Mindannyian emlékszünk rá, hogy a hangos olvasás az osztály egyik fele számára hatalmas sikerélmény, másik felének viszont kellemetlen, akár megszégyenítő tapasztalat is lehetett. A nyomás valószínűleg a Zoom-órákon sem lett kisebb, ráadásul így a technikai nehézségek is könnyen megzavarhatták a diákokat. A Microsoft oktatási oldalán megjelent bemutató szerint Reading Progress, vagyis Olvasási fejlődés nevű programjuk az otthon tanuló gyerekeknek gyakorlási lehetőséget biztosít, míg a tanáraiknak egyéni és csoportos statisztikákat állít össze a diákjaik teljesítményéről.
"Nem kell aggódnom amiatt, hogy mások figyelnek, bámulnak. Olyan, mintha magamnak olvasnék, csak a kamera előtt." - fogalmaz Brielle Taylor negyedikes általános iskolás tanuló a Microsoft termékbemutató videójában. A program használatakor a tanárok először kiválasztják, hogy egyénenként különböző, vagy mindenki számára azonos feladatot szeretnének kiadni az osztálynak, ezt követően feltöltik a gyakorlásra szánt dokumentumokat. A diákok ezután bekapcsolják a webkamerájukat, majd a társaik számára nem látható módon felolvassák a képernyőn folyamatosan megjelenő szöveget. A hallottakat egy mesterséges intelligencia elemzi, ami olyan adatokat ad vissza a tanároknak, mint a felolvasás pontossága, a percenkénti helyes szavak, rossz kiejtések, kihagyások, ismétlések, szóbeillesztések vagy önjavítások száma. Ezeket a statisztikákat a pedagógus egyénenként és csoportosan is megnézheti, illetve követheti az alakulásukat a tanév során - vagyis
a Reading Progress nem helyettesíti, csak segíti a tanári értékelést és visszajelzést.
A megoldás a Microsoft blogja szerint angolul tanulók és angol anyanyelvűek számára is elérhető lesz a nyár végétől, vagyis a jövő tanévtől. Nemrég beszámoltunk arról, hogy a Microsoft tizenhatmilliárd dollárért megvásárolta a Nuance Communications-t, elsősorban az egészségügyben alkalmazott szövegfelismerési- és értelmezési termékei miatt. Ha az így megszerzett tudást Redmondban más területeken is használni kezdik, akkor valószínűleg egyre többször hallhatunk hasonló kísérletekről és szolgáltatásokról a Microsofttól.
(Fotó: Microsoft via Tech Community, Unsplash/Ben_White)