Nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek ítélte a WHO főigazgatója a majomhimlő-helyzetet

2022 / 07 / 24 / Bobák Zsófia
Nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek ítélte a WHO főigazgatója a majomhimlő-helyzetet
Jelenleg 74 országban 17 000-et megközelítő számú majomhimlős esetet tartanak számon globálisan, a viszonylag alacsony számok ellenére a WHO főigazgatója nemzetközi aggodalomra okot adó egészségügyi vészhelyzetnek ítélte a helyzetet, mivel az országok között 68 olyan található, ahol a történelem folyamán most először jelentettek majomhimlős esetet.

A majomhimlő egy zoonózisos vírus, ami állatról emberre, illetve emberről emberre is terjedhet, de eddig leginkább csak azokban az afrikai országokban okozott megbetegedéseket, amelyek a vírus kiindulópontjának számítanak. A betegséget először Dániában azonosították 1958-ban, mikor a laboratóriumi majmok körében súlyosabb fertőzést okozott, azonban az első olyan feljegyzett eset, amelynek során egy ember is elkapta a vírust, csak 1970-ben következett be: ekkor egy Kongói Demokratikus Köztársaságban élő kisfiút diagnosztizáltak a megbetegedéssel.

A későbbi évtizedekben leginkább az afrikai kontinensen alakultak ki több személyt is érintő kitörései a vírusnak, azonban a nemzetközi piacra szállított állatok útján terjedve időnként felütötte a fejét a fertőzés más helyszíneken is, az Egyesült Államokban például 2003 nyarán legalább 47 ember esetében mutatták ki a majomhimlőt. Később kiderült, hogy a vírust Ghánából érkező kisállatok terjesztették el azok között a prérikutyák között, amelyeket sok tulajdonos háziállatként tartott, így szorosabb kontaktusba kerültek velük és ennélfogva a vírus utat talált az emberek közé is. A betegség, ezeket a nagyon ritka eseményeket leszámítva, nem igazán jelent meg a nemzetközi színtéren, többek között azért sem, mert a feketehimlő elleni oltások a majomhimlő ellen is hatásosak és a himlővel való végleges leszámolásig, tehát az 1970-es évek végéig még kötelező jelleggel oltották a népességet a világ majdnem minden pontján.

A majomhimlő kellemetlen tünetekkel járó, de nem különösebben veszélyes és nem is könnyen terjedő betegség, ahhoz, hogy valaki elkapja leginkább közvetlen kontaktusra van szükség a fertőzött személlyel, bár elméletben a beteg által használt tárgyak vagy érintett felületek is potenciális fertőzési pontot jelentenek. A jelenleg globálisan jelentkező kitöréseket ennek ellenére az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította július 23-án, mivel a vírus rengeteg olyan országban megjelent az elmúlt hónapokban, amelyekben korábban még nem jelentettek majomhimlős eseteket.

A CDC (amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ) adatai szerint jelenleg a 17 000-et közelíti a vírussal fertőzött (és regisztrált) esetek száma: július 22-én 16 836 esetet tartottak számon 74 országban - ebből 68 olyan ország, ahol egészen eddig nem jegyeztek fel majomhimlős betegeket, most először van ilyesmire példa. A betegek jelentős hányada ezekből az országokból származik, mindössze 243 olyan esetet tart nyilván a CDC, amely olyan országok lakosait érinti, amelyek már az elmúlt években is regisztráltak majomhimlő fertőzést. Magyarországon 33 főnél mutatták ki a betegséget eddig, ami viszonylag alacsony esetszámnak számít, Németországban például 2268, Franciaországban 1567, Spanyolországban 3125, az Egyesült Államokban 2890 és Nagy-Britanniában 2208 főt regisztráltak.

A WHO adatai ezekkel a számokkal nagyjából egyeznek, a 2022. január 1-jétől and 2022. július 20-áig tartó időszakban 14 533 valószínű esetet regisztráltak 72 országban, ebből mindössze öt esetben volt halálos kimenetelű a betegség: három a beteg halt meg Nigériában és kettő a Közép-afrikai Köztársaságban. Az inkubációs periódus, vagyis a lappangási idő körülbelül 7,6 - 9,2 nap, a tünetek viszont az Afrikán kívüli régiókban gyakran atipikusak: a kiütések, amelyek hólyagokká fejlődnek, nem a teljes testen, hanem inkább csak a nemiszervek környékén és a száj környékén alakulnak ki, a láz megjelenését megelőzően.

