Az Oregoni Állami Egyetem kutatói állítólag a világon elsőként vizsgálták, hogy mennyire érné meg a füves területekre telepített napelemtáblák között birkákat legeltetni. A kutatásban összehasonlították a normál legelőn illetve a napelem-parkban tartott birkák növekedését, illetve a takarmányhozamokat az egyes területeken.
A mérések szerint a napelem-parkban ugyan kisebb mennyiségű, de jobb minőségű fű nőtt, a birkák pedig hasonlóan fejlődtek a két területen. Érdekes megfigyelés, hogy a napelemek alatti árnyékos területen ugyan kevesebb fény jutott a növényeknek, viszont a hűvösben a birkák összességében kevesebb energiát használtak fel a testük hűtésére, ami gyorsította növekedésüket, fejlődésüket.
A napelemek alatti terület legeltetési célú hasznosítása az itt felnevel bárányokból származó haszon mellett lecsökkentette a terület gondozásának munkaigényét és megszüntette az ezzel összefüggő szennyezéseket is, hiszen nem volt szükség gépi fűnyírásra vagy herbicidek használatára.
A 2019-20-ban lebonyolított kísérlet eredménye szerint a napelemek között illetve szabad legelőn nevelt bárányok növekedése, súlygyarapodása mindkét vizsgált évben teljesen megegyezett. A birkák vízfogyasztása a kora tavaszi időszakkal bezárólag azonos volt, a meleg beköszöntével viszont a szabad legelőn tartott állatok a melegebb évben több vizet igényeltek. A kétéves időszakban a napelem-parkban 38%-kal kisebb mennyiségű takarmány keletkezett, de a teljes mezőgazdasági jövedelmezőségben alig volt különbség: a szabad területen hektáronként 1046, a napelemparkban 1029 dollár értékű, a birkákból származó termék jött létre. És persze a napelemparkban ehhez jön még a megtermelt energiából származó haszon.
A kutatás remekül illusztrálja az úgynevezett agrovoltaikus gazdálkodás, mint fenntartható és jövedelmező mezőgazdasági tevékenységi forma előnyeit. Ez azért is fontos, mert korábbi felmérések eredményei szerint a mérsékelt égövi területeken pont a mezőgazdasági területekre a leggazdaságosabb napelem-parkokat építeni. Az oregoni kutatás szerint ez szerencsére nem jelenti azt, hogy ezek a területek elvesznének a mezőgazdaság, az élelmiszer-termelés számára. Korábban más kutatásokban már azt is sikerült bizonyítani, hogy egyes árnyékkedvelő növények hozama akár nőhet is a napelemekkel borított területen, bizonyos virágzó növények virágzási ideje pedig elhúzható, ha félárnyékban nevelik őket. Most viszont kiderült, hogy az állattartás számára is vannak lehetőségek a nagy szolárparkokban.