Kathy Patten története valóban olyan, ami jó eséllyel bekerül egy reggeli műsorba. Az idősebb asszony a golfpályán értesül arról, hogy a lányának beindult a szülése. A hölgy ezután a Greater Baltimore Medical Center kórházba sietett, ami egyébként egy általános kórház, sürgősségi ellátást is nyújtanak. Nem sokkal azután, hogy belépett az intézménybe, Kathy Patten szívrohamot kapott. Mint azt a fentebb hivatkozott, People írja, a nő pulzusát hamar elvesztették az orvosok. Ezt követően az újraélesztés 45 percen át tartott, és végül sikerrel is járt. A csodát fokozandó, közben nem túl messze ugyanebben a kórházban megszületett az asszony nyolcadik unokája.
A CBS Detroit cikke szerint később az immár nyolcszoros nagymama úgy nyilatkozott, hogy:
„Nagyon hálás vagyok, hogy kaptam egy második esélyt Istentől. Arra fogok törekedni, hogy a lehető legjobb ember legyek.”
Valóban olyan idézet ez, amely elbírja a csoda szó terhelését a főcímben, de kérdés, hogy tényleg az történt-e. Sajnos a cikkekből, mint azt a lapunknak nyilatkozó aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos is elmondta, több orvosi szempontból fontos körülmény említése is hiányzik. Annyi azonban igen valószínűnek látszik, hogy az újraélesztést többen eleve csodaként kezelik, ami ki is derült egy tanulmányból, amelyről 4 évvel ezelőtt írt a Reuters. Eszerint ugyanis az átlagemberek jócskán, olyan 65 százalékkal túlbecsülik a sikeres újraélesztések arányát. Ez persze nem jelenti, hogy az újraélesztésre ne lenne szükség, mivel egy 2020-as tanulmányból kiderül az is, hogy globálisan nőtt a kórházon kívül végzett, sikeres újraélesztéseket követő túlélési ráta, és ilyen esetben nagyon sokat segít, hogy minél hamarabb legyen valaki a közelben, aki el tudja kezdeni az újraélesztést.
Magyarországon egyébként a Szív City applikáció letöltésével mi magunk is segédkezhetünk újraélesztésben, mivel ha járatosak vagyunk akár laikusként ebben a beavatkozásban, akkor telefonunk helyadatai alapján kaphatunk értesítést, hogy a közelünkben szükség lenne ránk a hivatásos egészségügyi személyzet megérkezéséig.
A fentiek két dolgot erősíthetnek meg: az újraélesztésre szükség van, ugyanakkor az emberek legalábbis nagy általánosságban hajlamosak ezt csodaként kezelni. Visszatérve Kathy Patten konkrét esetére: több tényezőt sem ismerünk, viszont a hírek alapján következtethetünk pár dologra. Az egyik, hogy az eset olyan helyen történt, ahol rendelkezésre állt képzett szakszemélyzet. A másik, hogy a pulzus „megszűnését” már a beavatkozás közben állapították meg az orvosok, így a beteg a szívleállás nulladik pillanatában is ellátásban részesült.
A lapunknak nyilatkozó szakértő pedig mindezzel kapcsolatban azt mondta, hogy minden csoda mögött biokémiai folyamatok állnak. A legfontosabb ismeretlen pedig egyszerűen az, hogy volt-e olyan időablak, amikor a páciens agysejtjei egyáltalán nem kaptak oxigént. Ez azért nem egyszerű kérdés, mert például kardiogén sokk esetén 20-as vérnyomás és 40-es pulzus esetén is kaphat az agy vérellátást. Vagyis a „csoda” megítélése kapcsán az egyedüli objektív mutató az lenne, ha tudnánk, hogy az agykéreg sejtjei mennyi ideig maradtak keringés nélkül.
Már ha egyáltalán volt ilyen idő. Ugyanis ha áll a szív és áll keringés, akkor a szívmasszázs lényege épp az, hogy a vért eljuttatja az agyba – tehát mintegy kipótolja a szív munkáját. Vagyis a hatékony szívmasszázs még ebben az esetben is juttathatott az agyba oxigént. Mivel pedig a hírekből úgy tűnik, hogy már szakemberek kezelték az asszonyt, amikor a szívleállás megtörtént, így igen valószínű, hogy nem volt olyan időszak, amíg az agy vérellátás nélkül maradt.
A lapunknak nyilatkozó orvos az eset kapcsán még a következőt említette meg:
„Nagyon örülünk, hogy a hatékony külső beavatkozást egyes emberek csodának tartják, mert alapvetően az is.”
(A cikkhez hazsnált kép illusztráció, forrása: Flickr/Laurel L. Russwurm)