A „kütyü, amiről nem tudtam, hogy szükségem van rá, amíg nem hallottam róla” -verseny egyik idei győztese lehet az Author Clock, amit író-órának kellene talán fordítani, de béna szójátékkal akár irodalom-óraként is átültethető szép anyanyelvünkre. Az Author Clock inkább jópofa elképzelés, mint hasznos valami, mivel a konvencionális időmegjelenítés helyett idézetekkel tudatja velünk, hogy hány óra is van. Vagyis mutatók, illetve számok helyett egy-egy irodalmi idézetet jelenít meg a kijelzőként használt, garantáltan kék fény és akár napfény alatt is jól olvasható e-papíron -- így, ha rápillantunk, nem csak a pontos időről értesülünk, de akár új műveket és új szerzőket is megismerhetünk.
Az óra jelenleg 2000 idézetből válogat, amely 6 évszázad irodalmi terméséből kerül ki, de az ígéretek szerint ez a tárház Wi-Fi kapcsolaton keresztül frissülni fog. Sajnos jelenleg úgy tűnik, nincs arra mód, hogy saját kedvenc szerzőinket állítsuk be, illetve az irodalmi keverőpult működését bármilyen érdemi szempontból befolyásoljuk azon kívül, hogy beállíthatjuk, hogy a profánabb sorokat száműznénk, illetve kiválaszthatjuk a számunkra szimpatikus betűtípust is. A Gizmodo igen valószínűnek látszó feltevése szerint egyébként valószínűleg public domain-ben szereplő művek kerülhettek az adatbázisba, ami egy újabb szűk keresztmetszet abból a szempontból, hogy mely alkotások részleteit láthatjuk viszont a kijelzőn – a kortárs(abb) írók így például eleve kiestek. A másik probléma lehet a nyelv: az eszköz jelenleg csak angol nyelven működik ugyanis, de a fejlesztők szerint idővel több nyelv is elérhetővé válik.
Óraként az eszköz több – inkább vicces, mint hasznos – funkcióval is dicsekedhet, a Variable Time Intervals beállításával az eszköz ritkábban, tehát 5 vagy 10 percenként frissíti a kijelzőjét. A leginkább „antióra” funkció azonban határozottan a Vague Mode, amely keretében a szerkezet olyan alkotók műveiből csemegézik, akik kevésbé egzakt módon utaltak az aktuális időre, tehát olyasmit írtak, hogy „körülbelül 3 óra felé járt az idő”, esetleg „7 óra közeledett”. Lenyűgözően, szinte már filozófiai szempontból is értelmezhető, nyíltan időellenes hozzáállás ez egy olyan eszköztől, melyben viszont a szokásos órafunkciók (például ébresztő vagy dátum) már nem fértek el.
Az óra rögtön kétféle méretben lesz (ha lesz – de erről később) elérhető: a kisebb dolgozóasztalra termett, míg a nagyobb falióraként funkcionál. A kisebbet 3 hetente kell csak tölteni, a nagyobb viszont 2 hónapot is kihúz – ezen megoldásnak köszönhetően kábelekkel sem kell bajlódnunk.
Sajnos karácsonyra ezt az eszközt nem tudjuk megrendelni, mivel a legkorábbi szállítási dátum jövő év áprilisa tájékán lesz esedékes. Még nagyobb gond, hogy a Kickstarteren jelenleg a célösszeg közelében sem jár a kezdeményezés – a cikk írásakor a szükséges 20 000 dollárból csak 1039 zöldhasú gyűlt össze, igaz, még hátravan 67 óra a kampányból, szóval akár siker is koronázhatja azt.
Mindenesetre annyira pihent agyú az ötlet, hogy vagy önálló eszközként vagy esetleg applikáció formájában még talán összefuthatunk vele a jövőben, ha a mostani kampány alatt nem is gyűlne össze a szükséges összeg.
(Foró: Kickstarter)