hipotézis megállja-e a helyét.

A James Webb űrteleszkóp nyáron kezdi meg tudományos munkáját, miután a berendezések előkészítési szakasza a végére ér - a NASA május 19-ei közleménye szerint az időpont már közelít, jelenleg a fedélzeten lévő négy tudományos műszer, a NIRCam (Near Infrared Camera), a NIRSpec (Near Infrared Spectograph), a NIRISS (Near Infrared Imager and Slitless Spectograph) és MIRI (Mid-Infrared Instrument) 17 féle működési módjának próbája zajlik, és az első mozgó űrbeli objektum követésével is tesztelték a teleszkóp beállításait. Ehhez a 6481 Tenzing elnevezésű aszteroidát használták alanynak, amely nevét Tenzing Norgay nepáli serpáról kapta, aki Edmund Hillary-val együtt először ért fel a Mount Everestre 1953. május 29-én.

Az űrtávcső megfigyelései számos új felfedezés alapjait jelenthetik és az adatok olyan elméletek megerősítését vagy cáfolatát is biztosíthatják, amelyeket a korábbi teleszkópos észlelésekre alapozva alkottak meg a kutatók, de a bizonyításuk eddig nem volt lehetséges. A James Webb Teleszkóp az eddigi legnagyobb az űrtávcsövek között a maga 6,5 méteres főtükrével, és elsősorban az infravörös sugárzást méri majd 0,6-28 mikron hullámhosszon: ezzel azokat a jeleket is tudja érzékelni, amelyek a galaxisok formálódása idején a sűrű poron is áthatolnak, így jobb rálátást nyújt a csillag-, és bolygókeletkezési folyamatokra.

Az első év tudományos programjai között magyar vonatkozású projekt is helyet kapott: a Szegedi Tudományegyetem csillagásza, Szalai Tamás és munkatársa, Ori Fox a szupernóvák potenciális porgeneráló hatását vizsgálják majd. Emellett további hatezer órányi megfigyelési időn osztoznak azok a programok, amelyek például a galaxisok evolúcióját, az ultra-vörös galaxisok jellemzőit, a szupermasszív fekete lyukakat, az Uránusz holdjait, a Plútó "klímáját", a Neptunusz atmoszféráját vagy a barna és fehér törpéket térképezik fel. Az egyik régi kérdés, amire választ kaphatnak a csillagászok az első megfigyelési ciklus alatt, hogy vajon tényleg lávaeső esik-e a 2004-ben felfedezett 55 Cancri e exobolygón, amelynek felszínét nagy valószínűséggel forró láva borítja, belseje pedig gyémántokat rejt.

Az 55 Cancri e egy szuperföld típusú extraszoláris, vagyis Naprendszeren kívüli bolygó, amely a Föld tömegének nyolcszorosával rendelkezik és a napja, a Copernicus körül körülbelül 17 óra alatt ér körbe. A bolygóról szóló információk, amelyeket a Spitzer Űrteleszkóp mérései segítségével gyűjtöttek össze a kutatók, arra engedtek következtetni, hogy a napjához való közelsége miatt a Cancri e felszíne egészen speciális: az egyik oldalán, ami mindig a Copernicus felé fordul, a forróság folyékony lávatavakat generál, a másik, állandó sötétségbe burkolózó oldalon viszont a láva megszilárdul és kemény kőzetet alkot.

Ennek a teóriának egy valamelyest módosított verzióját részletezte egy 2017-es tanulmány, amit ugyanazoknak az adatoknak az alaposabb elemzése után készítettek a NASA Jet Propulsion Laboratory munkatársai: ebből kiindulva immár azt feltételezték, hogy a bolygónak légköre is van, ami a földihez hasonló alkotóelemekből áll. De az 55 Cancri e különleges struktúrája mögött más ok is húzódhat.

A Stockholmi Egyetem csillagászai, Alexis Brandeker vezetésével azt vizsgálják majd a James Webb Teleszkóp segítségével, hogy vajon a bolygó felszíne nem különbözik-e a korábban feltételezettől, mivel az ő hipotézisük szerint a Cancri e valójában forog a tengelye körül és nincs állandó nappal az egyik, állandó éjjel a másik felén. Ebben az esetben a lávafolyamok délutánra forrósodnak fel legjobban, ekkor egy részük el is párolog, majd a bolygó hűlése közben, estére a pára hőmérséklete csökken, lávacseppek jönnek létre, amelyek lávaesőt hoznak létre. A teória tesztjét a NIRCam F444W filterének alkalmazásával végzik el a kutatók, akik a mérések után közelebbi képet kapnak az exobolygó összetételéről és tulajdonságairól.

Az 55 Cancri e azonban abban az esetben is rendkívüli égitest marad, ha kiderül, hogy a lávaeső hipotézis nem állja meg a helyét, mivel a bolygó magas széntartalma miatt, ha nem is az egész bolygó, de jelentős része gyémántból és grafitból állhat. A felfedezése utáni években ki is kiáltották gyémántbolygónak, de későbbi vizsgálatok során megállapították, hogy a Copernicus oxigén-szén aránya nem a korábban becsült értékek szerint oszlik meg, ez pedig a bolygó összetételét is más színben tüntette fel, vagyis a gyémánt mennyisége valójában kevesebb lehet az 55 Cancri e-n. Azonban még így is tartalmazhat elegendő gyémántot ahhoz, hogy különösen "értékes" tagja legyen a felfedezett exobolygók egyre bővülő csapatának.

(Fotó: NASA, ESA, CSA, Dani Player (STScI), Getty Images/gremlin)

Forró láva boríthat egy újonnan felfedezett Naprendszeren kívüli holdat A rendkívüli, vulkanikus égitest ötszázötven fényévnyi távolságra fekvő óriásbolygó körüli pályán keringhet.


1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
A
A "tradicionális kínai páncélzatot idézi" az új űrruha, amit a kínai űrhajósok viselnek majd a Holdon
A kínai űrügynökség bemutatta az űrruhát, amit az első emberes holdi misszióhoz terveztek. A Kínai Űrhajós Központ munkatársa szerint a ruhát úgy tervezték meg, hogy a kényelem mellett erőt is sugározzon a formatervezésnek köszönhetően.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.