Nemsokára forgalomba hozzák az első erőszakmentes, laborban növesztett húsból készülő terméket

2020 / 12 / 03 / Justin Viktor
Nemsokára forgalomba hozzák az első erőszakmentes, laborban növesztett húsból készülő terméket
A húsevéshez tömegesen kell az állatokat leölni, ami sokak szerint nem helyes. A globális húsfeldolgozó ipar nem csupán a lelkiismeretünket, de a környezetünket is súlyos mértékben terheli. Szerteágazó hatásaitól gyorsul a bolygó felmelegedése, mérgeződik a talaj és a növényzet, csökken a biodiverzitás. A jövő azonban már megjelent a láthatáron, a laborban növesztett “tiszta hús” képében.

Csirke falatok

Az új terméket először Szingapúrban engedélyezték, egy laborban létrehozott, csirke-falatkának kinéző hústermék képében ami a világon az első forgalomba hozatali engedéllyel is rendelkező „tiszta hús”, mivel nem vágott állatokból származik.

Az egészséggel, az állatok jólétével és a környezettel kapcsolatos fogyasztói aggodalmak és tudatosság növekedése miatt megnőtt a kereslet a hagyományos hús alternatívái iránt.

Az Eat Just vállalkozás hústermékéhez nem kellett megölni egyetlen állatot sem, és a San Francisco-i startup nem is gyárt mást, kimondottan erre specializálódtak. Az értékesítés, bár már engedélyezett, még nem rendelkezik kezdő dátummal.

A Barclays szerint a hús-alternatívák piaca a következő évtizedben elérheti a 140 milliárd dollárt, vagyis a globális húsipar 1,4 trillió dolláros forgalmának körülbelül 10 százalékát is. A szupermarketek polcain és az éttermi menükben már ma is megtalálhatók olyan növényi húsok, mint a Beyond Meat túl és az Impossible Foods termékei. Az Eat Just termékek természetesen más kategóriába esnek, mert nem növényi alapú, hanem állati izomsejtekből növezstik őket a laboratóriumban.

A cég szerint a szingapúri engedélyezés óriási áttörés, remélik, hogy hamarosan több ország követi a példát. Az engedélyeztetést már elindították az USA-ban is, de még várnak az eredményre. A laborban előállított lombikhúst állati eredetű őssejtekből állítják elő, egyelőre drága eljárás során. 

Az elmúlt évtizedben számos startup próbálta előállítani a “tiszta húst”, abban a reményben, hogy egy etikusabb termék ígéretével megnyerhetik ügyüknek a hagyományos húsevőket is.

A legnagyobbak közül kettő az izraeli székhelyű Future Meat Technologies és a Bill Gates által támogatott Memphis Meats, amelyek egyaránt megfizethető és ízletes laboratóriumi termelésű húsokkal próbálnak piacra lépni.

A szingapúri Shiok Meats laboratóriumban termesztett rákfélék húsán dolgozik. Az Eat Just Szingapúrba viszi a gyártást is, és hamarosan belevágnak egy mungóbab-alapú tojáspótló gyártásába is, melyet az USA-ban már most is értékesítenek.

(Forrás: BBC Kép: Eat Just)

Ez is érdekelhet:

A tehenek tudják mi a bőgés, beszélgetnek egymással az ételről és az időjárásról is A tehenek persze nem éppen úgy beszélnek, mint ahogy egy embertől elvárnánk, de megvan a saját kommunikációs nyelvük.

Ismeretlen élőlények egy nebraskai tóban, de lehet hogy magyarok már IgNobel díjat is kaptak a kutatásukért? Nemrég valami egészen furcsa, fehéres színű, látszólag magától mozgó pókhálószerű rángatózó anyagot fedeztek fel tudósok az USA Nebraska államának középső részén található egyik tóban. A találgatás és a laboratóriumi munka is azonnal beindult, hogy kiderítsék, az új felfedezés élőlény, vagy sem.

Így lépkedhetett a T-rex, tudományos szimuláció egy csirkével A dinoszauruszokról már rengeteg minden kiderült, és a legfőbb ismeret talán éppen az, hogy bármilyen tudás egyik napról a másikra lecserélődhet az ellenkezőjére (lásd. a múlt heti Spinosaurus sztori).


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.