A Capella-2 által használt képalkotási megoldás alapvetően nem akkora újdonság, hiszen a NASA már a '70-es évek óta használja a Synthetic Aperture Radar technológiát, ami kicsit hasonlít ahhoz, ahogy a denevérek vagy a delfinek tájékozódnak: a Capella-2 egy magas frekvenciájú, 9,65 GHz-es rádiójelet bocsát ki, és a visszaverődő hullámokból alkot képet a nagy felbontású kamerák segítségével. "Ezen a frekvencián a felhők nagyjából átlátszóak" - mondja Pay Banazadeh, a Capella Space vezérigazgatója, aki szerint a jelenlegi műholdtechnológia egyik nagy hátránya, hogy leginkább vizuális képalkotásra támaszkodik, így a felhők és az éjszaka is megoldhatatlan problémát jelent neki. "Amikor ezt a kettőt kombinálod, a Föld 75 százaléka láthatatlan számodra" - teszi hozzá.
A cég szerint a technológiájuk felhasználási lehetőségei szinte végtelenek. A mindenen átlátó műhold használható humanitárius célokra, például erdőtüzek terjedésének a megfigyelésére vagy erdőirtások leleplezésére, de ugyanígy megfigyelhetők vele katonai mozgások, repülőterek is. Két műholddal pedig akár háromdimenziós képet is lehet alkotni, így akár egy olajtárolónak a telítettsége vagy egy bánya napi termelési mennyisége is nyomon követhető. A Capella Space-nek ugyan egyelőre csak egy műholdja van, viszont jövőre további hat műholddal tervezik bővíteni a rendszert.
A cég emellett egy szoftvert is fejlesztett Capella Console néven, amivel bárki hozzáférést kaphat az elkészült felvételekhez, és új felvételt is kérhet. Banazadeh elmondása szerint a műholdfelvételeket készítő vállalatokkal jelenleg rendkívül nehéz együttműködni, ezen akartak változtatni a böngészőből elérhető, könnyen használható felhasználói felülettel.
Ennek kapcsán viszont többen, így például az Inputmag is arra figyelmeztet, hogy egy ennyire kifinomult és bárki számára elérhető műholdrendszer igazi rémálom lehet a magánélethez fűződő jogok szempontjából, főként, hogy az ilyen eszközök használatát a törvények sem nagyon szabályozzák. Az amerikai törvények szerint jelenleg az egyetlen, erre vonatkozó megkötés, hogy a Capella műholdja legfeljebb pixelenként 50x50 centiméteres felbontású fotókat készíthet, vagyis az arcunkat nem fogják tudni lefotózni az űrből, de nagyjából bármi mást igen.
(Fotó: Capella Space)