Hogy mi történt az osztrák hadsereggel? Egy jól sikerült éjszaka, és legfőképp jelentős mennyiségű alkohol elfogyasztása után a császári csapat egymást hitte az ellenfélnek, és tüzet nyitottak. Tévedésük végzetesnek bizonyult, és a becslések szerint akár tízezer halottja és sebesültje is lehetett a fegyveres konfliktusnak. A törökök természetesen profitáltak ebből, hiszen játszi könnyedséggel bevehették Karánsebest.
Vannak időszakok az életben, amikor semmi sem jön össze; II. József császár számára pontosan ilyen volt az 1787 és 1792 között dúló osztrák–török háború. A császár akkoriban sokat betegeskedett, ám nem volt választása, a birodalom védelme érdekében II. (Nagy) Katalin orosz cárnő oldalán csatlakozott a már zajló orosz–török konfliktushoz. Ahogy írtuk, a szerencse akkoriban igencsak elpártolt az uralkodótól: József birodalmának egy távoli szegletében, Brabantban lázadás tört ki, miközben északi szomszédja, az egyre erősödő Poroszország is fenyegette hatalmát a térségben. Mivel a császári hadsereg mozgósítása felettébb körülményes volt, így a harcok évekig elhúzódtak. Emellett a hadseregben is akadtak nehézségek, többek között a gördülékeny kommunikációval kapcsolatosak, soraikban ugyanis a térség valamennyi nemzetisége képviseltette magát, ám közülük sokan nem beszéltek németül, csak az általános vezényszavakat ismerték. A karánsebesi haderő például a németek mellett szerbekből, horvátokból és lombardiai olaszokból állt, összesen körülbelül százezer főből, akiket a város védelmére vezényeltek oda.
Szeptember huszonegyedikén este a lovasok közül többen felderítő őrjáratra indultak a Temes folyó túlpartjára, törököknek azonban színét sem látták. Helyettük azonban vagy egy tucat vándorcigányba botlottak, akik itallal kínálták a lovasokat, ők pedig természetesen elfogadták az ajánlatot, és kezdetét vette a mulatozás. Italozásuk közepette egyszer csak felbukkant egy csoport gyalogos katona, akik szintúgy beszálltak volna a buliba. Miután a lovasok ezt nem hagyták, a kezdeti heves szóváltás verekedésbe torkollt, amit hamarosan lövések követtek. Mindeközben a folyó túlpartján maradt katonatársak éberen figyelték az éjszakában esetlegesen rajtuk ütni kívánó törökökre utaló jeleket. Amikor meghallották a kiáltásokat és lövéseket a szemközti partról, azonnal az ellenség felbukkanását gyanították; felverték alvó társaikat, perceken belül pedig már az egész környék zengett a „Törökök, törökök!” kiáltásoktól. Ezt a részeg verekedők is meghallották, és persze rögtön azt hitték, hogy a törökök lerohanták a tábort, így bajtársaik segítségére siettek.
A táborban maradtak meglátták a túlpart felől közeledő csoportot, és – az ellenségnek gondolva őket – lőni kezdetek.
Feljegyzések szerint a visszatérő katonák közül többen azt kiáltották, „Halt!” – azaz „Állj!”, ám a németül nem értők ezt állítólag „Allah!” kiáltásként értelmezték, ami csak erősítette őket abbeli hitükben, hogy itt vannak a törökök. A rossz hír gyorsan száguld, így perceken belül mindenki azt hitte, hogy a törökök körbevették a tábort, vagy már be is hatoltak, így a császári katonák minden mozgó árnyékra tüzeltek. Elszabadult a káosz, sokan ezért inkább az erdőbe menekültek. Másnap reggelre aztán mindenkiben tudatosult, hogy mi is történt az éjszaka. A megtépázott, legyengült haderőt teljesen felkészületlenül érte, amikor két nappal az értelmetlen csata után valóban megjöttek a törökök, akik aztán könnyűszerrel bevették Karánsebest. Az osztrák hadsereg szétzúzta önmagát, és kénytelen volt visszavonulni.
A fentiek ellenére a történészek szerint érdemes fenntartással kezelnünk a történetet, mivel az esettel kapcsolatos ismereteink meglehetősen hiányosak. Vegyük például a csata első feljegyzését, amire az események után negyven évvel később került sor. Emiatt sokan abban is kételkednek, hogy egyáltalán megtörtént-e. Nincs kizárva ugyanakkor az sem, hogy az osztrák birodalom szégyenérzete miatt inkább
elhallgatta a baklövést, vagy egyfajta nyílt titokként kezelte, és ezért kellett rá hosszú évekig várni.
Az sem egyértelmű továbbá, hogy pontosan mennyi katona veszett oda az összecsapásban: egyes források szerint mindössze százötven, egy másik szerint ezerkétszáz. Míg egy harmadik feljegyzés szerint ötszázharmincnyolc katona, huszonnégy elit katona, és egy tiszt tűnt el, többségük azonban végül visszatalált a sereghez. Egyes történészek pedig azért tartják valószínűtlennek a tízezres áldozatszámot, mert szerintük kizárt, hogy a katonák valóban egész éjszaka lövöldöztek volna egymásra anélkül, hogy észrevették volna a tévedést.
Egészen pontosan Paul Bernard amerikai történész 1968-as, II. Józsefről szóló életrajzában említ tízezer halottat, csakhogy ezt semmilyen bizonyítékkal sem támasztja alá. Az osztrák seregek balkáni hadjáratai során ugyan valóban előfordultak ilyen mértékű veszteségek, ezeket azonban betegségek, elsősorban a malária és a dizentéria okozták. Maga a háború végül döntetlenül végződött: az 1791-es szvistovi béke kimondta, hogy az Oszmán Birodalom lemond a Duna menti Orsova városáról, illetve két kisebb területről a horvát határvidék mentén a Habsburg Birodalom javára. II. József addigra meghalt, trónját megöröklő öccsére, II. Lipótra pedig egy sokkal nehezebb feladat várt: az 1789-ben kitört francia forradalom.
(Források: All That's Interesting, Millásreggeli, War History Online, fotó: War History Online, History Of Yesterday)