Kommunikáció: 100 pont. Megbeszélések: 100 pont. Együttműködés: 100 pont. Hálózati kapcsolat: 100 pont. És így tovább. A Microsoft 365, amit valószínűleg a legtöbb irodista még mindig csak Office-ként emleget, nyolc ilyen kategóriában oszt mostantól pontokat, hogy megállapítsa, hogy egy szervezet mennyire produktív. A Productivity Score a cég leírása szerint segít mérni, mintázatokat felismerni és lépéseket javasolni azoknak a vállalatvezetőknek, akik kíváncsiak rá, hogy a Microsoft eszközeivel mennyire termelékeny a csapatuk.
Jared Spataro, a cég Microsoft 365-ért felelős alenöke egy blogposztban fejtette ki, hogy “a digitális transzformációt művészetből tudománnyá” kell formálni a világjárvány hatására, hiszen cégek sorsa múlik azon, hogy a vállalati folyamatok működnek-e az idén megszokottá vált munkarendben. A Microsoft emberi és technológiai szempontok alapján vizsgálja, ami a rendszereken belül zajlik - a Gizmodo szerint az internetkapcsolat sebessége vagy a számítógépek teljesítménye mellett olyan finomságokra is figyelmet fordítva , mint hogy milyen gyakran kapcsoljuk be a kameránkat megbeszélések közben, részt veszünk-e a közös dokumentumok szerkesztésében, vagy hogy hány nap nyitjuk meg az Excelt vagy a Wordöt. Spataro aláhúzza: a főnökök csak 28 napos átlagot láthatnak kollégánként, de a Gizmodo által megszólaltatott Wolfie Christl privátszféra-kutató szerint így is felmerülhet, hogy az Európai Unió egy részében a Productivity Score illegális a szigorú adatvédelmi szabályok miatt.
Ha ez a megoldás kissé orwellinek tűnik is, 2020-nak sikerült ennél hajmeresztőbb híreket is produkálnia. A ZDNet nemrég a The Cutra hivatkozva egy olyan cégről számolt be felháborodottan, ahol a főnök elvárja, hogy a csapata egész nap bekapcsolt kamerákkal dolgozzon otthon - a home office-t egyetlen, végtelen Zoom hívássá alakítva. A vezető indoka, hogy így a csapat "azt érezheti, mintha újra az irodában lennének", bár a cikk hozzáteszi, hogy az a bizonyos csapat korábban sem egy helyen ült. Ha ez nem lenne elég, létezik egy app, amit kifejezetten így kell használni: a Business Insider tavasszal mutatta be a Sneeket, amely a dolgozók webkamera képeit egyetlen nagy videófallá alakítja, amelyen ötpercenként frissül mindenkinek a képe. Ha valamelyik kollégánkkal beszélgetnénk, csak rábökünk az arcára, és már indul is a videóhívás.
A Market Watch által a témában még nyár végén megszólaltatott szakértő, Laurie Ruettiman, amikor a témáról kérdezték, azt mondta: ne úgy gondoljunk a távoli munka közbeni megfigyelésre, ahogy a túlbuzgó biztonsági őrök követnek minket egy plázában vagy drogériában - már amikor azok épp nyugodtan látogathatók. Egyszerűen annyi adat keletkezik körülöttünk, amikor dolgozunk, különösen, ha egész nap a számítógép előtt ülünk, hogy magától értetődő, hogy a munkáltatók rögzítik egy részét, hiszen ezt olcsón és egyszerűen megtehetik. Aztán az a sok adat vagy jó lesz egyszer valamire, vagy nem; Ruettiman olyan eseteket is elképzelhetőnek tart, amikor pont a munkavállaló érdekeit védi, hogy van nyoma annak, hogy mit csinált, vagy mit nem. Úgy tűnik, ebben az esetben is igaz, hogy ritka, hogy egy technológia önmagában rossz - de sok olyan technológia létezik, amit nagyon könnyű rosszra használni.
(Fotó: Getty Images)