A napokban csapott le az Europol, valamint a spanyol és az olasz rendőrség egy több mint száz fős, feltehetően az olasz maffiának dolgozó kiberbűnözői csoportra, akiket internetes csalással, pénzmosással, és más bűncselekményekkel vádolnak.
A gyanúsítottak több száz gyanútlan felhasználót átvertek adathalászattal, telefonkártyacserés stiklikkel, illetve hamis üzleti elektronikus levelekkel, majd zsákmányukat illegális fedőcégek kiterjedt hálózatán keresztül tisztára mosták.
Csak 2020-ban mintegy tízmillió eurót kaszáltak.
A hatóságok számos elektronikus eszközt, több mint kétszáz hitelkártyát, telefonkártyákat, és egyebek mellett marihuánatermesztéshez szükséges felszereléseket foglaltak le a házkutatások során.
Szoros kapcsolat fűzi a bűnözőket az olasz maffiához
Az Europol közleményében úgy reagált, hogy a tenerifei székhelyű kiberbűnözői csoport jól szervezett, különböző területekre szakosodott, valószínűleg a piramis elv szerint működött.
Nagyon vigyázzunk, hogy milyen naptáreseményt nyitunk meg a böngészőben
A vírusterjesztő kiberbűnözők egy már-már zseniális módszert találtak arra, hogyan juttassák el a fertőző vagy adathalász linkjeiket a potenciális áldozatok készülékeire: tömegesen megosztott naptáreseménnyel támadnak.
A gyanúsítottak között több számítógépes, illetve kriptovaluta-szakértő is van. A tagok többsége olasz állampolgár, néhányukat pedig szoros kapcsolat fűzi az olasz maffiaszervezetekhez.
Az Europol a nyomozások során két elemzőt és egy igazságügyi szakértőt delegált Tenerifére, egy elemzőt pedig Olaszországba. Ezenkívül három olasz nyomozót küldött Spanyolországba, hogy támogassák a spanyol hatóságokat az akció során. A hágai székhelyű szervezet számítástechnikai bűnözési munkacsoportja szintén támogatta a műveletet.
(Fotó: Getty Images Hungary)
További cikkek a témában:
Hat dolog, amivel lepattinthatod magadról a kiberbűnözőket
Beállításuk mindössze pár percet kíván az életünkből, ám ha megtesszük, hosszú távon hálásak leszünk majd magunknak, hiszen megnehezíthetjük velük a hackerek dolgát, hogy bejussanak az eszközeinkre.
Bakot lőttek a kiberbűnözők: az áldozatok e-mail címes listáját is kiküldték célpontjaiknak
Az eset Magyarországon történt 2021. augusztus tizennyolcadikán.
Apránként a routerek felett is átveszik az irányítást a hackerek
A veszély routerek millióit, és legalább húsz márkát érint: az automatizált támadás során a kiberbűnözők komplett intézményeket megbéníthatnak.
Ha tetszett ez a cikk, kövess minket a Facebookon is!