Az új terméket először Szingapúrban engedélyezték, egy laborban létrehozott, csirke-falatkának kinéző hústermék képében ami a világon az első forgalomba hozatali engedéllyel is rendelkező „tiszta hús”, mivel nem vágott állatokból származik.
Az egészséggel, az állatok jólétével és a környezettel kapcsolatos fogyasztói aggodalmak és tudatosság növekedése miatt megnőtt a kereslet a hagyományos hús alternatívái iránt.
Az Eat Just vállalkozás hústermékéhez nem kellett megölni egyetlen állatot sem, és a San Francisco-i startup nem is gyárt mást, kimondottan erre specializálódtak. Az értékesítés, bár már engedélyezett, még nem rendelkezik kezdő dátummal.
A Barclays szerint a hús-alternatívák piaca a következő évtizedben elérheti a 140 milliárd dollárt, vagyis a globális húsipar 1,4 trillió dolláros forgalmának körülbelül 10 százalékát is. A szupermarketek polcain és az éttermi menükben már ma is megtalálhatók olyan növényi húsok, mint a Beyond Meat túl és az Impossible Foods termékei. Az Eat Just termékek természetesen más kategóriába esnek, mert nem növényi alapú, hanem állati izomsejtekből növezstik őket a laboratóriumban.
A cég szerint a szingapúri engedélyezés óriási áttörés, remélik, hogy hamarosan több ország követi a példát. Az engedélyeztetést már elindították az USA-ban is, de még várnak az eredményre. A laborban előállított lombikhúst állati eredetű őssejtekből állítják elő, egyelőre drága eljárás során.
Az elmúlt évtizedben számos startup próbálta előállítani a “tiszta húst”, abban a reményben, hogy egy etikusabb termék ígéretével megnyerhetik ügyüknek a hagyományos húsevőket is.
A legnagyobbak közül kettő az izraeli székhelyű Future Meat Technologies és a Bill Gates által támogatott Memphis Meats, amelyek egyaránt megfizethető és ízletes laboratóriumi termelésű húsokkal próbálnak piacra lépni.
A szingapúri Shiok Meats laboratóriumban termesztett rákfélék húsán dolgozik. Az Eat Just Szingapúrba viszi a gyártást is, és hamarosan belevágnak egy mungóbab-alapú tojáspótló gyártásába is, melyet az USA-ban már most is értékesítenek.
(Forrás: BBC Kép: Eat Just)