Sanghaj lett az év okosvárosa a Smart City Live 2020 rendezvényen

2020 / 12 / 01 / Justin Viktor
Sanghaj lett az év okosvárosa a Smart City Live 2020 rendezvényen
Kína komoly tapasztalattal rendelkezik a technológiai innováció élmezőnyében, és úgy tűnik, hogy az eddigi trend továbbra is folytatódik az IoT által támogatott intelligens városok diadalmenetével. Most éppen Sanghaj tört az élre.

Középpontban a lakosság igényei

Az elbírálás során kiemelték a digitális infrastruktúrát, az e-kormányzati szolgáltatásokat, a City Brain-t, az informatika és az ipar integrációját és ezek stratégiai céljait. Sanghaj, már 2016-ban bevezette négyéves intelligens-város programját, és a dolog be is ért az idei Smart City Live Summit konferenciára, amit a Smart City Expo World Congress szervezett.

Az online esemény további nyertesei között szerepelt egy új kategória, a “Covid-19 innováció” legjobbja, egy Zambiának szánt, a jövőbeni munkához jutást segítő szoftver, amit az amerikai Werkit vállalat szállított a Global Digital Marketplace projekt részeként.

Sanghaj 2016–2020 között megvalósított intelligens városterve, az „intenzív” digitális infrastruktúra, az e-kormányzati szolgáltatások, a City Brain, valamint az ipar és az informatika integrációjára, fejlesztésére összpontosított.

Smart Sanghaj

A tervet “Smart Sanghaj - Emberközpontú intelligens városnak” hívják, és az infrastruktúra kiépítésén keresztül szeretnék vele Sanghajt a világ első duál-gigabites városává tenni. Ehhez teljes 5G lefedettség szükséges a belvárosban, és 99 százalékos gigabites üvegszálas lefedettség a város egyéb területein. Az e-kormányzati kezdeményezés népszerű szolgáltatásnak bizonyult polgárok számára, több mint 14,56 millió felhasználó regisztrált a teljes 24 milliós népességből.

A Werkit innovatív szoftvere lehetővé teszi a távoli digitális munkahelyekhez való hozzáférést az afrikai országban, a digitális banki szolgáltatásokat, készségfejlesztési segítséget és virtuális támogató közösséget nyújt a szubszaharai fiatalok számára, akik a Covid-19 hatásai miatt rájuk köszöntött magas munkanélküliségi ráta és alacsony bérek miatt szenvednek.

További díjak

Idén a shenzeni Kormányzati Szolgáltatások Adatirodája nyerte a képességnövelő technológiák (Enabling Technologies) kategória díját, “Digitális város - A technológia jobbá teszi a várost” kezdeményezéséért, melynek célja a város életfeltételeket biztosító szolgáltatásainak és a város irányítási lehetőségeinek javítása annak érdekében, hogy modern, nemzetközi és innováció alapú várossá váljanak. A konkrét lépések között szerepelt a digitális infrastruktúra megerősítése, ingyenes WLAN lefedettség a nyilvános helyeken, járványmegelőzés menedzsment és az intelligens rendfenntartás.

A városi környezet (Urban Environment ) szekció nyertese a Microsoft és a Siemens Mindsphere City Graph platformja lett. A City Graph lehetővé teszi a városokban, kerületekben vagy egyetemeken belül a kontextus alapú integrációt és elemzést. A platform a város valós entitásainak digitális megfelelőit modellezi, és lépésről lépésre optimalizálja a város működését az IoT és a fejlett elemzési technológia segítségével.

A mobilitási díjat (Mobility award) a torontói Pantonium kapta, amely olyan szoftvermegoldást dolgozott ki, amely képes egy város teljes tömegközlekedési flottáját átállítani fixen tervezett és üzemeltetett járatokról rugalmas, igény szerinti szolgáltatásra.

A rendszer képes valós időben irányítani a járművezetőket az optimális útvonalakon és megállókon keresztül, az utasok által megadott fel és leszállási állomásokhoz igazítva a járatokat, melynek során a térség bármely tömegközlekedési megállója igénybe vehető.

A megoldást az ontariói Belleville-ben már letesztelték a késő esti, fix útvonalú buszokon, és a tesztek során az utasok számának jelentős növekedését tapasztalták, a megtett kilométerek számának jelentős csökkenésével párhuzamosan.

A kormányzás és a gazdaság (Governance and Economy) kategóriát az izraeli ZenCity helyi kormányzatok számára készült adatvezérelt döntéshozó eszköze nyerte. A platform fejlett mesterséges intelligenciával (MI) segíti a helyi önkormányzatokat adatközpontú döntések meghozatalában a közösség igényei és prioritásai alapján, a lakossági visszajelzések anonimizált, összesített adatpontjainak millióit összegyűjtve és elemezve.

Az élet és befogadás (Living and Inclusion) kategóriában a zsűri a brazíliai Alagoas államban található Maceió kormányának “Az új élet a grotákban: bizonyítékokon alapuló nyomornegyed-fejlesztés és városfejlesztés” programját választotta. A program összefogja a veszélyeztetett településeken szükséges  beavatkozásokat, elsősorban a mobilitásra, közterekre, lakhatásra, a közösségi politika intézkedéseinek megerősítését szolgáló stratégiai teendőkre összpontosítva, táblázatos és térbeli adatok előállítása, felhasználása és rendszerezése révén.

(Forrás: Smartcityexpo Kép: Smartcityexpo)

Ez is érdekelhet:

Az ausztriai Graz az 5G-re és az IoT-re támaszkodva alakul okosvárossá A valódi autonómiával, reális helyzetértékeléssel, és bátor jövőképpel rendelkező városok világszerte ráléptek már az okosvárossá válás útjára. A Citycom Telecommunication Graz teljes Stájerországot lefedő 5G hálózat szállítására szerződött a Nokiával, ami új bevételi lehetőségeket is teremt város számára.

Milton Keynes lendületes okosváros programjában mindent bevetnek Az okos városokról a legtöbb ember azt gondolja, hogy pusztán a technológia,  érzékelők, hálózatok, adatok, a dolgok internete használatában ki is merül a fogalom tartalma. A dolog azonban egyre inkább az embereken is múlik. A technológia valóban segítheti városainkat a hatékonyabb szolgáltatások nyújtásában és az átláthatóság növelésében, de a lakosság a potenciális felhasználók  képzésére és bevonására is nagy szükség van.

A Google feladta Toronto-okosváros terveit, a koronavírus és a digitális szkepszis miatt A koronavírus járvány az intelligens város projekteket is elérte, és az evolúciós szelekció itt is dolgozik: a más alapbetegségekkel küzdő projektek sem élik túl. A Google testvérvállalata a Sidewalk Labs a koronavírus világjárvány okozta komplikációkra hivatkozva feladta tervét, hogy intelligens várost építsenek a kanadai Torontoban.


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.