Egy hónapja tettük fel a kérdést nektek: vajon, tervezitek e valamilyen okosotthon készülék vásárlását a közeljövőben.
A válaszokból kiderült: ugyan nem mindenki fontolgatja új eszközök beszerzését, de aki szeretne ilyesmit a lakásába, az leginkább egy robotporszívóra vágyik.
Mielőtt belevágnánk a vásárlásba, érdemes egy kicsit körülnézni a porszívók piacán, hiszen sokféle típust lehet kapni, a pár tízezrestől a többszázezres változatig, de a használhatóságuk a lakásunk méretén és berendezésén is múlik. Rég elmúltak már azok az idők, mikor a robotporszívó több munkát adott a használójának, mint amennyit megspórolt neki, mikor ki kellett szabadítani a fotel alól, mikor meg kellett keresni, vajon hol álldogál magában szomorúan lemerült akkumulátorral. A mai változatok precízen működő beépített szenzorokkal érzékelik a környezetükben található akadályokat, általában ez infravörös jel kibocsátását jelenti, mely a tárgyakról visszaverődve mutatja a robotnak a szoba méretét. A porszívó a kalkuláció elvégzése után nekiindul a takarító körútjának, közben fal érzékelők, tárgy érzékelők és mélység érzékelők védik tőle, hogy bármibe beleütközzön, vagy lezuhanjon a lépcsőn.
Az útjába kerülő tárgyak azonban visszafordulásra késztetik, így az előzetes elpakolást sajnos nem ússza meg az ember.
A jobb fajta, lidarral vagy ultrahangos szenzorral felszerelt eszközök kevésbé hajlamosak tárgyakat felborítani, a felső érzékelős példányok pedig nem szorítják be magukat a fotel alá. A lemerülni készülő akkumulátor jelzésére a robot magától visszatér a töltőhöz és rácsatlakozik, a töltési idő az akkumulátor típusától függ, 3-5 óra körül szokott lenni. Mindenképpen érdemes az akkumulátor kapacitását (jobb fajtánál akár 5200 mAh lehet) és a szívóerőt (ezt Pa-ban adják meg, minőségibb típusoknál 1800-2000 körüli) megfigyelni és az erősebbet választani, hiszen nem sok értelme van egy olyan porszívónak, ami után ki kell porszívóznunk. Itt találhatunk egy alaposabb porszívóteszt leírást, ha szeretnénk kicsit jobban feltérképezni a piacot.
Az olvasók tizenkét százaléka szeretne okoségőt/lámpát.
Az okosvilágítás egyre nagyobb teret hódít az IoT eszközök piacán, és nem véletlenül. A wifire csatlakoztatható égők nem csak sokkal nagyobb színválasztékot nyújtanak, lehetővé téve, hogy a szobában naplementét vagy napfelkeltét, bármilyen színű hangulatvilágítást hozzunk létre egy pillanat alatt, hanem hasznos funkciókkal is rendelkeznek: automatikusan lekapcsolnak, ha kimegyünk a szobából, ezzel is energiát spórolva, lehet villogást beállítani az ébresztéshez, applikációval akár az otthonunktól távolról is irányíthatjuk a berendezéseket, sőt, az egy rendszerre csatlakoztatott eszközök akár még egymással is képesek kommunikálni. Érdemes felmérni, pontosan milyen elvárásaink vannak a világítással kapcsolatban: elég a fényerő szabályozás, vagy más funkciókat is szeretnénk, mennyire legyen energiatakarékos (az okosizzók kicsivel többet fogyaszthatnak a hagyományos társaiknál a wifi/bluetooth kapcsolat miatt), és figyeljük meg, az irányításhoz szükséges applikáció kompatibilis e a telefonunkkal, bár lényegében az összes app elérhető androidról és iOS-ről is. Áruk az akár hatvanezres szettektől a háromezres égőkig terjedhet.
A válaszadók hét százaléka tervezi valamilyen hangasszisztens illetve okoshangszóró beszerzését.
Hogy mitől is lesz okos egy hangszóró? Attól, hogy a helység méreteit, jellemzőit felmérve képes magát a környezet akusztikai adottságaihoz igazítani, így sokkal jobb hangzás érhető el a segítségével, természetesen telefonos applikációval lehet távolról is irányítani, valamint csatlakoztatható digitális asszisztensekhez és hangparancsra is működik. A hangasszisztensektől bármit lehet kérdezni, mindenre tudják a választ, valamint feladatokat is adhatunk nekik, például jegyezzék meg a tennivalók vagy bevásárolnivalók listáját. Ha nem aggódunk amiatt, hogy Alexa esetleg hallgatózik (bár a mikrofonok kikapcsolhatóak, így ez nem kell, hogy problémát okozzon), akkor ideális választás lehet, hogy egy kicsit felokosítsuk az otthonunkat.
A statisztikák alapján a Google Home tud a legtöbb kérdésre pontos választ adni, 81%-os a helyes válaszok aránya, míg az Amazon Echo esetében 64%.
Azonban a zajszűrésnek köszönhetően az Apple HomePodja hallja a legjobban (99, 4%-os pontossággal) a hozzá intézett kérdéseket.
Az olvasóink tizenöt százaléka valamilyen más okosotthon eszközt szeretne magának, ez takarhat okostévét, okossütőt, okosmérleget, már nagyjából mindenből létezik okos verzió, viszont több, mint felük, 51% nem tervezi IoT berendezés vásárlását. Lehet, hogy azért, mert már minden intelligensen működik a lakásban, vagy mert sokan ragaszkodnak a hagyományos, manuális irányításhoz. A statisztikák azt mutatják, Európa egyébként sem az elsődleges vásárlói réteg az okosotthon készülékek piacán, Amerika és főként Ázsia beelőz minket, de alapvetően nálunk is kezd terjedni az IoT népszerűsége.
A következő kérdésünk pedig a megkerülhetetlen vírushelyzethez kapcsolódik, arra vagyunk kíváncsiak, vajon ki mennyire kényszerült bezárkózni a négy fal közé mostanában.
(Fotó: Getty)