Az Ossia már évek óta dolgozik egy olyan bázisállomáson, ami képes vezeték nélkül, több méteres távolságból is árammal ellátni az elektronikus eszközöket. A Cota névre keresztelt technológia már a 2016-os Consumer Electronics Show-n lenyűgözte a látogatókat, viszont a mai napig nem került kereskedelmi forgalomba.
Erre a hírek szerint már nem sokat kell várni, ugyanis Gizmodo beszámolója szerint a gyártó most bejelentette, hogy a francia Archosszal való együttműködésük eredményeként 2022-ben piacra kerülnek az első olyan készülékek, amelyek már beépítve tartalmazzák a technológiát. Egyelőre egy beltéri kamerát, egy hő- és levegőminőségmérőt, egy nyomkövetőt valamint egy okosórát jelentettek be, amikről túl sokat nem lehet tudni azon kívül, hogy kompatibilisek lesznek a Cotával. A látványtervek is inkább csak illusztrációként szolgálnak, ugyanis a gyártó szerint a végső termékek nem feltétlenül így fognak kinézni.
A bázisállomás boltokba kerüléséből viszont nem csak azok fognak profitálni, akiknek szükségük van egy olyan kamerára, amit nem kell bedugni a konnektorba. Az Ossia korábban már több olyan kiegészítőt is bemutatott, amelyekkel a hagyományos eszközök is "felokosíthatók", így akár az tölthető ceruzaelemeket vagy a telefonunkat is tölthetjük majd a távolból egy speciális tok segítségével. A redmondi cég útjából nemrég egy komoly akadály is elhárult, ugyanis az Egyesült Államok után szeptemberben Európában is megkapták a technológia alkalmazásához és forgalmazásához szükséges tanúsítványokat, így a Cota az Európai Unióban és Nagy-Britanniában is használható lesz, mégpedig a hatótávjának a korlátozása nélkül.
"Ahogy a világ egyre inkább előtérbe helyezi az érzékelőkkel, IoT-vel és termelékenységi eszközökkel való adatelemzést, úgy foguk hirtelen ráébredni, hogy ez a világ már nem működhet eldobható akkumulátorokkal, vagy körülményes és drága vezetékekkel" - nyilatkozta akkor a cég vezérigazgatója, Doug Stovall, hozzátéve, hogy a vezeték nélküli energiaellátás ugyanolyan alaptechnológia, mint a wifi, a Bluetooth vagy az okostelefonok, amely korábban lehetetlennek tűnő lehetőségeket fog megnyitni. "Manapság az embereknek már nem kell az internetkapcsolattal foglalkozniuk, holnap viszont már az energiaellátásra sem kell majd gondolniuk" - zárta gondolatait.
A gyártó honlapja alapján a Cota a wifihez hasonlóan működik, csak adatok helyett energiát továbbít a levegőben. A készülékben elhelyezett jeladó jelez a bázisállomásnak, ami - amennyiben úgy érzékeli, hogy az adott eszköznek töltésre van szüksége - válaszként elkezd áramot sugározni, másodpercenként százszor. A Cota nagyjából kilenc méter sugarú kört képes lefedni, az Ossia szerint pedig amiatt sem kell aggódnunk, hogy a levegőben érkező áram esetleg kárt tesz bennünk, ugyanis a technológiát úgy alakították ki, hogy automatikusan elkerülje az emberekkel való érintkezést. Erről az Ossia honlapján egy szemléletes, interaktív animációt is megnézhetünk.
A vezeték nélküli energiaellátáson ma már számos cég dolgozik, az Ossián kívül például az Energous is évek óta fejleszt hasonló technológiát, idén pedig a Xiaomi, az Oppo majd a Motorola is bejelentette, hogy a jövőben érkező telefonjaik több méteres távolságból is tölthetők lesznek. Hogy ezek a megoldások mikor kerülnek piacra, azt ugyanakkor egyelőre nem lehet tudni.
(Borítókép Getty Images)