Mit kapunk, ha összerakjuk a napelemeket és a birkákat?

2021 / 05 / 04 / Rácz Tamás
Mit kapunk, ha összerakjuk a napelemeket és a birkákat?
Egyelőre nem jellemző, hogy a szabad földterületre telepített napelemfarmokon aktív mezőgazdálkodás is történjen, pedig lenne értelme ezzel foglalkozni.

Az Oregoni Állami Egyetem kutatói állítólag a világon elsőként vizsgálták, hogy mennyire érné meg a füves területekre telepített napelemtáblák között birkákat legeltetni. A kutatásban összehasonlították a normál legelőn illetve a napelem-parkban tartott birkák növekedését, illetve a takarmányhozamokat az egyes területeken.

A mérések szerint a napelem-parkban ugyan kisebb mennyiségű, de jobb minőségű fű nőtt, a birkák pedig hasonlóan fejlődtek a két területen. Érdekes megfigyelés, hogy a napelemek alatti árnyékos területen ugyan kevesebb fény jutott a növényeknek, viszont a hűvösben a birkák összességében kevesebb energiát használtak fel a testük hűtésére, ami gyorsította növekedésüket, fejlődésüket.

A napelemek alatti terület legeltetési célú hasznosítása az itt felnevel bárányokból származó haszon mellett lecsökkentette a terület gondozásának munkaigényét és megszüntette az ezzel összefüggő szennyezéseket is, hiszen nem volt szükség gépi fűnyírásra vagy herbicidek használatára.

A 2019-20-ban lebonyolított kísérlet eredménye szerint a napelemek között illetve szabad legelőn nevelt bárányok növekedése, súlygyarapodása mindkét vizsgált évben teljesen megegyezett. A birkák vízfogyasztása a kora tavaszi időszakkal bezárólag azonos volt, a meleg beköszöntével viszont a szabad legelőn tartott állatok a melegebb évben több vizet igényeltek. A kétéves időszakban a napelem-parkban 38%-kal kisebb mennyiségű takarmány keletkezett, de a teljes mezőgazdasági jövedelmezőségben alig volt különbség: a szabad területen hektáronként 1046, a napelemparkban 1029 dollár értékű, a birkákból származó termék jött létre. És persze a napelemparkban ehhez jön még a megtermelt energiából származó haszon.

A kutatás remekül illusztrálja az úgynevezett agrovoltaikus gazdálkodás, mint fenntartható és jövedelmező mezőgazdasági tevékenységi forma előnyeit. Ez azért is fontos, mert korábbi felmérések eredményei szerint a mérsékelt égövi területeken pont a mezőgazdasági területekre a leggazdaságosabb napelem-parkokat építeni. Az oregoni kutatás szerint ez szerencsére nem jelenti azt, hogy ezek a területek elvesznének a mezőgazdaság, az élelmiszer-termelés számára. Korábban más kutatásokban már azt is sikerült bizonyítani, hogy egyes árnyékkedvelő növények hozama akár nőhet is a napelemekkel borított területen, bizonyos virágzó növények virágzási ideje pedig elhúzható, ha félárnyékban nevelik őket. Most viszont kiderült, hogy az állattartás számára is vannak lehetőségek a nagy szolárparkokban.

További cikkek a Rakétán:

A napelem-parkok egy kis odafigyeléssel megmenthetik a méheket és más beporzókat Egy kis virágmag ide-oda, egy sövény menedéknek és máris beporzórovarok élőhelyévé válhat a napelemtáblák sivataga.

Napelem-hegy épül a nevadai sivatagban egy excentrikus fesztivál helyszínén Egy-két fantáziátlanul a földre pakolt napelem helyett egy egész hegyet emelnek a sivatagban a szürreális Burning Man Fesztivál hagyományaihoz híven.

A nagy tengeri szélturbina-parkok úgy rosszak, ahogy vannak Egy számítógépes szimulációsorozat eredménye szerint a függőleges tengelyű szélturbinák nagy szélparkokban sokkal hatékonyabbak, mint az elterjedt háromlapátos szerkezetek.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.