A Windows operációs rendszerek története néhol felér egy kalandregénnyel, így nem is csoda, hogy igencsak megosztott a felhasználók körében, és sokan már csak érzelmi alapon is ragaszkodnak hozzá. Anno az XP volt a sztár, majd nyugdíjba vonulása után jött a Windows 7, alias a következő népszerű Windows rendszer, majd a Windows 8, ami finoman szólva nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ezek után a Windows 10 sokak számára felért egy szippantásnyi friss levegővel.
A ZDNET.com adatai alapján jelenleg is több, mint kétszázmillióan használják a Windows 7-et, ami komoly probléma tekintve, hogy a rendszer biztonsági támogatásának napjai meg vannak számlálva: január tizennegyedike után a Microsoft leveszi kezét a Windows 7-ről, és nem készít több biztonsági javítást.
Vagyis a felmerülő új hibákat bárki szabadon kihasználhatja, mintegy kétszázmillió felhasználó adatai, illetve létfontosságú szoftverei pedig veszélybe kerülnek.
Kivételt jelent az MSE (Microsoft Security Essentials) biztonsági rendszere, amelyen keresztül érkezhet még pár kritikus védelmi intézkedés, ám magát az MSE programot többé nem frissítik. Ez utóbbi védelem is csak annak köszönhető, hogy a Microsoft az utolsó pillanatban meggondolta magát. És bár ez szép gesztus részéről, egy célzott támadás esetén ez is csupán minimális védelmet nyújthat a felhasználóknak.
És ezúttal nem a dolog érzelmi oldalára gondolunk, sokkal inkább mindazon kompatibilitási problémára, ami szintén hátráltathatja a rendszer frissítését. Rengeteg cég ugyanis egyedi szoftverekkel és hardverekkel dolgozik, amikért korábban milliókat fizettek és más operációs rendszerekkel egyszerűen működésképtelenek lennének. Sokszor az egyedi szoftver gyártója sem tudja már frissíteni a meglévő rendszert, ezért újat kellene írnia, ami szintén milliós nagyságrendű összeget jelent. Összességében viszont mindenkinek saját érdeke a váltás, hiszen egy zsarolóvírus-támadás egyrészt komoly anyagi kárral végződhet, másrészt akár emberéletek is veszélybe kerülhetnek egy nem frissített operációs rendszer miatt. Az elmúlt hónapokban ugyan jelentősen csökkent a Windows 7 használók száma, de ez a kétszázmilliós nagyságrend még mindig aggasztóan sok.
(Fotó: Pixabay)