A leendő kínai űrállomás központi moduljára induló újabb emberes misszió három tagja: Csaj Csekang, Vang Japing és Je Kuangfu rekord hosszúságú időt, hat hónapot fog eltölteni az űrben, kétszer annyit, mint amennyi ideig az előző küldetés során ott tartózkodó taikonauták éltek a modulban. A résztvevők ezalatt kétszer tesznek majd űrsétát, ebből az egyiket Vang Japing, a csapat egyetlen női tagja fogja kivitelezni a Global Times elmondása szerint. Az űrhajós lesz az első nő, aki a Tienho fedélzetére lép, és egyben a kínai űrprogram története során az első női űrhajós, aki űrsétát tesz.
A fél éves küldetés embert próbáló feladatnak ígérkezik az űrhajósok számára: igaz, hogy a Nemzetközi Űrállomáson megszokott a hat hónapos váltás a missziók tagjai között, de a 16,6 méter hosszú Tienho modulban sokkal kevesebb hely áll rendelkezésre a mozgáshoz és a feladatok elvégzéséhez, összesen 50 köbméteren kell minden tevékenységet kivitelezni a zsúfolt egységben. Összehasonlításképpen az ISS 932 köbméteres belső terének több mint harmada, 388 köbméter használható élettérnek, ebbe beletartozik hat hálófülke, két fürdőszoba és egy edzőterem is, a teljesen felépült Tienkung (Mennyei Palota) űrállomás pedig körülbelül 110 köbméter lakható területtel rendelkezik majd, miután hozzákapcsolják a Ventien (Kutatás a Mennyek után) és a Mengtien (Álmodozás a Mennyekről) laboratórium-modulokat.
Ezekben a laborokban a közeljövőben 1000 különféle kísérletet fognak majd elvégezni a kutatók,
legalábbis júliusban már ezeknek a terveit elfogadta Kína emberes űrrepülésekért felelős ügynöksége (CMSA).
Egyelőre azonban a Tienho modulban nem csak a tudományos munkák, hanem az állomás műszaki felkészítése is tovább zajlik majd, az űrhajósok felmérik a üzemeltetési rendszerek állapotát, beüzemelik az egységen található robotkart, és megfigyeléseket végeznek a saját mentális és fizikális állapotukat illetően. A mostani küldetés jelenti az előkészítési folyamatok utolsó fázisát az űrállomás összeszerelése előtt, az ezután következő Szencsou 14 (Isteni Hajó 14) misszió űrhajósai már a két újabb modul érkezésére is számíthatnak. A teljes Tienkung valamikor 2022 végére lesz készen és az ellenőrzések után meg is nyílik a leendő tudományos programok előtt.
(Fotó: Kevin Frayer/Getty Images, CMSA)
További cikkek a témában:
Kína pályára állította az állandó űrállomása központi modulját
A terveknek megfelelően a kínai űrügynökség csütörtökön, magyar idő szerint hajnali 5.20 körül fellőtte az első állandó űrállomásának a központi modulját, ami nem sokkal később Föld körüli pályára állt.
Épül Kína új űrállomása
Mivel kínai űrhajósok nem vehetnek részt az ISS-en zajló munkákban és kísérletekben, ezért saját űrállomásukon fognak dolgozni, amit, felépülése után, a nemzetközi együttműködés előtt is megnyitnak.
000
Sikeresen megérkezett az első misszió a kínai űrállomásra
A személyzet nélküli Tiencsou-2 teherűrhajó többek között az űrsétákhoz szükséges szkafandereket és "tradicionális kínai ételeket" szállított az egyelőre még üresen álló Tienhóra, amelyet egy hónappal ezelőtt állított pályára a kínai űrügynökség.