Bár ha a tavalyi évet vesszük alapul, a Samsung a hajlítható kijelzős készülékek szegmensében továbbra is toronymagasan piacvezetőnek számít a maga 66%-os részesedésével, az kétségtelen, hogy a koreai gyártó felett az elmúlt években elkezdtek gyülekezni a felhők. A hajlíthatók legnagyobb piacának számító Kínában mostanra már a Huawei, az Oppo és a Honor is beelőzte a Samsungot, amelynek az IDC adatai szerint mindössze 11%-os részesedés jut, de talán ennél is aggasztóbb jel lehet, hogy a Counterpoint Research piackutató statisztikái alapján 2024 első három hónapjában a Samsung globálisan is a második helyre szorult a Huawei mögött, miközben a nyugat-európai piacon a Fold-széria közvetlen konkurenciájának számító Honor Magic V2 lett a legnépszerűbb hajlítható kijelzős telefon.
Ennek a trendnek az egyik oka igencsak kézenfekvő, hiszen a Samsung az elsők között lépett be a hajlíthatók piacára, így a konkurencia megjelenésével természetszerűen csökken a részesedésük. Ahogy ugyanakkor azt a Honor telefonjának népszerűsége is jelzi, a Samsung visszaesésében az is szerepet játszhatott, hogy a koreai gyártó az elmúlt években nem nagyon igyekezett innoválni: a Fold 2-nél bevezetett dizájnt (ami egy normál okostelefonnál jóval vastagabb volt, azonban kisebb és hosszúkásabb fedlapi kijelzővel rendelkezett) kisebb változtatásokkal a széria következő három generációjánál is megőrizték, miközben a konkurencia szépen lassan elkezdett olyan telefonokkal előállni, amelyek méretükben már a hagyományos okostelefonokhoz közelítenek. Bár ahogy más gyártók, úgy a Samsung sem közöl eladási adatokat a telefonjairól, azonban kiszivárgott információk szerint ez a helyzet mostanra az eladott telefonok darabszámán is erősen meglátszott: miközben a hajlíthatók piaca összességében növekedett, az Android Authority októberi cikke szerint a tavalyi Z-széria semmivel sem szerepelt jobban a boltokban, mint az előző generáció, sőt, a Z Fold 5-ből az első hónapokban kevesebb fogyott, mint a Z Fold 4-ből.
Hogy ezt a problémát a Samsungnál is érzik, arra a szerdán bemutatott Galaxy Z Fold 6-nál nem is kéne jobb bizonyíték, hiszen a koreai gyártó legújabb táblagéppé szétnyitható telefonja a széria történetének legnagyobb dizájnváltásával igyekszik lendületet adni a Z Fold-sorozatnak.
Az újragondolt formaterv leglátványosabb eredménye, hogy a telefon fedlapi kijelzőjének képaránya sokkal közelebb áll egy normál okostelefonéhoz, az eddigi, 23.1:9-es képarány 22.1:9-re csökkent. A kijelző mérete egyébként érdemben nem változott, a Z Fold 6 előlapján egy 6,3 colos, 2376x968 pixeles felbontású AMOLED 2X kijelzőt találunk, ami természetesen 120Hz-es képfrissítéssel rendelkezik, és ahogy a tavalyi modellt, ezt is egy Gorilla Glass Victus 2 védőüveg védi a karcolásoktól és az esetleges leejtéstől.
A telefont szétnyitva jóval kevesebb változást találunk, hiszen a belső kijelző szinte maradt ugyanolyan, mint a korábbi modellben: a 7,6 colos, 120Hz-es képfrissítésű AMOLED 2X kijelző 2160x1856 pixeles felbontással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy egy hajszálnyival szélesebb lett, mint az előző modellben, de ezt a különbséget tényleg csak nagyítóval lehetne kiszúrni. Ami egyértelmű különbséget jelent, az a kijelző maximális fényereje, hiszen a gyári adatok szerint ez mindkét kijelző esetében 1750-ről 2600 nitre nőtt, ami megegyezik a januárban bemutatott S24 Ultra fényerejével.
A Z Fold 6 használata nem csak az előlapi kijelző miatt lesz kényelmesebb, mint a korábbi modelleké, ugyanis a telefon elég sokat fogyott is: a készülék vastagsága összecsukott állapotban 13,4-ről 12,1 milliméterre, a tömege pedig 239 grammra csökkent, vagyis az új modell már semmivel sem nehezebb, mint mondjuk egy S24 Ultra. Bár a telefont csak néhány perc erejéig próbáltuk ki, de az első benyomásaink szerint a hagyományos telefonokhoz jóval közelebb álló kijelző és a vékonyabb készülékház miatt a telefon használhatósága valóban előnyére változott, ám hogy hétköznapi használat során ez mire lehet elég, azt majd csak egy hosszabb teszt után tudjuk megmondani.
