Üres piacra érkezik a Xiaomi legolcsóbb 5G-s telefonja

2021 / 01 / 09 / Bobák Áron
Üres piacra érkezik a Xiaomi legolcsóbb 5G-s telefonja
Magyarország egyelőre nem dúskál az elérhető árú 5G-s telefonokban, pedig ma már sokkal inkább megéri az újfajta adatátviteli szabvánnyal ellátott telefont választani, mint akár egy évvel ezelőtt. Igaz, a középkategóriás 5G-s telefonok piaca még külföldön sem túl széles, de ahogy a Xiaomi Redmi Note 9T érkezése is jelzi, ez idén gyökeresen megváltozhat.

Tavaly év elején még eléggé kérdéses volt, hogy kinek éri meg 5G-s telefont vásárolni, hiszen a hálózat gyerekcipőben járt, a nagyobb le-és feltöltési sebességet, vagy a kisebb késleltetést pedig akkor sem igazán tudtuk volna kihasználni, ha a lefedettséggel nem lettek volna problémák. Azóta viszont sok minden változott Magyarországon, hiszen a Vodafone már szinte egész Budapestre és a környező településekre is kiterjedő hálózatot üzemeltet, A Telekom megjelenésével pedig a Balaton-parti településeken is elkezdett megjelenni az 5G. Az új, akár több gigabites letöltési sebességet biztosító technológiának a felhasználási köre is szépen gyarapodik, hiszen a nagyobb sávszélességgel nem csak a konferenciabeszélgetés vagy a videochat lesz sokkal élvezhetőbb, de már itthon is számtalan különböző cloud gaming platform érhető el, amelyek segítségével telefonon, út közben is futtathatjuk a legújabb játékokat.

A fentiek miatt ma már egyáltalán nem tűnik rossz döntésnek 5G-s telefont venni, főleg, ha legalább 3-4 évre tervezünk az új készülékkel - már ha egyáltalán tervezhetünk. Amíg ugyanis mostanra teljesen általánossá vált, hogy néhány modellt leszámítva a csúcskategóriás telefonok egytől-egyig 5G-képesek, százötvenezer forint alatt idehaza alig találunk olyan készüléket, ami támogatja ezt a szabványt. A Samsung Galaxy A51 5G és A71 5G valamint a Huawei P40 Lite 5G jelenleg csak néhány, kevésbé megbízható forrásból szerezhető be Magyarországon, így a piac tulajdonképpen a 120-130 ezer forintért kapható OnePlus Nord N10-re valamint a hasonló árkategóriájú Xiaomi Mi 10T Lite 5G-re korlátozódik. A kettő közül azonban csak az utóbbi található meg a hazai szolgáltatók kínálatában is, vagyis aki szolgáltatótól szeretne 5G-s telefont venni, az 150 ezer forint alatt egész pontosan egy telefonból válogathat jelenleg.

2021 minden bizonnyal az 5G-képes középkategóriás telefonok éve lesz, hiszen a Qualcomm alig néhány napja jelentette be a Snapdragon 480 processzort, ami egy olyan, 5G-képes chip, amit kifejezetten olcsóbb telefonokba szántak. A pénteken bejelentett Xiaomi Redmi Note 9T viszont nem ezzel, hanem a nagy konkurens MediaTek processzorával érkezik, ami éppen idén vette át a vezető chipgyártó pozícióját a Qualcommtól.

A MediaTek Európában kevésbé ismert, de az elérhető benchmark-tesztek alapján a hét nanométeres gyártástechnológiával készített Dimensity 800U processzor teljesítményben felveszi a versenyt még a 20-30 ezer forinttal drágább telefonok processzoraival is, mint amilyen a Snapdragon 690, az Exynos 980 vagy a Kirin 820. A Redmi Note 9T a középkategóriában elvárható műszaki paraméterekkel érkezik, vagyis 6,53 colos, 2340x1080 pixeles IPS LCD kijelzőt kapunk, amely 90Hz-es képfrissítési rátájával emelkedik ki némileg a mezőnyből, emellett a telefonban 4 GB RAM-ot, a bekapcsológombba épített ujjlenyomat-olvasót és 5000 mAh-os akksit találunk, amit 18 wattal tölthetünk. A hátlapi kameramodul egy 48 megapixeles főkamerából, valamint egy 2 megapixeles makró lencséből és egy 2 megapixeles mélységérzékelő lencséből áll.

A Xiaomi hazai képviseletének tájékoztatása szerint a készülék itthon két verzióban, 64 valamint 128 GB-os tárhellyel lesz kapható február végétől, amelyek árai 99 900 és 109 900 forinttól indulnak.

(Fotó: Xiaomi)

További cikkek a témában:

Csúcskategóriás telefonok 250 ezer alatt - melyik mit tud? Összehasonlítottuk a Xiaomi és a OnePlus legújabb csúcsmodelljét, amelyeknek idén váratlanul erős mezőnyben kell helytállniuk. Vajon mire megy a Xiaomi Mi 10T Pro és a OnePlus 8T a Samsung, a Huawei és az Apple ellen?

Kezd értelme lenni a budapesti 5G-nek Tavaly még inkább csak technológiai érdekesség volt, mostanra viszont már egészen használhatóvá érett a Vodafone belvárosi 5G-hálózata.

Az ősz mobilos trendje: a megfizethető csúcskategóriás telefonok Idén ősszel a Samsung, az Apple és a Huawei is bemutatott olyan csúcskategóriás telefont, ami a megszokottnál kevésbé fogja megterhelni a pénztárcánkat. A három gyártó három teljesen különböző megközelítéssel futott neki a feladatnak, így érdemesnek láttuk végigvenni, hogy kitől mit kapunk a pénzünkért.


Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Úgy tűnik, hogy a robotforradalom elkezdődött, de az egész esemény valójában egy teszt volt.
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
De nem csak ezzel tenné hatékonyabbá az online megbeszéléseket a Microsoft.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.