Napokon belül eltalálja a Földet egy szovjet űrszonda, senki sem tudja hol fog becsapódni

2025 / 04 / 29 / Bobák Zsófia
Napokon belül eltalálja a Földet egy szovjet űrszonda, senki sem tudja hol fog becsapódni
A Kosmos 482 fél évszázad után tér vissza a Földre, és a fél tonnás leszállóegysége valószínűleg egyben marad. Senki sem tudja, hol lesz a becsapódás.

A Kosmos 482 elnevezésű szonda 1972 márciusában hagyta el a Földet a szovjet Venyera-program részeként, de a tervekkel ellentétben sosem sikerült messzire kerülnie a bolygótól, hamarosan pedig vissza is tér hozzánk. Az űreszköz eredetileg a Vénuszra tartott volna, hogy a Venyera 8 misszió után újabb megfigyeléseket végezzen a bolygó közelében, de az indítás után csak a Föld körüli pályáig jutott, majd az őt a Vénuszig tartó pályájára irányzó manőver kudarca után négy egységre vált szét, és mindegyik darabja a Föld közelében keringett tovább, kettő alacsonyabb, kettő magasabb pályán. A darabok egy része már korábban elérte a Föld felszínét, a közülük az 1972-ben becsapódó egység egy farm közepén landolt Új-Zélandon, de nem okozott sérüléseket, csak a talajban és növényekben tett kárt.

Egy nagyobb egység mozgását régóta figyelemmel kísérik a szakértők, és évről évre egyre pontosabban tudják meghatározni az útvonalát, aminek a végén a fél tonnás darab ugyancsak belép majd a Föld atmoszférájába, és valószínűleg eléri a felszínt is. A Kosmos 482 ugyanis különösen strapabíró űreszköz - elvégre a Vénusz pokoli körülményeinek hosszabb-rövidebb ideig tartó túlélésére tervezték -, így az egy méter átmérőjű darabnak valószínűleg egy jelentősebb tömegű része nem tud majd elégni a légkörben. Az ehhez hasonló, a Föld körüli pályáról való kontrollálatlan letérés esetében az is problémát jelent, hogy nehéz előre megmondani, hol és mikor kerül sor az esetleges becsapódásra. Egyelőre annyit lehet tudni, hogy a számítások szerint május 10-e környékén, valahol az 52 N és 52 S szélességi fok között érkezik majd vissza a szonda, tehát nagy a valószínűsége, hogy az óceánba csapódik.

A szondát a szovjetek a sikertelenül végződő Vénusz felé tartó indítása után nevezték el Kosmos 482-nek - ez a név utalt arra, hogy az űreszköz Föld körüli pályán maradt, és nem érte el eredeti célpontját. Az első szondaegység 1972-es becsapódása idején azonban nem ismerték el a szondát a magukénak, és az űreszközről azóta is kevés a pontos információ.

(Fotó: ESA)

Európában csapódtak be egy célt tévesztett űrrakéta darabjai Nagyon ritkán történik ehhez fogható eset.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.