Nem a véletlen sodort genetikailag módosított egereket a Nemzetközi Űrállomásra

2019 / 12 / 09 / Perei Dóra
Nem a véletlen sodort genetikailag módosított egereket a Nemzetközi Űrállomásra
2019. december ötödikén elstartolt az a Dragon kapszula a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS), melynek utasai között genetikailag módosított szuperegerek is voltak – írja a CNN. A nonprofit Jackson Laboratóriumban átalakították a rágcsálók genetikáját úgy, hogy azzal növelni tudják izommennyiségüket.

A Nemzetközi Űrállomás környezete nem mindennapi kísérleti laboratóriumot jelent a szakértőknek, hiszen ott rendkívüli vizsgálatokat végezhetnek. Az egereket például azzal a céllal küldik, hogy jobban feltérképezzék az űr izom- és csontgyengítő hatásait.

A génmódosított élőlények szervezetében ugyanis nem termelődik a miosztatin nevű fehérje, ami egyébként kulcsszerepet tölt be az izomnövekedés korlátozásában. A genetikai átalakítás miatt a kísérleti rágcsálók vázizomzata kétszerese más egerek vázizomzatának.

Az ISS-re emellett egészséges egerek is utaznak; nekik majd olyan készítményt adnak, ami gátolja a protein termelődését. Bár a hosszú távú űrutazás hatásait mostanáig nem sikerült tökéletesen feltárni, annyi bizonyos, hogy a mikrogravitáció gyengíti a csontokat és az izomzatot. A kutatók egyik fő feladata így az, hogy megoldást találjanak erre a problémára.

A Dragon vasárnap megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra, a dokkolásban egy robotkar segítette három nappal azután, hogy útnak indult az amerikai légierő floridai, Cape Canaveral-i támaszpontjáról.

Az összesen mintegy három tonnás rakomány nemcsak egereket, de fonalférgeket, és egy empatikus robotot is tartalmazott. A körülbelül százhúsz ezer fonalféreg egy mezőgazdasági tanulmányhoz kell, a harminckét egészséges és nyolc szuperegér pedig az imént említett tudományos kísérlet része.

Az űrkapszula mindemellett egy nagy, kerek, mesterséges intelligenciával ellátott robotfejet is szállított az űrhajósok érzelemkezelésének céljából. A Cimon nevű robot elődjét tavaly már tesztelték az űrállomáson.

A NASA természetesen a karácsonyi ajándékokról sem feledkezett meg, így meglepetés ajándékokat is küldött a hatfős legénységnek. Érdekesség, hogy a SpaceX tizenkilencszer fuvarozta a NASA rakományát a Nemzetközi Űrállomásra az elmúlt hét évben.

„Minden egyes alkalommal, amikor új járművet üdvözölhetünk a fedélzeten, vele együtt a projekt támogatóinak lelkéből is átveszünk egy darabot” – mondta az űrállomást vezető Luca Parmitano.

Az asztronauták 2019. december kilencedikére további csomagot várnak, amit Oroszország indított útnak Kazahsztánból december hatodikán.


Bébi bolygót sikerült megfigyelni
Bébi bolygót sikerült megfigyelni
Ez az eddigi legfiatalabb bolygó, amire rátaláltak a kutatók a hagyományos módszerekkel.
Először készült részletes kép egy másik galaxis csillagáról
Először készült részletes kép egy másik galaxis csillagáról
A Nagy Magellán-felhőben található egy vörös szuperóriás – és ez az első csillag, amelyről részletes kép készült a galaxisunkon kívül.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.