"Nagyon közel kerültünk az úgynevezett rákvakcinák és új generációs immunmoduláns gyógyszerek megalkotásához. Remélem, hogy a jövőben ezeket hatékonyan fogják tudni használni az egyéni terápiákban" - idézi Vlagyimir Putyin szavait a Reuters, hozzátéve, hogy az elnök semmilyen részletet nem osztott meg azzal kapcsolatban, hogy milyen típusú daganatos megbetegedésekre fejlesztett gyógyszerekről van szó, és ezek milyen hatásmechanizmussal működnek.
Putyin bejelentése azért meglepő, mert bár a világon már számos cég folytat előrehaladott kísérleteket a rák különböző típusaira kifejlesztett vakcinákkal, Oroszországból korábban nem érkezett hír ilyen kutatásokról. A helyzet így némileg emlékeztet arra, mint amikor 2020 augusztusában az orosz elnök az állami tévében bejelentette, hogy a világon elsőként fejlesztettek ki vakcinát a koronavírusra, miközben a bejelentés idején még semmilyen nyilvános adat nem volt elérhető a Szputnyik V-ről, aminek a klinikai tesztjei sem zárultak le. Putyin bejelentése éppen ezért jókora vihart kavart tudományos körökben, igaz, a Szputnyik V a későbbiekben valóban hatékonynak bizonyult a Sars-COV-2-vel szemben.
Ahogy a Reuters megjegyzi, jelenleg csak a májrák kialakulásában szerepet játszó hepatitis B-re valamint a többféle daganatos megbetegedést okozó human papilloma vírusra (HPV) létezik engedélyezett oltóanyag, ám a jövőben az mRNS-alapú eljárásoknak köszönhetően a jövőben jelentősen megemelkedhet a daganatos betegségekre kifejlesztett, teljesen személyre szabott terápiás készítmények száma. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Moderna orvosigazgatója, Dr. Paul Burton tavaly tavasszal úgy nyilatkozott, hogy akár öt éven belül sikerülhet kifejleszteni olyan mRNS-alapú vakcinát, amely a daganatos megbetegedések számos változatára nyújthat hatékony gyógymódot. A cég a melanómára, vagyis a bőrrák legveszélyesebb fajtájára kifejlesztett oltást már embereken is teszteli, az eddigi eredmények alapján pedig a készítmény a Merck által kifejlesztett Keytruda immunterápiás gyógyszerrel együtt az első három évben felére csökkenti a bőrrák miatt bekövetkező halálozások számát, valamint a bőrrák újbóli megjelenésének az esélyét. Mindeközben a BioNTech tavaly a brit kormánnyal írt alá egy megállapodás, amelynek értelmében 2030-ig mintegy tízezer páciens fog "személyre szabott rákkezelést" kapni klinikai tesztek keretében.
(Borítókép: Contributor/Getty Images)