Nem csak feltámasztanák a dodómadarat, de már az előhelyét is kijelölték

2023 / 11 / 26 / Felkai Ádám
Nem csak feltámasztanák a dodómadarat, de már az előhelyét is kijelölték
A Colossal Biosciences a kihalt dodómadár “feltámasztásán” ügyködik épp, és jelenleg együttműködik a Mauritian Wildlife Foundation-lel, hogy visszatelepítse a madarat Mauritiusra. A dallasi székhelyű cég, amely a tasmán tigris és a gyapjas mamut újjáélesztésére irányuló erőfeszítéseiről ismert, génszerkesztési technológiával kívánja visszahozni a kihalt fajokat, és visszatelepíteni őket a természetes élőhelyeikre. A mostani együttműködés akár az olyan jelenleg még élő, de veszélyeztetett fajok számára is előnyös lehet, mint például a mauritiusi rózsaszín galamb.

A Colossal Biosciences egy dallasi székhelyű vállalat, amely a kihalt fajok feltámasztására irányuló ambiciózus törekvéseiről ismert – terveikről korábban már mi is írtunk:

Háromszáz éve kihalt állatot támasztanának fel a géntechnológia segítségével A Colossal Bioscience a gyapjas mamut és az erszényesfarkas mellett azt a dodómadarat is feltámasztaná, amit a Mauritiusra érkező telepesek irtottak ki a 17. század végén.

A cég most pedig a Mauritian Wildlife Foundation-lel együttműködve Mauritiust jelölte meg a feltámadt madár jövőbeli otthonaként. A kihalása előtt is itt volt őshonos ez az állat, tehát a cég a kihalt fajokat eredeti környezetükbe helyezné vissza.

Ben Lamm, a Colossal Biosciences társalapítója és vezérigazgatója ennek megfelelően hangsúlyozta is a vállalat átfogó célját, hogy visszaállítsa a fajokat az őshonos környezetükbe. A Mauritian Wildlife Alapítvánnyal kötött partnerség mindkét tudományos csoport elhivatottságának bizonyítéka, kiemelve hogy nemcsak a dodó feltámasztásáról van szó, hanem hozzájárulnak a jelenlegi veszélyeztetett fajok megőrzéséhez is. Matt James, a Colossal állatorvosi vezetője rámutatott, hogy a dodó “újjáéledése” pozitív hatással lehet más veszélyeztetett madarakra, például a Mauritiuson őshonos rózsaszín galambra, a “kihalásmentesítési” program (erre angolul a hasonlóan abszurd hangzású, “de-extinction program” elnevezést használják) során kifejlesztett technológiák alkalmazásával.

Míg a dodó visszatérésének konkrét ütemezése továbbra is bizonytalan, a feltámadásának a következményei túlmutatnak egyetlen fajon. A Colossal által alkalmazott génszerkesztési technológia lehetővé teszi a DNS megváltoztatását, ígéretes utat biztosítva más veszélyeztetett fajok, például a rózsaszín galamb által fenyegetett fenyegetések kezelésére. Mivel Mauritiuson csak körülbelül 500 rózsaszín galamb maradt, a Colossal és Mauritius együttműködése jelentős előrelépéseket rejt magában a védelmi erőfeszítésekben. A pontos részletek ennek kapcsán egyébként nem ismertek, de feltételezhetően arról lehet szó, hogy így sikerülhet a nagyon lecsökkent egyedszámú populációk genetikai változatosságát megőrizni.

A Colossal Biosciences a génszerkesztési technológiájára jelentős támogatást kapott olyan komoly és érdekes befektetőktől, mint Victor Vescovo vagy a CIA által támogatott In-Q-Tel. A vállalat hangsúlyozza az etikus “feltámasztás” és ökoszisztéma-helyreállítás iránti elkötelezettségét, vagyis elvileg nem egy Jurassic Parkban látható elvtelen cégről van szó – bár nyilván elég kevés cég hasonlítja magát előszeretettel a popkultúra gonosz nagyvállalataihoz.

Lamm azt tervezi, hogy jövőre Mauritiusra küldi a Colossal csapat tagjait, hogy együttműködjenek a helyi hatóságokkal. A Colossal víziója lényegében túlmutat a puszta tudományos eredményeken, és célja az ember által okozott ökológiai egyensúlytalanságok orvoslása és a fajok jogos élőhelyükre történő visszatelepítése. Az több okból is kérdés persze, hogy akár természetvédelmi, akár adott esetben erkölcsi értelemben mennyire tekinthető indokoltnak ez az erőfeszítés.

(Kép: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.