A WHO Nemzetközi Egészségügyi Szabályozások Vészhelyzeti Tanácsának július 21-ei ülésén, ami a második majomhimlővel kapcsolatos megbeszélést jelentette, a tagoknak nem sikerült teljes egyetértésre jutnia a kitörésekkel kapcsolatban a vészhelyzeti státuszról, de a szervezet főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus, végül minden szempontot figyelembe véve

nemzetközi aggodalomra okot adó egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az ügyet.

A WHO ki is adta az ajánlásait a további teendőket illetően az országok számára, amelyek attól függően kerültek a besorolás során a négy meghatározott kategória egyikébe, hogy milyen mértékben érinti őket a himlővel való fertőzés, illetve milyen kapacitásokkal rendelkeznek a terjedés megállítására.

  • Az egyes kategóriát azok az országok képviselik, amelyek még nem regisztráltak a történelem folyamán majomhimlős esetet, valamint azok, akik az elmúlt 21 napban nem találtak új esetet. Számukra elsősorban a készenléti intézkedéseket és a lakosság monitorozását ajánlja a szervezet, különös tekintettel a lakosokkal való kommunikációra és tájékoztatásra, valamint a lehetséges leendő betegek megjelenésére való felkészülés gyanánt a negatív megbélyegzés elkerülésére tett erőfeszítéseket.
  • A kettes kategóriába a majomhimlős eseteket már regisztráló országokat sorolták, ahol a vírus csak mostanában jelent meg, de történtek emberről emberre való terjedéssel történő fertőzések is. Ezeken a helyszíneken értelemszerűen az emberek közötti vírusterjedés minél előbbi megfékezésére alkalmas intézkedések állnak a lista élén, beleértve a betegek izolációját, a kontaktok felkutatását és a potenciális célpontok, tehát a fertőzés veszélyének kitett személyek beoltását. Emellett a szervezet a sebezhetőbb csoportok, úgymint gyerekek, terhes nők és immunrendszeri problémákkal küzdő egyének (az időseket a betegség kevésbé támadja, ennek oka, többek között Európában is, az évtizedeken át zajló himlő elleni oltási akciók) számára az oltást javasolja, de csak közös megbeszélés, valamint a előnyök-hátrányok gondos mérlegelése után. A szexuális jellegű tevékenységeket is magában foglaló összejövetelek esetében a programok esetleges elhalasztását, vagy legalábbis megfelelő elővigyázatossági intézkedések bevezetését ajánlják. A monitorozás, a laboratóriumok felkészítése a tesztelésekre és a diagnosztikai munkákra, az egészségügyi intézményekben a PPE (személyi védőfelszerelés) eszközök használata és a nemzetközi utazások tekintetében a majomhimlős esetek kontaktjai számára lehetőség szerint az utazás elhalasztása mind a javasolt lépések közé tartoznak.
  • A harmadik kategóriába azok az országok esnek, ahol már történt, esetleg korábban is, állatról emberre terjedő fertőzés, illetve ahol az állatok is hordozhatják a vírust. Ezekben az országokban az állatok megfigyelése, az állatorvosok és vadgazdálkodási hatóságok bevonása a vizsgálatokba és a vírus terjedési útjának feltérképezése is prioritást élvez az alapvetően lényeges, bevezetendő intézkedések sorában.
  • A negyedik kategóriába sorolták azokat az országokat, amelyek rendelkeznek kapacitással az orvosi eszközök, gyógyszerek és vakcinák fejlesztésére és gyártására - számukra a gyártás felgyorsítását, az előállított diagnosztikai termékek és oltási alapanyagok mennyiségének növelését és ezeknek a vírusnak leginkább kitett országokkal való megosztását ajánlja a WHO.

(Fotó: Getty Images/monkeybusinessimages/BlackJack3D)

A majomhimlő nyomában - a vírus eredete és evolúciója utáni nyomozás eddigi eredményei A zoonózisos vírus genetikai állományát és mikroevolúciójának folyamatát tanulmányozzák a kutatók, hogy fényt derítsenek a legújabb esetek eredetére.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.