Miért kell fehér ponyvát teríteni a gleccserekre?

2020 / 07 / 03 / Perei Dóra
Miért kell fehér ponyvát teríteni a gleccserekre?
A gleccserolvadás világszinten súlyos probléma, szakemberek ezúttal az Alpokban próbálják legalább valamelyest mérsékelni a folyamatot.

Az Olaszország északi részén elhelyezkedő Presena-gleccser 1993 óta folyamatosan zsugorodik, kiterjedése azonban napjainkban már csak harmada egykori méretének. A természetvédők ezért a síszezon lezárásával a hegyoldalra települnek, hogy megpróbálják megóvni a gleccsert az olvadástól-írja Phys.org. A gleccsert beborító fehér, a napsugarakat visszaverő ponyva segítségével ugyanis minimálisan csökkenthető az olvadás mértéke.

„A gleccser folyamatosan zsugorodik, ezért igyekszünk a lehető legnagyobb területet lefedni”-mondta Davide Panizza, a munkálatokat végző Carosello-Tonale igazgatója.

A gleccser felületét 2008-ban burkolták le először, ekkor még mindössze harmincezer négyzetméter ponyvát használtak, mára azonban százezer négyzetméternél járnak. A ponyvák speciális geotextíliából készültek, amelyek a környezeti hőmérséklet alatt tartják az alattuk elterülő jég hőmérsékletét. Lombardia és Trentino Alto Adige határán, kétezer-hétszáz-háromezer méteres tengerszint feletti magasságban a munkások kigöngyölik a tekercseket, majd az öt méter széles, hetven méter hosszú ponyva darabjait lefelé haladva egymáshoz erősítik, hogy a meleg légáramlatok ne fújjanak be a ponyva alá, míg nehezékként homokzsákokat használnak. Érdekesség, hogy az avatatlan szemek észre sem veszik, hogy amit látnak, az valójában nem a természetes havas-jeges felület. Panizza hozzátette:

„Az osztrák gleccsereket hasonló módszerrel fedik le, azonban ott sokkal kisebb területen kell alkalmazniuk a ponyvás védelmet."

A ponyvák tekercsenkénti ára négyszáz euró, mintegy száznegyvenezer forint, a csapatnak pedig hat hét kell a kiterítéshez nyár elején, majd a téli szezont megelőzően ugyanennyi idő a begyűjtéshez. Franco del Pero, a projekt vezetője és munkaszervezője szerint a technológiai újításoknak köszönhetően a jelenleg használt ponyvák jóval hatékonyabban védenek elődeikhez képest.

„Nagyon büszkék leszünk majd szeptemberben, amikor leszedjük a burkolatot, és meglátjuk, hogy azok beváltották a hozzájuk fűzött reményeket.”

Az európai kontinens második legdélebbi gleccsere, a szintén olasz Appeninnek hegyei közti Calderone zsugorodására kapcsán a kutatók már 1998-ban megjegyezték, hogy a természeti képződmény nem éli meg 2020 nyarát, ám úgy tűnik már 2017-et sem, azon év augusztus közepére ugyanis már teljesen elapadt a gleccserből táplálkozó patak. Kérdés, hogy vajon az alpesi gleccserek meddig húzzák.

Az antarktiszi gleccser is veszélyben van

Szintén a Phys.org írt arról a 2020-as tanulmányról, amely szerint a kelet-antarktiszi Denman-gleccser öt kilométert zsugorodott az elmúlt huszonkét évben. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetem (UCI) és a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) csapata attól tart, hogy a jég alatti kőzet formája még kiszolgáltatottabbá teheti a gleccsert a klímaváltozással szemben. A Denman-gleccser teljes eltűnése másfél méteres tengerszint-emelkedést eredményezne, ezért az UCI és a JPL kutatói úgy döntöttek, hogy minden korábbinál átfogóan elemzik a jégtömeget és környezetét. Eric Rignot, a UCI munkatársa szerint sokáig azt gyanították, hogy a Kelet-Antarktika területén csupán kisebb a vészhelyzet:

„A Kelet-Antarktikát eddig kevésbé fenyegetettnek gondoltuk (a globális felmelegedés miatt), de a gleccsereket, mint a Denmant a krioszférakutatók alaposan megvizsgálták, és most már látunk bizonyítékokat a tengeri jég potenciális instabilitására ebben a térségben.”

A tanulmány szerint 1979 és 2017 között a gleccser kétszázhatvannyolc milliárd tonna jégtömeget elvesztett. A kutatók az Olasz Űrügynökség műholdas adatai alapján készítették elemzésüket, hogy jobban felmérjék azt a pontot, ahol a gleccser alja elválik a kőzettől, és a tengerbe ér. Úgy tűnik, a gleccser egyre inkább visszavonul, a talapzat felépítése pedig tovább segítheti az olvadást. A csapat attól fél, hogy hosszabb távon a Denman-gleccser zsugorodása jelentős tengerszint-emelkedéshez vezet.

(Fotó: Wikimedia)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.