A javaslat már az év elején meghirdetett klíma- és természetvédelmi akciótervben is szerepelt, ám abban még általánosságban csak annyit határoztak meg, hogy támogatni fogják a fémdobozok, az üveg- és műanyagpalackok visszaváltását. Hogy a visszaváltási kötelezettség pontosan milyen csomagolóanyagokra vonatkozna, azt még mindig nem lehet tudni, ezt ugyanis a törvény elfogadása után egy külön kormányrendeletben fogják szabályozni.
A Greenpeace az ezzel kapcsolatban kiadott sajtóközleményben üdvözölte a döntést, ugyanakkor felhívják rá a figyelmet, hogy a visszaváltás rendszere önmagában nem elegendő, a kötelező újrahasználatot, újratöltést is elő kell írni.
„Az iparági közlések alapján a jól hasznosítható PET-palackok és a végtelenszer hasznosítható alumínium dobozok körülbelül kétharmada végzi most lerakóban, égetőben vagy a természetben – újrahasznosítás helyett. Üveg esetén is elkeserítően rossz az újrahasznosítási arány. Amíg nem lép életbe érdemi szabályozás, minden egyes nappal csak növekednek a hulladékhegyek. Itthon csak PET-palackból évi több mint 1 milliárd kerül a szemétbe hasznosulás nélkül. A PET-palackok pedig tovább aprózódnak mikroműanyaggá, a szemcsék bekerülnek a folyóinkba és az emberi szervezetbe is” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace szakértője.
A környezetvédő szervezet szerint a cél az lenne, hogy 2024-re minden eldobható italcsomagolást újrahasznosítsanak, ehhez viszont a kormány által javasolt időpontnál jóval korábban, már 2022. január 1-től be kellene vezetni a rendszert, és jogszabályban előírni az egyszer használatos PET-palackok, alumínium dobozok, italoskarton-dobozok és üvegpalackok begyűjtését és újrahasznosítását.
A Greenpeace megbízásából a ZRI Závech Research november elején készített reprezentatív közvélemény-kutatást, amelyből az derült ki, hogy a magyarok 85 százaléka támogatja, hogy a PET-palackok visszaválthatóak legyenek, például betétdíj bevezetésével.
(Borítókép: Unsplash)