A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Vascularis Neurológiai Tanszék csoportjának kutatói fedezték fel, hogy a dimetiltriptamin (DMT) csökkentette a sztrók során elszenvedett károsodást és javította a felépülést.A DMT egyébként híres anyag, az amazóniai esőerdők őslakosai mindig is használták a népi gyógyászatban, közkeletű nevén ez az Ayahuasca főzetének egyik fő hatóanyaga. A szer koncentrált formában hallucinogén hatású, ezért kábítószerként is ismert.
A DMT gyógyászati felhasználásának, és a kábítószerek tilalmát rögzítő jogszabályoknak történő megfelelés érekében a kutatók igyekeznek olyan dózisban is kiváltani vele a terápiás hatást, melynél még nem lépnek fel a hallucinációk. A kutatók a tervbe vett humán vizsgálatok elsődleges feladataként jelölték meg a potenciális hallucinogén mellékhatások kiküszöbölését, a terápiás hatás igazolásán túl.
“Azt, hogy a DMT oxigénhiányos környezetben elősegíti a sejtek túlélését, Frecska Ede professzor debreceni kutatócsoportja igazolta először sejtvonalon, laboratóriumi körülmények között."
"A mi munkacsoportunk a sejteken kimutatott előzetes adatokra alapozva tervezte meg a vizsgálatait az agyi infarktus patkánymodelljén Nagy Zoltán professzor vezetésével” - mondta el Nardai Sándor adjunktus.
Ha valaki "gutaütést kap", mindenki számára egyértelmű, hogy az agya sérült meg. Kevesebben tudják, hogy a szélütés (stroke) hátterében sokszor szívproblémák húzódnak meg. Hazánkban évente legalább tízezerre tehető a stroke halálos áldozatainak száma.
A köznyelvben infarktus alatt a szívizom elhalását értjük, de hasonló folyamatok játszódhatnak le az agyunkban is. Az agyi infarktus leggyakrabban úgy alakul ki, hogy a szív bal pitvarából kiinduló vérrög az agyba jutva elzárja annak egyik verőeres ágát. Mivel az idegrendszer sejtjei az oxigénhiányra nagyon érzékenyek, az agyszövetben gyorsan súlyos károsodások léphetnek fel.
A kutatók még nem tárták fel a DMT működésének hatásmechanizmusát, de az már bizonyos, hogy a sztrókot követő gyulladásos reakciót csökkenti, növeli a sejtek túlélését, és elősegíti az idegsejtek közötti kapcsolatok újjáalakulását, melyek létfontosságú tényezők egy agyi érkatasztrófát elszenvedett beteg esetében.
“A laboratóriumi állatokon végzett kísérletek során kiderült, hogy a DMT alkalmazásával nem csupán az agyi infarktus által érintett terület kiterjedése csökkent jelentősen, de a sztrók során megbénult végtagok mozgási képességei is sokkal gyorsabban regenerálódtak” - tette hozzá a kutató.
A Semmelweis Egyetem kutatóit az eredmények közzététele után közvetlenül megkereste a kanadai Algernon Pharmaceuticals Inc. gyógyszeripari vállalat, mely azóta a kutatás alapján kifejlesztett gyógyszeren dolgozik. A kutatásról szóló beszámoló az Experimental Neurology tudományos folyóiratban jelent meg.
(Forrás: BNNBloomberg, Semmelweis Egyetem Kép: Wikimédia)