Rengeteg ember tudhatja rosszul a vérnyomását, mert nem megfelelően mérik

2024 / 10 / 09 / Pőcze Balázs
Rengeteg ember tudhatja rosszul a vérnyomását, mert nem megfelelően mérik
Lehetséges, hogy sokakat tévesen diagnosztizálnak magas vérnyomással, hiszen bár a tizenkilencedik század óta léteznek erre alkalmas szerkezetek, mégsem használjuk azokat mindig megfelelően. Kutatók szerint az Egyesült Államokban tízmilliók diagnózisa lehet emiatt hibás.

A Semmelweis Egyetem weboldalán olvasható adatok szerint Magyarországon "a 30-79 éves lakosság közel fele, a férfiak 56, a nők 41%-a szenved magas vérnyomás betegségben", amivel a világ ezen a téren legrosszabbul teljesítő tíz százalékában vagyunk. Ráadásul tíz betegre csak hat diagnózis, öt kezelés, azon belül két és fél megfelelően beállított vérnyomású ember jut.

Ugyanakkor az Ars Technica most felhívta arra a figyelmet, hogy nem mindegy, hogy hogyan mérjük a vérnyomásunkat. Az Amerikai Szívszövetség irányelvei alapján kifejezetten szigorúan kell követnünk néhány lépést, mielőtt a mérést megkezdenénk:

  • ne együnk, igyunk, eddzünk vagy dohányozzunk az azt megelőző fél órában
  • üres húgyhólyaggal, háttámlás széken egyenesen ülve kezdjük meg a vizsgálatot, úgy, hogy a lábainkat ne tegyük keresztbe, és azok végig maradjanak a földön
  • a karunk pihenjen egy vízszintes felületen, pontosan abban a magasságban, mint a szívünk
  • mielőtt megnyomnánk a gombot, öt percen át pihenjünk és ne beszéljünk
  • a pántot mindig a csupasz karunkra húzzuk, közvetlenül a könyökünk fölé
  • lehetőleg mindkét karunkon végezzünk el két-két mérést, és az átlagok közül a magasabbat vegyük figyelembe

Az ingre húzott pánt ötven, a vizelési inger tizenöt higanymilliméterrel emelheti az értékeinket, a túl alacsonyan lévő kar négy-tízzel a szisztolés, azaz a felső számot.

A cikkben idézett kutatás, amelyet a Johns Hopkins Egyetemen végeztek, arra jutott, hogy több mint ötvenmillió amerikait diagnosztizálhatnak félre azért, mert alacsonyan tartják a karjukat a mérések elvégzésekor. Ehhez két asztalon, összesen négy különböző pozícióban mérték meg több mint százharminc beteg vérnyomását. Megdöbbentő lenne, ha a háromszázharminc millió amerikaira jutó százhúszmillió magas vérnyomású ember közel fele valójában nem szenvedne a betegségben egy ilyen triviális ok miatt.

(Borítókép: Getty Images)

Milyen távolságból nézzük a mobiltelefon kijelzőjét, hogy ne legyen baja a szemünknek? Az okostelefonok viszonylag apró képernyőjének állandó nézegetése különféle látási problémákhoz vezethet, az enyhébb szemkifáradástól a rövidlátásig. A problémák elkerülésében az is segíthet, ha az eszközt megfelelő távolságba tartjuk magunktól.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.