Másvilági hangon morajlik a Föld mágneses tere egy új felvételen

2022 / 10 / 25 / Bobák Zsófia
Másvilági hangon morajlik a Föld mágneses tere egy új felvételen
A Napból érkező töltött részecskéket eltérítő mágneses mező védi az életünket, de a hangja nem éppen barátságos a legújabb hanganyagokon.

A Föld mágneses mezejének, pontosabban a Napból érkező töltött részecskékkel találkozó és azokat pályájukról eltérítő erőknek a hatása folyamatosan védi a földi életet, azonban jelenlétét ritkán érzékeljük, inkább csak az extrém esetekben, egy-egy erőteljes napkitörés alkalmával az elektromos eszközöket és infrastrukturát befolyásoló negatív következmények során szembesülünk vele, milyen nagy szükség is van a van Allen övezet biztonsági zónájának működésére. A mágneses tér kialakulásáról és viselkedéséről sokat megtudhattak a kutatók a műholdas megfigyelések adatai alapján és az elmúlt években több olyan hangfelvétel is napvilágot látott, amelyen a mágneses tér hátborzongató "hangját" lehet hallani.

Az ilyen jellegű hanganyagok persze valójában mesterséges alkotások, amelyeket a mágneses térről beérkező adatokból kiindulva szerkesztenek meg a felvételek alkotói, de az eredmények a szórakoztatás mellett érdekességet is tartogathatnak a tudósok számára, mivel a hangok a mező dinamikus és komplex változásait, a részecskék mozgását reprezentálják. 2019-ben a Helsinki Egyetem kutatói készítették el a mágneses erőtér hátborzongatónak tűnő hangjainak modelljét, amihez a Cluster küldetés négy szondájának adatait használták fel. 2020-ban az Európai Űrügynökség BepiColombo űreszköze által gyűjtött 8 órányi adat 26 másodpercbe sűrített szonifikációján mutatták be, hogy hogyan szólhatna a mágneses tér és egy napvihar találkozása, most pedig Dán Műszaki Egyetem tudósai próbálták meg újabb formába önteni a mező interakciójának jeleit.

A Swarm műholdak adataiból létrehozott alkotás különös hangzása az Európai Űrügynökség leírása szerint igen ijesztő, de a kutatók mégis lejátszák majd a koppenhágai lakosoknak egészen október végéig reggeltől estig három időpontban, hogy demonstrálják, hogyan változott a mágneses tér az elmúlt százezer évben. A mágneses mező moraja mellett egy 2010. november 3-án lezajlott geomágneses vihar jeleit is hallani lehet a hanganyagon, amit a Swarm műholdak detektáltak.

(Fotó: ESA/ATG medialab)

A történelem legnagyobb mágneses viharai bármikor megismétlődhetnek, és még mindig nem vagyunk rá felkészülve Két igazán jelentős geomágneses vihart tart számon a tudomány, a Carrington-eseményt és az 1770-es Japán felett észlelhető napvihart, de ha ezek az események ma következnének be, sokkal több problémát okozhatnának, mint annak idején.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.