Zoë Schiffer és Casey Newton, a Platformer hírlevél szerzői a cég munkatársaival beszélgetve, és belső dokumentumokat megtekintve meg tudták erősíteni, hogy a hét elején nem véletlenül telt meg rengeteg felhasználó hírfolyama Elon Musk gondolataival. Az amerikaifoci-döntő után ugyanis az üzletember a magángépével a San Francisco-öbölbe repült, hogy a helyszínen vegye kézbe a problémája megoldását. Személyesen beszélt azzal a nyolcvan emberrel, akiket ráállítottak a Twitter "legfontosabb feladatára", majd elkezdtek hipotéziseket felállítani arról, hogy hogyan fordulhatott elő, hogy harmadannyian látták Musk szurkolói bejegyzését, mint Bidenét.
Az nem hangozhatott el, hogy egyszerűen kevesebb embert érdekel a milliárdos, mint korábban, hiszen egy mérnököt már kirúgott a múlt héten, miután felvetette ezt.
Később úgy látták, hogy valami tényleg nem stimmel az algoritmussal, ám az ilyen összetett szoftvereknél gyakran nehéz megmondani, hogy pontosan miért döntenek, rangsorolnak úgy, ahogy. A legegyszerűbb megoldásnak ezért az tűnt, hogy a vezérigazgató bejegyzéseinek a relevanciája ezerszeres szorzót kapott, amivel a platform legfontosabb szereplője lett a rangsorolási rendszer szemében. Így aztán a követőinek a java, és rengeteg más felhasználó már garantáltan találkozott Musk összes gondolatával a hírfolyamában. Még maga a milliárdos is viccelődött ezzel egy nappal később.
Az eset rávilágít, hogy a világ egyik legismertebb közösségi platformja a tavalyi felvásárlás után egyetlen ember kénye-kedve szerint működik, tegyük hozzá, teljesen jogszerűen. Azonban a jövőben Musk átadhatja a vállalat vezetését, legalábbis erre utalt karácsony előtt. A napokban azt nyilatkozta, hogy ez évvégével történhet meg, amikor "stabilizálta a szervezetet" és "gondoskodott arról, hogy pénzügyileg megfelelő állapotban legyen". Hogy ezen segít-e, hogy a tulajdonos többtucat kollegát dolgoztat azért, hogy a saját gondolatai népszerűbbnek tűnjenek, az más kérdés.
(Borítókép: STR/NurPhoto via Getty Images)