Ami a telefon dizájnját illeti, a fentiek mellett még egy fontos változást érdemes megemlíteni, ugyanis ahogy a képeken is látható, a Z Fold 6 sokkal szögletesebb lett az elődjeinél. Erre valószínűleg nem a használhatóság javítása miatt volt szükség, hanem inkább azért, hogy a Samsung készülékei egységes formanyelvet kapjanak; erre utal az is, hogy a Fold és a Flip telefonok mellett a szintén frissen bemutatott Galaxy Buds 3 Pro fülhallgatónál és a Galaxy Watch 7 Ultra okosóránál is tetten érhető ugyanez a szögletesebb irányvonal - igaz, a sima Watch 7-nél megtartották az eddigi, kerek kialakítást.
A telefon kialakításával kapcsolatban mindenképp érdemes még kiemelni, hogy a Z-széria történetében először a készülékek immár nem csak vízállóak, de az 1 milliméternél nagyobb szilárd tárgyak behatolásától is védve vannak: amíg a tavalyi modellekben még csak IPX8 védelmet találtunk, addig az idei készülékek közül már a Z Fold 6 és a Z Flip 6 is IP48 minősítéssel rendelkezik.
A Z Fold 6 természetesen megkapta a Qualcomm legújabb processzorát, így az idei csúcstelefonok többségéhez hasonlóan ez is Snapdragon 8 Gen 3 processzorral érkezik, ami mellett 12 GB RAM-ot és 256, 512 GB vagy 1 TB tárhelyet találunk. Egyáltalán nem változott viszont az akkumulátor mérete, ami továbbra is 4400 milliamperórás és vezetékkel 25, vezeték nélkül pedig 15 wattos teljesítménnyel tölthető, mint ahogy a kamerarendszer is maradt ugyanaz: a telefon hátlapján egy 50 megapixeles főkamerát és egy 10 megapixeles, 3x-os optikai zoomra képes telefotó kamerát találunk, amelyeket optikai képstabilizátorral is elláttak. Az egyetlen kisebb változást a 12 megapixeles nagy látószögű kameránál találjuk, ez ugyanis új szenort kapott.
Amíg a Z Fold esetében idén főként a dizájnbeli változásokon volt a hangsúly, a Flip inkább hardveresen fejlődött sokat az elődjéhez képest. A telefon a már említett szögletesebb kialakítást leszámítva gyakorlatilag ugyanolyan, mint a tavalyi modell: a fedlapon továbbra is egy 3,4 colos, 748x720 pixeles felbontású, 60Hz-es AMOLED kijelzőt találunk, a belső kijelző pedig maradt 6,7 colos, 2640x1080 pixeles, 120Hz-es AMOLED. Természetesen ez a készülék is megkapta a legújabb Snapdragon processzort, emellett az eddig 8 GB-os memóriakapacitás az új modellnél tárhelytől függetlenül 12 GB-ra nőtt. Gyarapodott az akkumulátor kapacitása is, 3700-ról 4000 milliamperórára, és komoly változást jegyezhetünk fel a hátlapi kamerarendszernél is, ahol a 12 megapixeles főkamera helyett az idei modellben már egy 50 megapixeles kamerát találunk.
Az új Z-szériánál természetesen elérhető lesz az összes olyan AI-funkció, amit a januárban bemutatott S24-sorozatnál már láthattunk, a telefonokkal egyszerre debütáló OneUI 6.1.1 rendszer viszont tovább is bővíti a mesterséges intelligencia nyújtotta szolgáltatások számát, amelyek közül néhány egészen kreatívan használja ki a hajlítható kijelző előnyeit.
A Z Fold 6 és Z Flip 6 a július 10-én kezdődő előrendelési időszak után július 24-én fognak boltokba kerülni, a tavalyinál némileg magasabb áron. Ez a Flip esetében azt jelenti, hogy mindkét modellért tízezer forinttal kell majd többet fizetni, mint tavaly, a Foldnak viszont a legolcsóbb, 256 GB-os tárhellyel ellátott változata is 60 ezer forinttal kerül majd többe, mint a tavalyi legolcsóbb modell.
Z Fold 6:
Z Flip 6:
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)