Radioaktív klórt rejtenek az antarktiszi gleccserek

2019 / 11 / 20 / Perei Dóra
Egy kutatás szerint amerikaiak hidegháborús fegyvereket tesztelhettek a vidéken az 1950-60-as években, a radioaktív klór pedig ma is kimutatható a jégből.

Történelmi tanulmányainkból ismerős lehet az 1946 és 1991 közti időszak, amikor is az akkori két nukleáris szuperhatalom, az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió között kialakult egy tényleges háború nélküli, ám a harmadik világháború veszélyét folyamatosan sejtető ideológiai, fegyverkezési, kulturális, gazdasági és politikai rivalizálás, a hidegháború, melynek lenyomatát máig őrzik a világ különféle helyei.

A radioaktív klór-36 és berillium-10 izotópok sokat segítenek a szakértőknek a jégmagok korának megállapításakor: természetes körülmények között a radioaktív klór-36 a kozmikus sugarak és az atmoszféra találkozásából születik, ugyanakkor nukleáris robbanás is előidézheti.

Erre volt már példa az 1950-1960-as években a Csendes-óceánon zajló amerikai kísérletek során. Az izotópok akkor meglehetősen messzire jutottak. Olyannyira, hogy beépültek az antarktiszi jégbe. Az Amerikai Földtani Unió tanulmányában Mélanie Baroni, az Európai Földtudományi és Környezetkutatási Oktató- és Kutatóközpont munkatársa arról ír, hogy az Antarktisz vosztoki régiójában napjainkig is nagy arányban fellelhető a radioaktív klór, viszont a robbantásokból származó anyag a légkörből már eltűnt.

A kutatócsoport a vosztoki orosz kutatóállomásnál gyűjtött mintákat, mivel a környéken viszonylag ritkán havazik. Ezen kívül pedig egy ezernégyszáz kilométerre fekvő, jóval csapadékosabb helyen, a Talos-kürtőnél szintén vizsgálódtak. Adataik alapján a Talos-kürtőnél évről évre csökkent, Vosztoknál viszont jelenleg is magas a klór-36 koncentráció. Bár a kutatók szerint a veszélytelen a környezetre, az eredmények így is meglepőek, mivel mostanáig azt hitték, hogy az anyag már elérte természetes szintjét.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.