Létrehozták a világban halmozódó mikroműanyagok legújabb ellenségét, a fénnyel hajtott, baktérium méretű gépet

2021 / 06 / 23 / Bobák Zsófia
Létrehozták a világban halmozódó mikroműanyagok legújabb ellenségét, a fénnyel hajtott, baktérium méretű gépet
A miniatűr szerkezetek olyan helyekre is eljutnak, ahová más módszerekkel eddig nem sikerült, úgy a notóriusan nehezen eltávolítható, ultra kicsi plasztik darabok is lebonthatóak a segítségükkel.

A műanyag az egyik leghasznosabb, legsokoldalúbban felhasználható alapanyagként kezdte meg pályafutását, sőt, eleinte úgy tűnt, hogy környezetbarátabb alternatívát kínál a fák kivágása árán előállított papírral szemben, ezen felül az áruk messzire, sokszor kontinenseken át történő szállítása is elképzelhetetlen volna a műanyagcsomagolások védőhatása nélkül. Azonban a feleslegessé vált, eldobható és elpazarolt műanyag hatalmas mennyiségű, nehezen lebomló szemét megjelenésével jár, amelynek legkisebb tagjait, a mikroműanyagokat még bonyolultabb eltávolítani és kezelni, mint a nagyobb darabokat.

A mikroplasztik mindenhol ott van, láthatatlanul megbújik a gleccserekben, a vizekben, az állatok és emberek szervezetében, a világ legmagasabb és legtávolabbi pontjain is. Hogy hogyan lehetne kezelni ezeknek az extra kicsi hulladékoknak a problémáját, régóta foglalkoztatja a tudósokat és a korábbi kutatások arra vezettek, hogy egyike a legígéretesebb megoldásoknak a napfény által működtetett katalizátorok használata, amelyek olyan kémiai reakciókat indítanak be a műanyagokban, amelyek lebontják a szerkezetüket. Cseh kutatók most arra találtak ki új módszert, hogy hogyan lehetne ezeket a katalizátorokat kontaktusba hozni a mikroplasztikkal, hogy a folyamat minél hatásosabb legyen. Ehhez olyan miniatűr robotokat terveztek, melyek energiahatékony módon, napfény segítségével haladnak előre, csatlakoznak a műanyaghoz, majd idővel, néhány nap alatt elkezdik szétbontani az anyag komponenseit. A 4-8 nanométeres robotok bizmut-vanadátból épültek fel, amelyet más területen is alkalmaznak fotokatalizátorok előállítására, kívülről pedig mágneses vas-oxid bevonatot kaptak.

Miután sikeresen átúsztak a tesztek során azon a labirintuson, amelyet a kutatók készítettek számukra, kapcsolódtak négyféle műanyagtípushoz és körülbelül hét nap elteltével a hidrogén-peroxid oldatban, amelybe helyezték őket, a műanyagok felületét elemeire bontották, a teljes anyag pedig súlyának 3%-át elvesztette. A szeparált darabokat megtalálták az oldatban, vagyis a robotok valóban képesek voltak a feladatuk sikeres elvégzésére.

A módszer széles körben való alkalmazása előtt még meg kell bizonyosodni arról is, hogy maguk a robotok is le fognak bomlani a jövőben, méghozzá önmaguktól.

Másképp nemsokára már mikrorobot szennyezésről szólhatnak a hírek, de a kutatók már dolgoznak ezen a problémán is. A módszer nagy segítséget nyújtana a hulladék kezelésének hatékonyabbá tételében, mivel hiába jelennek meg a boltok kínálatában már a lebomló műanyagból készült zacskók és csomagolások, ezek az anyagok is csak ipari környezetben, megfelelő kezelés mellett képesek lebomlani, a környezetbe kerülve ugyanolyan hulladékként végezhetik, mint a hagyományos műanyagok.

Martin Pumera, a kísérlet vezetője a Fast Companynak úgy nyilatkozott, hogy az új technológia iránt már érdeklődött egy szennyvízkezelő cég, mivel a mini-gépeket nem csak műanyagok bontására, hanem többféle szennyező anyag eltávolítására is fel lehet használni.

(Fotó: Getty Images/Sebastian Kaulitzky, Science Photo Library)

További cikkek a témában:

Ki találta fel a műanyag zacskót? Jó ötletnek indult, egyes számú közellenség vált belőle. Tekintsünk vissza a dicsőséges kezdetekre, amihez igazából nem is kell olyan sokat visszautaznunk az időben.
Három év múlva jöhetnek a visszaváltható italcsomagolások A kormány által a Parlamentnek benyújtott, november 24-i törvényjavaslat alapján 2023. július 1-től tennék kötelezővé Magyarországon az italcsomagok visszaváltását.
Robotok végeztek mikrosebészeti beavatkozást emberen Ígéretesen zárult az a teszt, amelyen robotok végeztek el embereken rendkívül szűk ereket helyreállító műtétet. Ez a technológia ráadásul olyan pácienseken is segíthet, akiket eddig nem lehetett műteni.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.