A spanyol kutatók arra jutottak, hogy az elhízásnak a szívre gyakorolt negatívumait a testedzés sem tudja kijavítani, ha az illető közben túlsúlyos marad. A vizsgálatot a madridi Európai Egyetem kutatói folytatták le. Alejandro Lucia, a kutatás vezetője úgy fogalmazott, hogy a túlsúly és az obezitás negatívumait egy fizikailag aktív életmód sem tudja teljes egészében kompenzálni. A kutatáshoz 528 000 munkavállaló férfit és nőt vizsgáltak. A résztvevők átlagéletkora 42 év volt, és nagyjából a 70 százalékuk volt férfi. 42 százalékuk normál testsúlyú volt, 41 százalékuk volt túlsúlyos, és 18 százalékuk volt obéz. A többségük (63,5 százalék) inaktív életet élt, 12,3 százalék végzett némi (de nem elegendő) testmozgást, míg a 24,2 százalékuk élt fizikailag aktív életet. A résztvevők betegségei a következőképp alakultak: körülbelül 30 százalékuknak volt magas a koleszterin szintje, 15 százalékuk szenvedett magas vérnyomástól, és 3 százalékuk volt cukorbeteg.
Ugyanakkor az edzés gyakoriságától független a túlsúlyos és obéz résztevőknek nagyobb eséllyel alakult ki valamiféle szívproblémája, mint a normális súlyúaknak. Amennyiben a fizikailag aktív résztvevőket hasonlítjuk össze, úgy az obéz csoport esetén a normál súlyúakkal összevetve kétszer nagyobb eséllyel volt magas a koleszterin szint, négyszer nagyobb eséllyel lettek cukorbetegek, valamint ötször akkora volt esetükben a kockázat a magas vérnyomás kialakulására. Alejandro Lucia az eredményt radikális tömörséggel a következőképp foglalta össze: „Nem lehet valaki egyszerre egészséges és kövér.”
Mindez persze nem jelenti, hogy a testedzés felesleges lenne, hiszen az összes testsúly kategóriában a már kevéske fizikai aktivitás is csökkentette a három fent említett betegség kialakulásának az esélyét. Sőt az aktivitás mértékének növekedésével még inkább csökkent ezen betegségek kialakulásának a kockázata. A kutatás csak azt állapította meg, hogy a különböző mértékű túlsúly negatívumait a testedzés sem tudja egészében kompenzálni, ugyanakkor a fizikai aktivitásnak minden csoportban komoly egészségmegőrző szerepe van. A kutatás vezetője ezért úgy nyilatkozott, hogy az egészségpolitika homlokterében a testsúlycsökkentésnek és a fizikailag aktív életmód elterjesztésének együttesen kell szerepelnie.
(Címlapkép/nyitókép: Pixabay)