Miközben a minél nagyobb karácsonyfa egyfajta státuszszimbólum, Maura Willems, aki alkalmazott fizikát hallgat a Delft University of Technology-n (TU Delft) érdekes kihívás elé állította magát: a cél éppen a minél kisebb karácsonyfa megalkotása volt. Mindehhez nem is volt szüksége másra, mint egy tökéletes kristályrácsra, valamint egy pásztázó alagútmikroszkópra. Mivel Willems a diplomamunkája kapcsán amúgy is ez utóbbin dolgozik, az eszköz adott volt.
Többekben felmerülhet természetesen a kérdés, hogy mégis mi a csoda az a pásztázó alagútmikroszkóp? Ez az eszköz (angolul scanning tunneling microscope/STM) nemcsak lehető teszi különböző felületekről atomi felbontásban a képalkotást, hanem még ennél is többet tud: az atomok egyedi mozgatására is használható. Willems a műszer segítségével apró struktúrákat épít fel méghozzá szó szerint atomról-atomra, hogy eztán a kvantummechanikai tulajdonságaikat tanulmányozza. Most viszont a karácsony örömére fogott egy tökéletes kristályrácsot, amiből eltávolított éppen ötvenegy atomot. Ezután készült el minden idők legkisebb karácsonyfája, ami egész pontosan tehát négy nanométer magas.
Tavaly karácsonykor egyébként a világ legkisebb mézeskalácsházát készítették el a McMaster Egyetemen, de Willems karácsonyfája még ahhoz a házhoz képest is észrevétlenül eltörpülne.
(Címlapkép/nyitókép: Delft University of Technology)