A 400 dollárért (vagyis kábé 117 ezer forintért) kapható készülék valójában egy egyszerű EEG (elektroenkefalográf), ami a látókéreg elektromos jeleit fordítja le digitális utasításokra. Ezt a tavalyi Las Vegas-i bemutatón mi is kipróbálhattuk, amikor pusztán a gondolatainkkal váltogattuk egy lámpa színét. Bár az a bemutató is elég meggyőző volt, a NextMind ennél azért szélesebb funkcionalitásban gondolkodik, amelyet néhány újságírónak már be is mutattak a fejlesztői változat piacra kerülésével egy időben. Mivel fejlesztői változatról van szó, így a fejpánttal kompatibilis programok listája még értelemszerűen nem túl hosszú, de a Cnet, az Engadget és a TechCrunch újságírójának beszámolója alapján már most is alkalmas olyan egyszerű feladatokra, mint a médialejátszó kezelése, a szövegek kivágása és bemásolása valamint a pin-kódunk beütése, emellett olyan egyszerűbb játékokat is irányíthatunk vele, mint a Breakout.
Fontos hangsúlyozni, hogy a NextMind eszköze nem agy-számítógép interfész, vagyis nem képes dekódolni a gondolatainkat, így attól nem kell tartanunk, hogy a viselése közben bárki beleláthat a fejünkbe, esetleg beültethet oda valamit.
A tavalyi bemutatón a cég képviselője elmondta, hogy az eszközt elsősorban a VR-sisakok irányítására szánják, így a fejpántot értelemszerűen úgy alakították ki, hogy az Oculus Questtel és más VR-szemüvegekkel is viselhető legyen. Ez viszont közel sem az egyetlen felhasználási területe a gondolatirányításnak, Sid Kouider, a NextMind alapítója az Engadgetnek elárulta, hogy több céggel is tárgyalnak arról, hogy az eszközeiket a fejpánntal is irányítani lehessen. Ez azt jelenti, hogy hamarosan akár okoseszközökben is megjelenhet a gondolatirányítás lehetősége, így - elméletileg, hiszen konkrét példa nem hangzott el - akár a robotporszívónkat is beindíthatnánk vagy a világítást is felkapcsolhatnánk pusztán azzal, hogy rágondolunk.
A gondolatirányításnak viszont ennél is hasznosabb területe lehet a talán néhány éven belül már valóban megérkező, hétköznapi felhasználásra szánt okosszemüvegek, amelyekkel kapcsolatban az egyik legnagyobb kérdés, hogy hogyan fogjuk őket irányítani. A Google annak idején hangutasítással próbálkozott a Google Glassnél, ám a legtöbb ember valószínűleg nem érezné magát komfortosan, ha az utcán beszélnie kéne a szemüvegéhez. A gesztusirányítás ma még nem nyújt teljes körű megoldást, ha pedig a szemüveg irányításához elő kell vennünk a telefonunkat, akkor igazából nincs túl sok értelme a szemüvegnek. A gondolatirányítás hosszú távon megoldást nyújthat erre a problémára is, bár a technológia beéréséhez valószínűleg több időre lesz szükség néhány évnél.
(Fotó: Raketa.hu)