A kábelrengeteg felszámolására az elmúlt időszakban számtalan új megoldás látott napvilágot: asztalba épített QI-töltő és a bármilyen bútort vezeték nélküli mobiltöltővé átalakító készülékek már ma is kaphatók, ugyanakkor ezek elsősorban csak arra alkalmasak, hogy a telefonunkat kicsit kényelmesebben tudjuk velük tölteni. A Xiaomi, az Oppo és számos más cég már dolgozik olyan megoldáson is, amelyek a távolból képesek tölteni az elektronikus eszközöket, ez a technológia ugyanakkor jó esetben is évekre van a kereskedelmi forgalomtól, és szükség lesz hozzá a készülékek új generációjára is, ami már támogatja ezt a szabványt.
Amíg a valóban vezetékmentes energiatovábbításra várunk, addig jó alternatíva lehet a kábelek számának csökkentésére a Cohda Design által kitalált technológia, akik Power Tap néven egy olyan üvegasztalt alkottak, ami az elektromosságot vezető és nem vezető rétegek kombinálásával képes elektromos árammal ellátni bármit, amit ráraknak.
Ahogy a videón is látható, a P-Tap nem teljesen úgy működik, mint a ma használt vezeték nélküli mobiltöltők: az asztal csatalkozási pontjait lehet ellátni különböző USB-csatlakozókkal, QI-töltőkkel vagy más portokkal, és ezekre helyezhetjük rá vagy dughatjuk be a készülékeket. Lámpáknál, telefonoknál ez nyilván nagyjából akadálymentesen megtehető, ugyanakkor például egy laptop esetében már szükség lesz valamilyen újfajta megoldásra is, hogy kompatibilis legyen az asztallal.
A Cohda Design szerint a P-Tap technológiája számtalan területen lesz felhasználható, asztalok mellett akár térelválasztó elemként, átlátszó kijelzőként, konyhabútorként is használható. A technológia igen sokoldalú, hiszen az USB-vezetékekhez hasonlóan elektromos áram mellett adatokat is lehet vele továbbítani, vagyis szinte az összes vezeték kiváltható a segítségével. Hogy egy P-Tapból készült asztal vagy más bútor mennyibe fog kerülni, azt egyelőre nem lehet tudni, de a tervező szerint már több céggel is tárgyalnak a licencekről, így elképzelhető, hogy már a következő évben, években megjelennek az ezzel a technológiával ellátott bútorok a piacon.
(Gizmodo, Fotó: Cohda Design)