Petneházi Gábor és Kasza Péter szegedi filológus-történészek egy olyan ismeretlen fejezeteket tartalmazó kéziratot talált az olaszországi Trentóban, melyet még sosem adtak ki. Az elveszett krónika, 2000 oldalon keresztül foglalkozik a 16. század magyar történelemmel.
A velencei heterodox emigráns Gian Michele Bruto (1517–1592) 1574-től Báthory István történetírója volt Gyulafehérváron, majd 1576-tól Krakkóban, itt írta kézzel ezt a hatalmas terjedelmű magyar történeti művet. A munkával Bonfini , Mátyás Király történetírójának Decadesét szerette volna folytatni, Rerum Ungaricarum libri címmel egyetlen összefüggő narratívába foglalva a három részre szakadt ország hanyatlásának évszázadát, Mátyás király halálától kezdve, Mohácson, Buda és Szigetvár elvesztésén keresztül Báthory István erdélyi fejedelemmé választásáig.
A munka kísérletet tesz arra is, hogy legitimálja az ország keleti részén berendezkedő Szapolyai-dinasztia uralmát. A mű elkészülte után soha nem került kinyomtatásra, a 19. században ugyan született egy akadémiai kiadás, de csupán töredékes kéziratok alapján.
Nem ez az első izgalmas forrás a 16. századból, melyet a történetírás évszázadának is neveznek. Nemrég került elő Caspar Ursinus Velius beszámolója a mohácsi csatáról.
Gian Michele Bruto munkája húsz könyvből áll. A Rerum Ungaricarum libri a Trentóban található volt jezsuita kollégium levéltárából került elő. Hogy pontosan hogyan és mikor került oda, a történészek sem tudják.
A felfedezésben nagy szerepet játszott, hogy a digitalizációnak köszönhetően egyre több eredeti forrásgyűjtemény válik ,megismerhetővé, Olaszországban ugyanis teljes körűen elkezdték a régi kéziratok adatbázisát feltölteni az internetre. Petneházi Gábor és Kasza Péter céltudatosan keresték a magyar vonatkozású kéziratos műveket ezekben a katalógusokban.
Bruto, a velencei követek titkára volt, aki írt már Firenze történetéről, de másodvonalbeli szerzőnek számított a humanisták között, és a szabad gondolkodás híveként eretneknek is.
(Forrás: Abtk Kép: Abtk)