Megmentették Nikola Tesla utolsó, megmaradt laborját

2021 / 01 / 14 / Felkai Ádám
Megmentették Nikola Tesla utolsó, megmaradt laborját
Tesla itt kísérletezett az elektromosság drótnélküli továbbításával. Most elkezdődhetnek a helyreállítási munkálatok, és idővel megnyílhat az interaktív Tesla Múzeum is.

Nikola Tesla (1856-1943) szerb-amerikai fizikus, feltaláló, villamosmérnök, gépészmérnök, filozófus. Tesla bár sokáig kicsit háttérbe szorult több pályatársához, így például Thomas Edisonhoz képest, a világ egyik legjelentősebb tudósa és feltalálója volt. Róla nevezték el például a mágneses indukció SI-mértékegységét, de életében több mint 100 szabadalmat jegyeztetett be. Elsősorban az elektromosság, mágnesség és gépészet területein tevékenykedett, kutatott. Találmányai közt találjuk a többfázisú villamos hálózatot, a váltakozóáramú motort, az energia vezeték nélküli továbbítását, az energiatakarékos világítást, a távirányítást, a nagyfrekvenciás elektroterápiás készülékeket, a napenergia-erőművet és egyéb megújuló energiaforrással működő berendezéseket, valamint a rádiót is. Nem csak a második ipari forradalomhoz járult hozzá nagy mértékben, de találmányai és felfedezései a mai napig kihatással vannak az életünkre.

A Wardenclyffe Torony (vagy Tesla Torony) egy 56 méter magas, gomba alakú torony volt Long Island északi partjainál. A toronyra, valamint a hozzá tartozó laborra a pénzt Tesla a korszak befektetési bankárától, J. P. Morgantól szerezte. A torony a tervek szerint az Atlanti-óceán teljes területére képes lett volna üzeneteket, sőt képeket is továbbítani, valamint telefonkapcsolatot létesíteni az éppen úton lévő hajókkal. Ez utóbbihoz vezetőnek a Földet használták volna. Menetközben azonban megváltozott a terv: Tesla a torony segítségével elektromos áramot továbbított volna vezeték nélkül, így az építmény új célja az lett volna, hogy több millió volt elektromossággal lássa el New Yorkot. A tervhez szükséges többletköltségekhez Morgan már nem járult hozzá (egyes feltevések szerint Morgan attól félt, hogy a torony tönkreteheti a többi energiaipari vállalkozását). Tesla így 1906-ban felhagyott a projekttel, a tornyot pedig 1917-ben lebontották. A terület idővel egy fényképelőhívással foglalkozó vállalathoz került, akik sok mérgező kemikáliát hagytak maguk után.


Látványterv a helyreállítások után (forrás: teslasciencecenter.org)

A Wardenclyffe Torony mellé épült labor pedig az utolsó megmaradt Tesla-laboratórium, és egy nonprofit csoport 18 éve próbálta megszerezni, akik restaurálnák a helyszínt, és a területen Tesla-múzeumot nyitnának. Most egy jelentős lépéssel közelebb kerültünk ennek a tervnek a megvalósulásához, mivel a Tesla Science Center bejelentése szerint végre sikerült az építményt és a hozzátartozó területet megvásárolni – számol be róla a CNN. A tulajdonért eredetileg 1,6 millió dollárt kértek, de végül 850 000 dollárért vásárolták azt most meg. Az üzletre azért kerülhetett sor, mert tavaly a szervezet közösségi finanszírozással, egy IndieGoGo-kampányban megszerezte a szükséges pénzt. A „Let's Build A Goddamn Tesla Museum” címen futó kampányra egy hét alatt egymillió dollár gyűlt össze, végül pedig 1,37 millió dollárral zárult. A maradék pénzt a terület megtisztítására és a renoválásra szánják majd. Ugyanakkor a becslések szerint a tudományos oktatóközpontra és a múzeumra még további 10 millió dollárra lesz szükség. Ezen a honlapon lehet olvasni a szervezetről, és arról is, hogy miként lehet őket támogatni.

További cikkek a Rakétán:

Létezik-e Black Knight, a műhold, amely évezredek óta kering a Föld körül? A Fekete Lovag-története egy népszerű összeesküvés-elmélet egy Föld körül keringő, idegen műholdról. Ugyanakkor az elméletben akad egy tényleges rejtély, az LDE, amelyet máig nem igazán tudunk megmagyarázni.

Múzeumok és a klímaválság, avagy hogyan módosul az intézmények szerepe a jövőben? A világ múzeumai egyre inkább felismerik, hogy döntő szerepük van a társadalom klímaválságra adott válaszának kialakításában és támogatásában, ezért ki így, ki úgy igyekszik különböző megoldási stratégiákat találni a problémára. Londonban például idén megnyílt egy múzeum, ami a világon elsőként csökkenti szénlábnyomát. Persze, ahogy mondani szokás: ez még csak a jéghegy csúcsa.

Ingyenes múzeumok, kiállítások, színházi előadások, filmek, hangjátékok, sorozatok, könyvek online A COVID-19 járvány arra kényszerít bennünket, hogy valahogy kibírjuk az otthon 4 fala között, amiben sokat segíthetnek a kulturális tartalomszolgáltatók nagylelkű felajánlásai.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.