Olyan folyadékot készítettek a Harvardon, ami newtoni és nemnewtoni módon is viselkedik

2024 / 04 / 09 / Bobák Zsófia
Olyan folyadékot készítettek a Harvardon, ami newtoni és nemnewtoni módon is viselkedik
A metafolyadékban apró gömbök vannak, amelyek lehetővé teszik, hogy a folyadék változtassa a tulajdonságait.

A Harvard kutatói metafolyadékot hoztak létre, ami sajátos módon képes rá, hogy newtoni és nemnewtoni állapotok között váltakozzon, azaz változtassa a tulajdonságait és viselkedését a környezeti hatásokra reagálva. A folyadék speciális jellege számos felhasználási lehetőség előtt nyitja meg az utat: a robotikában vagy akár e-tintaként is alkalmazható az anyag.

A metafolyadékok a metaanyagok csoportjába tartoznak: ezek az anyagok nem természetes úton keletkeznek, hanem mesterségesen alakítják ki őket, úgy, hogy a tulajdonságaik valamilyen specifikus célra alkalmassá tegyék őket. A Harvard leírása szerint a metaanyagok jellemzőit nem annyira a szerkezetük, hanem az összetevőik határozzák meg és a metafolyadékok egyedi előnye, hogy alkalmazkodni is tudnak a környezetükhöz. A kutatók főként arra voltak kíváncsiak, hogy létre lehet-e hozni egy olyan metafolyadékot, ami programozható és változtatni tudja a viszkozitását és optikai tulajdonságait.

Az anyagot kétféle alkotóelemből készítették el: a folyadék részt szilíciumolaj adta, amiben kis méretű, levegővel töltött gömbök lebegtek - ezekből többszázezret helyeztek el a folyadékban és feladatuk az volt, hogy a külső hatásra módosítsák az anyag viselkedését. Amikor az olajra ható nyomás növekedett, a gömbök behorpadtak, átmenetileg lencse alakú egységekké alakultak és ez a változás a teljes metafolyadék átalakulását eredményezte. Minél több keletkezett a behorpadt gömbökből, annál látványosabb lett a változás, aminek következtében a folyadék optikai jellemzői is módosultak, azaz egyre kevésbé volt áttetsző az anyag. A gömbök transzformációja emellett a viszkozitásban is megmutatkozott, mivel az eredetileg newtoni folyadékból nemnewtoni folyadék vált a gömbök deformálódásának hatására.

“Amikor a kapszulák összeestek, a szuszpenzió nemnewtoni folyadékká vált, ami azt jelenti, hogy a viszkozitása a nyírófeszültség függvényében változott - minél nagyobb a nyírófeszültség, annál folyékonyabb lett.”

- magyarázzák az egyetem közleményében. A Harvard szerint ez az első metafolyadék, amely váltani tud a két (newtoni és nemnewtoni) állapot között.

Ahogy a kutatók egyre jobban megismerik az anyagok alapvető szerkezetét és viselkedését, úgy válik egyre reálisabb lehetőséggé az anyagok manipulációja és az "anyag feletti anyagok" megalkotása. A metaanyagok felhasználási területe is folyamatosan bővül: kamerákat, speciális szöveteket készítenek belőlük, amelyek programozható tulajdonságaik révén különleges feladatokra alkalmasak. A most kifejlesztett metafolyadék egyik alkalmazási körét a robotika jelenti, a kutatók ennek illusztrálására egy kísérletet készítettek elő: a folyadék egy robotkart működtetve lehetővé tette, hogy a kar érzékelők nélkül is észlelje a nyomás változását és ennek hatására mindig a megfelelő módon fogja meg az eléje kerülő tárgyakat. A gép így sem az érzékeny üvegpoharat, sem a tojást, sem az áfonyaszemet nem törte össze a demonstráció alatt. A következtetések szerint a metafolyadék sok tekintetben ígéretes platformmá válhat, ami azáltal növeli a folyadékra alapozott eszközök képességeit, hogy magának a folyadéknak az adottságait változtatja meg.

(Fotó: SuttleMedia/Pixabay)

Létrehozták a mechanikus metaanyagot, ami tízig tud számolni A metaanyag csak egy darab gumiból áll, de mégis különleges képességekkel rendelkezik.

A metaszövet jelentheti a megoldást az extrém hőségre A kínai kutatók által kifejlesztett speciális szövet szinte bármilyen fényt képes visszaverni, így jelentősen alacsonyabban tartja a viselője hőmérsékletét.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.