Retteghetünk a virágoktól is: magasabb pollenkoncentráció idején jobban terjed a COVID

2021 / 03 / 11 / Rácz Tamás
Retteghetünk a virágoktól is: magasabb pollenkoncentráció idején jobban terjed a COVID
A pollenek útján terjedő vírusfertőzést vizsgáló kutatás végső konklúziója: maradjunk otthon vagy járjunk maszkban mindig, amikor virágzik bármi. Igazán lelkesítő.

Egy 31 országra kiterjedő kutatássorozatban, 130 helyszínen folytatott adatgyűjtéssel egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült igazolnia egy nagyon kellemetlen lehetőséget a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban. A kutatásban azt vizsgálták, hogy a magas pollenkoncentráció állhat-e összefüggésben a járvány gyorsabb terjedésével. A válasz: igen.

A tudós, akire mostantól leginkább haragudhatunk az újabb nyomasztó hír meghozása miatt, dr. Athanasios Damialis, a Müncheni Műszaki Egyetem kutatója. Ő vette észre, hogy Európában a járvány terjedésének üteme mintha kapcsolatban állna a növényvilág virágzásának időbeliségével. A világ számos pontjáról összegyűjtött adatok elemzése után végül a kutatásba bevont kollégáival megállapították, hogy a megbetegedések számának növekedési-csökkenési ritmusa valóban követni látszik a levegő pollentartalmának adatcsúcsait. A megfigyelések szerint a legmagasabb pollenkoncentrációt követő negyedik napon "szokott" a legintenzívebben terjedni a fertőzés az emberek között.

A levegővel kapcsolatos, a fertőzés terjedését befolyásoló faktorok kiszűrése után végül azt állapították meg, hogy a pollenkoncentráció az időjárási tényezők között átlagosan 44%-os súllyal határozza meg a vírus terjedésének sebességét. Vannak azonban körülmények, amik torzíthatják ezt az adatot. A kijárási korlátozások alatt álló kutatási területeken például kevésbé volt erős a pollenkoncentráció és a fertőzés terjedése közti kapcsolat.

A kutatás eredménye természetesen nem azt jelzi, hogy a vírus ráül a pollenszemcsékre és azokon utazik egyik orrból a másikba. A jelenség magyarázata, hogy a magas pollenkoncentráció kiváltotta allergia klasszikus tünetei, a tüsszögés-köhögés gyakoribbá válása a népességben az, ami segíti a vírus terjedését. A koronavírust továbbra sem a fáktól, virágoktól, hanem egymástól kapják el az emberek.

A konklúzió csüggesztő. Most, hogy az allergiaszezon és a bármilyen légúti úton terjedő vírus terjedése közti kapcsolatra már tudományos igazolás is van, ülhetünk a szobában és/vagy hordhatjuk a maszkot a legszebb hónapokban mindörökké, amíg világ a világ. Vagy dönthetünk úgy, hogy vállaljuk a kockázatot és továbbra is a természet részeként tekintünk magunkra - ennek minden esetleges következményét felvállalva.

A kutatás teljes publikációja itt érhető el.

További cikkek a Rakétán:

Kína a végbélnyílások tesztelésével folytatja a Covid elleni küzdelmet Nem túl kellemes, de egyesek szerint így megbízhatóbb az eredmény, mint a PCR- vagy az antitest-tesztekkel.

Így készülj fel a Covid-19 elleni oltásra Magyarországon február 25-éig 508 073 fő kapta meg a koronavírus elleni vakcina első adagját, a vírus harmadik hulláma mindeközben berobbanni látszik, így a Rakéta szeretne segíteni azoknak, akik az oltás felvételén gondolkoznak. A legelső és legfontosabb tanácsunk így hangzik: Mindenki oltassa be magát, lehetőleg minél hamarabb!

Nem egyértelmű, hogy mennyire terjed a koronavírus a felületeken Mennyire érdemes fertőtleníteni? A kutatás eredményeit, ami először kimutatta, hogy a SARS-CoV-2 akár egy hétig is életképes marad különböző felületeken, azóta már megkérdőjelezték, de még mindig nincs egyértelmű válasz.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Nem csak élő és holt létezik – felfedeztek egy új állapotot az élőlényeknél
Nem csak élő és holt létezik – felfedeztek egy új állapotot az élőlényeknél
A halál csak egy átmeneti állapot bizonyos élőlények számára: színre lépnek a xenobotok és halál után az emberi tüdősejtekből kialakuló összetett lények, az anthrobotok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.