Az öt veszélyt okozni is képes gyümölcs név szerint a cseresznye, az eper, a málna, a görögdinnye és az őszibarack, melyek általában nem csak finomak, de rengeteg nélkülözhetetlen vitamint is tartalmaznak. Ugyanakkor mind képes erős allergiás reakciókat kiváltani, melyek akár a csecsemőket vagy a gyermekeket is veszélyeztethetik. Az allergiás reakciók tünetei röviddel az étel történt érintkezés (fogyasztás, bőr vagy szájkontaktus) után jelentkeznek, és ez bármit jelenthet az enyhétől az egészen súlyosig terjedő skálán.
A világon egyébként a pollenek a leggyakoribb allergének, és a pollenallergiás betegek körülbelül fele ételallergiában is szenved.
A nyírre és a fekete ürömre allergiásak gyakran orális allergia szindrómában is szenvednek, alma, cseresznye és mogyoró fogyasztása után. A fűpollen-allergia gyakran társul rozs-, vagy búzaliszttermék, földimogyoró vagy paradicsom kiváltotta allergiával.
Gyakran tapasztalt, de még enyhe allergiás reakció a száj, a torok, az ajkak vagy a fül viszketése, az arc kipirosodása, ez a tünetegyüttes leginkább a cseresznyére, az eperre, a málnára és a barackra jellemző. Súlyosabb esetben az ajkak és a nyelv feldagadhatnak, a beteget légszomj gyötörheti - figyelmeztet rá Vékony Blanka, a Semmelweis Egyetem Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszék tanársegéde.
Ha gyermekről van szó, és egy konkrét táplálékkal összefüggésbe hozható bőrkiütés, légúti tünetek, gyomor- és bélrendszeri panaszok jelentkeznek, az adott ételféleség fogyasztását átmenetileg be kell szüntetni. A mai ismereteink szerint ez az egyetlen hatásos módja a táplálékallergia kezelésének.
A fentiek mellett ilyenkor tanácsos táplálkozási-tüneti napló is vezetni, melyből kellő körültekintés mellett beazonosíthatóvá válnak azok a gyümölcsök, melyek a tüneteket kiváltották. A csecsemőknél az új ételek bevezetését érdemes 3-4 napos eltolással végezni, így marad elég idő egy esetleges tünet megfelelő azonosítására.
Ha súlyosak a tünetek, vagy ismétlődnek, esetleg egyidejűleg több allergiás reakciót is okoznak, orvoshoz kell fordulni. Gyógyszeres terápia (szisztémás kezelés) csak a nagyon súlyos tünetek előfordulása esetén szükséges. Az ekcémás, vagy csalánkiütéses bőrtüneteket lokálisan, helyileg alkalmazható készítményekkel enyhíthetjük.
Az allergiabetegek számára fontos az azonnali és gyors segítség, melyhez apokat is igénybe vehetnek. Az AroundMe segítségével például könnyedén megkereshető a legközelebbi kórház, gyógyszertár vagy orvosi rendelő, az alkalmazás azonnali információt nyújt a környezetünkről. Az AllergyAlertben elérhetőek az aktuális és a közeljövőben várható polleninformációk, öt napos időjárási és allergiás előrejelzéseket, és allergianaplót is tartalmaz. Az alkalmazás, részletes információkat nyújt a legfontosabb allergénekről (tölgy, cédrus, boróka, nyír, juhar, szilfa, kőris, parlagfű, fű, disznómag, eperfa, aranyvessző és még sok más) részletes növényleírásokkal és képekkel. Ha valamiért nem nyerte meg a tetszésünket, hasonló információval láthat el a Pollen Wise alkalmazás is.
Igazi hiánypótló alkalmazás lehetne magyar környezetben az AllergyEats, ami az étterembe vágyó ételallergiások életét segíti 2010 óta. Az app az az Egyesült Államok vezető útmutatója az allergia-barát éttermekhez, ingyenes és könnyen használható. A felhasználói értékelések alapján épülő adatbázisból könnyedén kikereshető, hogy egy adott étterem mennyire (jól, vagy vagy rosszul) fogadja az allergiás vendégeket. Így gyorsan és egyszerűen megtalálhatjuk azokat az éttermeket, melyek képesek kielégíteni az ételallergiás vendégek egyedi igényeit.
Végül a TheGlutenFreeScanner app akkor segíthet, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy valami gluténmentes vagy nem. Beolvasva a vonalkódot, az alkalmazás több mint félmillió termék adatbázisát tartalmazza, így mindig biztosak lehetünk benne, hogy egy étel, összetevő vagy ital nem váltja ki a glutén intolerancia tüneteit.
A táplálékallergiát a gyerekek az esetek nagy részében négy-ötéves korukra kinövik, addig nem árt odafigyelni a diétára és az esetleges panaszokra.
Vékony Blanka szerint gyermekeknél az étrend összeállítása során fontos a kornak, nemnek, fizikai aktivitásnak megfelelő makro- és mikrotápanyag-szükséglet még akkor is, ha az allergént már eltávolítottuk az étrendjéből. Figyelni kell arra is, hogy némely allergén rejtett formában, a táplálékot csupán szennyezve, de továbbra is tüneteket okozva ne maradjon benne az étrendben.
(Forrás: Semmelweis Egyetem, Google Play, Wikipédia Kép: )