A diszkrét menüanimációktól az epilepsziás rohamokat beindító weboldalakig; az idétlen és megunhatatlan, böngészőkben játszható játékoktól az első videó- és hangstreamekig a Flash-re épülő megoldások mindenki retinájába beleégtek, akik előbb tapasztalták meg az internetet egy asztalon mint a tenyerükben. Tavasszal lesz tíz éve, hogy az Apple akkori vezérigazgatója, Steve Jobs egy nyílt levélben ásta meg a platform sírját. Akkoriban sokan panaszkodtak, leghangosabban persze az Adobe, hogy a néhány éve debütált iPhone miért nem támogatja a Flash-t. Jobs a levelében kitért a technológia megbízhatóságára, biztonságosságára, a fejlesztők kiszolgáltatottságára, de a döntő probléma valószínűleg az volt, hogy a platform asztali gépekre született, ezért apró érintőképernyős eszközökön nem csak hogy nehéz lett volna vezérelni, de az akkumulátort is pillanatok alatt megette volna. Három évvel ezelőtt az Adobe belátta, hogy nem érdemes tovább próbálkoznia a termék életben tartásával, és bejelentették: 2020 végével már nem fognak frissítéseket készíteni a Flash-hez, miközben akkor még a Chrome és az Adobe Reader után a világ harmadik legtöbbet telepített programja volt.
Ez viszont azt jelenti, hogy mindenkinek le kell szednie a gépéről a szoftvert, mielőtt egy később felszínre kerülő hiba komolyabb problémákat okozna.
Windows-on a Vezérlőpultot megkeresve a Programok kategórián belül találjuk meg a Flash-t, ott kell az Eltávolításra böknünk. Ha ez bonyolult lenne, akkor az Adobe-tól letölthetünk egy külön erre a célra készült programocskát.
MacOS-en az Applications mappa Utilities almappájában találjuk az Adobe Flash Player Install Managert, azt elindítva tudjuk eltávolítani a programot. A 9to5Mac készített egy párlépéses útmutatót, de az Adobe a maceseknek is elérhetővé tett egy eltávolító szoftvert.
(Borítókép: Sean Gallup/Staff/Getty Images)
Ha a telefonodon ott az életed, akkor nem árt hozzá életbiztosítás Adatbiztonsági kisokos kezdőknek.