Egy 31 országra kiterjedő kutatássorozatban, 130 helyszínen folytatott adatgyűjtéssel egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült igazolnia egy nagyon kellemetlen lehetőséget a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban. A kutatásban azt vizsgálták, hogy a magas pollenkoncentráció állhat-e összefüggésben a járvány gyorsabb terjedésével. A válasz: igen.
A tudós, akire mostantól leginkább haragudhatunk az újabb nyomasztó hír meghozása miatt, dr. Athanasios Damialis, a Müncheni Műszaki Egyetem kutatója. Ő vette észre, hogy Európában a járvány terjedésének üteme mintha kapcsolatban állna a növényvilág virágzásának időbeliségével. A világ számos pontjáról összegyűjtött adatok elemzése után végül a kutatásba bevont kollégáival megállapították, hogy a megbetegedések számának növekedési-csökkenési ritmusa valóban követni látszik a levegő pollentartalmának adatcsúcsait. A megfigyelések szerint a legmagasabb pollenkoncentrációt követő negyedik napon "szokott" a legintenzívebben terjedni a fertőzés az emberek között.
A levegővel kapcsolatos, a fertőzés terjedését befolyásoló faktorok kiszűrése után végül azt állapították meg, hogy a pollenkoncentráció az időjárási tényezők között átlagosan 44%-os súllyal határozza meg a vírus terjedésének sebességét. Vannak azonban körülmények, amik torzíthatják ezt az adatot. A kijárási korlátozások alatt álló kutatási területeken például kevésbé volt erős a pollenkoncentráció és a fertőzés terjedése közti kapcsolat.
A kutatás eredménye természetesen nem azt jelzi, hogy a vírus ráül a pollenszemcsékre és azokon utazik egyik orrból a másikba. A jelenség magyarázata, hogy a magas pollenkoncentráció kiváltotta allergia klasszikus tünetei, a tüsszögés-köhögés gyakoribbá válása a népességben az, ami segíti a vírus terjedését. A koronavírust továbbra sem a fáktól, virágoktól, hanem egymástól kapják el az emberek.
A konklúzió csüggesztő. Most, hogy az allergiaszezon és a bármilyen légúti úton terjedő vírus terjedése közti kapcsolatra már tudományos igazolás is van, ülhetünk a szobában és/vagy hordhatjuk a maszkot a legszebb hónapokban mindörökké, amíg világ a világ. Vagy dönthetünk úgy, hogy vállaljuk a kockázatot és továbbra is a természet részeként tekintünk magunkra - ennek minden esetleges következményét felvállalva.
A kutatás teljes publikációja itt érhető el.