Másvilági hangon morajlik a Föld mágneses tere egy új felvételen

2022 / 10 / 25 / Bobák Zsófia
Másvilági hangon morajlik a Föld mágneses tere egy új felvételen
A Napból érkező töltött részecskéket eltérítő mágneses mező védi az életünket, de a hangja nem éppen barátságos a legújabb hanganyagokon.

A Föld mágneses mezejének, pontosabban a Napból érkező töltött részecskékkel találkozó és azokat pályájukról eltérítő erőknek a hatása folyamatosan védi a földi életet, azonban jelenlétét ritkán érzékeljük, inkább csak az extrém esetekben, egy-egy erőteljes napkitörés alkalmával az elektromos eszközöket és infrastrukturát befolyásoló negatív következmények során szembesülünk vele, milyen nagy szükség is van a van Allen övezet biztonsági zónájának működésére. A mágneses tér kialakulásáról és viselkedéséről sokat megtudhattak a kutatók a műholdas megfigyelések adatai alapján és az elmúlt években több olyan hangfelvétel is napvilágot látott, amelyen a mágneses tér hátborzongató "hangját" lehet hallani.

Az ilyen jellegű hanganyagok persze valójában mesterséges alkotások, amelyeket a mágneses térről beérkező adatokból kiindulva szerkesztenek meg a felvételek alkotói, de az eredmények a szórakoztatás mellett érdekességet is tartogathatnak a tudósok számára, mivel a hangok a mező dinamikus és komplex változásait, a részecskék mozgását reprezentálják. 2019-ben a Helsinki Egyetem kutatói készítették el a mágneses erőtér hátborzongatónak tűnő hangjainak modelljét, amihez a Cluster küldetés négy szondájának adatait használták fel. 2020-ban az Európai Űrügynökség BepiColombo űreszköze által gyűjtött 8 órányi adat 26 másodpercbe sűrített szonifikációján mutatták be, hogy hogyan szólhatna a mágneses tér és egy napvihar találkozása, most pedig Dán Műszaki Egyetem tudósai próbálták meg újabb formába önteni a mező interakciójának jeleit.

A Swarm műholdak adataiból létrehozott alkotás különös hangzása az Európai Űrügynökség leírása szerint igen ijesztő, de a kutatók mégis lejátszák majd a koppenhágai lakosoknak egészen október végéig reggeltől estig három időpontban, hogy demonstrálják, hogyan változott a mágneses tér az elmúlt százezer évben. A mágneses mező moraja mellett egy 2010. november 3-án lezajlott geomágneses vihar jeleit is hallani lehet a hanganyagon, amit a Swarm műholdak detektáltak.

(Fotó: ESA/ATG medialab)

A történelem legnagyobb mágneses viharai bármikor megismétlődhetnek, és még mindig nem vagyunk rá felkészülve Két igazán jelentős geomágneses vihart tart számon a tudomány, a Carrington-eseményt és az 1770-es Japán felett észlelhető napvihart, de ha ezek az események ma következnének be, sokkal több problémát okozhatnának, mint annak idején.


1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
A
A "tradicionális kínai páncélzatot idézi" az új űrruha, amit a kínai űrhajósok viselnek majd a Holdon
A kínai űrügynökség bemutatta az űrruhát, amit az első emberes holdi misszióhoz terveztek. A Kínai Űrhajós Központ munkatársa szerint a ruhát úgy tervezték meg, hogy a kényelem mellett erőt is sugározzon a formatervezésnek köszönhetően.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.