Nemsokára nemcsak gyűjtik az óceáni műanyagot, de újra is hasznosítják

2020 / 01 / 04 / Perei Dóra
Nemsokára nemcsak gyűjtik az óceáni műanyagot, de újra is hasznosítják
Boyan Slat rendkívüli történetével korábban már találkozhattunk, ő az a holland fiatalember, akinek elege lett a tengereket és óceánokat ellepő műanyag mennyiségéből, ezért megalapította The Ocean Cleanup nonprofit szervezetét.

A közönségi finanszírozásból született projekt lényege, hogy időt, pénzt és embert igénylő hajóflották helyett vízfelszíni, úszóképes platformokkal gyűjtik a szemetet, melyek összekötését lebegő gátakkal oldották meg. Az eszközök ráadásul környezetkímélőbbek a hajóknál, mivel napelemmel, valamint az áramlatok és a hullámok energiafelhasználásával működnek. Míg a gátak könnyű anyagokból készültek, ezáltal biztosan a felszínen maradnak. Utóbbiak gyakorlatilag sorompóként szolgálnak és U alakba hajlítják a platformot. A víz alá merülő, háromméteres' köpenyek' pedig begyűjtik a szemetet a halak fennakadása nélkül, azok ugyanis könnyedén elférnek alatta.

Hamarosan újrahasznosítják a műanyagot

Slat, a The Ocean Cleanup 2019 decemberi közleményében mesélt terveikről, miszerint a begyűjtött hulladékból fenntartható termékeket állítanak elő, az értékesítésből befolyt összeget pedig a projekt finanszírozására fordítják. A startup az óceánból begyűjtött hulladék osztályozása érdekében együttműködik a norvég DNV GL nemzetközi csoporttal .

A The Ocean Cleanup 2019 októbere óta tisztítja a nagy csendes-óceáni szemétszigetet, továbbfejlesztett rendszerük pedig immáron az egészen apró mikroműanyagokat is befogja, amire elődje, a 2018-as Sysytem 001 prototípus még nem volt képes. A már említett U alakú köpenynek elvileg el kellett volna zárnia a műanyag hulladékot a szél és a hullámok középre irányuló mozgása miatt, ehelyett viszont kisöpörte magából a szemetet. A fejlesztők több tényezőt is megjelöltek lehetséges problémaként: elsőként a köpenyre gyanakodtak, ami felületével eltéríthette a szerkezetet a környezet mozgásának lekövetésétől, de az sem kizárt, hogy túl rövidre tervezték a gátat, az eszköz végeinek mozgása által keltett hullámok pedig kihajtották a begyűjtendő hulladékot. Tavaly januárban viszont kiderült, egy sérülés okozta a System 001 használhatatlanságát.

2019 decemberében aztán bejelentették, hogy 2020 szeptemberétől fenntartható termékeket gyártanak a begyűjtött műanyagokból, és új fejezetet nyitnak az újrahasznosítás történetében. Érdekesség, hogy a jelenlegi, óceáni műanyagból készített cikkeket nem kötelező harmadik féllel bevizsgáltatni, vagyis előfordulhat, hogy alapanyaguk nem tisztán óceáni eredetű. Pontosan ezért fontos mérföldkő a The Ocean Cleanup számára a DNV GL bevonása.

(Fotó: Unsplash)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.