Megszületett az első, kötelező érvényű globális egyezmény a mesterséges intelligenciáról

2024 / 09 / 08 / Pőcze Balázs
Megszületett az első, kötelező érvényű globális egyezmény a mesterséges intelligenciáról
Vilniusban írták alá a dokumentumot, amely az Európai Unió mellett az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és hét további országban is érvényes lesz.

A The Verge-ön olvasható hír kiemeli: ugyan az elmúlt időszakban több hasonló megegyezés született, ez lesz az első, amelynél, ha egy aláíró fél megszegi azt, következményei lesznek. Igaz, ez egyelőre annyit jelent, hogy az Európa Tanács figyelemmel kíséri és publikálja az ilyen eseteket. (Fontos aláhúzni, hogy a strasbourgi székhelyű Európa Tanács nem EU-tagintézmény, hanem egy kormányközi együttműködés keretében jött létre a negyvenes évek végén. Magyarország is már 1990 novemberében, jóval az uniós csatlakozásunk előtt a tagjává vált. Könnyű összekeverni az uniós kormány- és államfőket tömörítő Európai Tanáccsal, vagy az Európai Unió Tanácsával, amely a szakminiszterekből áll.)

A keretmegállapodáson már 2019 óta dolgozott a szervezet. Az alapelvek között szerepel az emberi méltóság és autonómia biztosítása, az egyenlőség, az adatvédelem, de az átláthatóság és a megbízhatóság is. Az aláírók vállalják az AI-rendszerek nyilvántartását, a hatósági panaszok és a személyes jogorvoslat lehetőségét, ahogyan azt is, hogy az emberek tudják, hogy mikor érintkeznek egy másik emberrel, és mikor egy mesterséges intelligenciával. Emellett a kockázatelemzéseket, sőt, a teljes betiltások lehetőségét is garantálniuk kell. Mindez összhangban van a tavaly Angliában aláírt nemzetközi nyilatkozattal, de az Egyesült Államok elnöki rendeletével és az Unió AI-törvényével is.

Vilniusban az EU, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság mellett Andorra, Georgia, Izland, Moldova, Norvégia, San Marino és Izrael is vállalták az egyezmény betartását, amit az Európa Tanács főtitkára, Marija Pejčinović Burić "erős és kiegyensúlyozott szövegnek" nevez. A politikus abban bízik, hogy az aláírók gyorsan ratifikálják, azaz a helyi törvényhozásokkal jóváhagyatják a megállapodást.


Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
A Royole FlexPai örökre beírta magát az okostelefonok történelmébe, de a gyártója nem igazán tudott profitálni abból, hogy a Samsungot és a Huaweit is megelőzték.
Feldarabolhatják a Google-t, a Chrome kényszereladása lehet az első lépés
Feldarabolhatják a Google-t, a Chrome kényszereladása lehet az első lépés
Az amerikai Igazságügyi Minisztérium benyújtotta a kéréseit az antitröszt per bírójának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.