A The Verge híre szerint a hatóságok húsz szervert foglaltak le Ukrajnában és Moldovában, hogy miután a piacteret lekapcsolták, elkezdjenek a felhasználók után nyomozni. Az Europol közleményében az áll, hogy a DarkMarketen 4 650 bitcoin értékű tranzakció zajlott le, ami több mint ötvenmilliárd forintot ér, vagyis a dark web legnagyobb piactere szűnt meg a hét elején. A hírhedt, 2013-ban bezárt Silk Roadon ugyan látszólag több pénz folyt keresztül, de csak azért, mert a Bitcoin árfolyama időközben kilőtt: ott ötödennyi, vagyis százezer felhasználó kilenc és félmilliónyi Bitcoint mozgatott meg. Ez ma százötven milliárd dollárt érne.
A web, vagyis az internetnek az a része, amit a böngészőinkből általában elérünk, hatalmas, de nem kiismerhetetlen: a keresők segítségével előbb-utóbb ráakadunk arra, amire kíváncsiak vagyunk. A deep web ezzel szemben a webnek az a része, amit nem lát a Google vagy a Bing - olyan oldalak, amelyeket úgy állítottak be, hogy a keresők ne tévedhessenek oda. A dark web ennek a birodalomnak egy szelete, ahol külön szoftverekre vagy beállításokra van szükség ahhoz, hogy egy-egy oldalra beléphessünk.
A német nyomozók Oldeburgban fogták el azt az ausztrál állampolgárt, akit azzal vádolnak, hogy a DarkMarketet üzemeltette. Az üggyel az Europol erre szakosodott egysége, az EC3 foglalkozott, ahol külön dark web csoportot hoztak létre a hasonló bűncselekmények felderítésére. A Guardian értesülései szerint az oldal a Cyberbunker nevű tárhelyszolgáltatónál kerülhetett a hatóságok látóterébe, ahol több illegális szolgáltatás, például a Pirate Bay nevű torrentportál is futott.
(Fotó: Pixabay, Interpol)