A legellentmondásosabb sötét anyag kísérlet megismétlésére készülnek a kutatók

2021 / 10 / 18 / Bobák Zsófia
A legellentmondásosabb sötét anyag kísérlet megismétlésére készülnek a kutatók
A sötét anyag jelenlétére csak közvetett módon, vagy a részecskékkel való nagyon ritka ütközésekből lehet következtetni. Egy olasz kísérletben több mint 20 éven át gyűjtötték az adatokat és a beszámolók szerint rendszeresen szezonális váltakozású részecske észleléseket detektáltak, de egészen eddig nem sikerült megismételni az eredményeket, a fizikusok pedig továbbra is szkeptikusak az adatokkal kapcsolatban.

A 2003-ban indított DAMA/LIBRA kísérlet és elődje, az 1997-2000-es DAMA (DArk MAtter) kísérlet során olasz kutatók rendszeres sötét anyag észlelésekről számoltak be, amelyek száma szezonális változásra utalt. A fizikusok az Appenninek alatt található Gran Sasso Nemzeti Laboratórium detektorai segítségével olyan jeleket és ezeknek a jeleknek a rendszeres nyári erősödését, majd téli gyengülését rögzítették, amelyek szerintük egyértelműen a sötét anyag jelenlétére utaltak. A váltakozás oka, hogy a Naprendszer rendszeresen keresztülhalad a galaxis sötét anyag gyűrűjén és június környékén (június másodikán), mikor a Földnek a legnagyobb a relatív sebessége, a sötét anyag 'szele' erőteljesebben hat rá, míg decemberben sokkal kevésbé - magyarázta Katherine Freese, a Michigan Egyetem elméleti fizikusa a Nature-nek 2018-ban.

A kísérlet eredményei egészen egyedülállónak számítottak, mivel a világ többi detektorában nem sikerült a sötét anyagra utaló felvillanásokat észlelni, de éppen emiatt a fizikusok szkeptikusan fogadták a beszámolókat és kétségek merültek fel az adatok megbízhatóságát illetően. Csak az ellentmondásos projekt megismétlése deríthetett volna rá fényt, hogy vajon tényleg a sötét anyag jelenléte-e a magyarázat az észlelésekre vagy valami teljesen más.

A Pireneusok alatt 780 méter mélyen rejtőző Canfranc Földalatti Laboratóriumban zajló ANAIS projekt és a dél-koreai Yangyang Laboratórium (Y2L) COSINE-100 programja pontosan azzal a céllal jött létre, hogy a DAMA kísérlet különös eredményeit igazolják vagy cáfolják, de a mérésekből származó adatok nem támasztották alá az olasz projekt fizikusainak következtetéseit. Az elmúlt években publikált jelentések szerint egyik kísérlet során sem találtak hasonló jeleket. Bár a COSINE-100 bizonyos adatai közelebbi egyezést mutattak a DAMA/LIBRA eredményeivel,

de az ANAIS során egyértelműen, 99%-os megbízhatósággal kizárták az éves moduláció valószínűségét.

Most azonban újabb létesítmény épül, ahol újra megpróbálkoznak a DAMA megismétlésével és még egyszer megkísérlik az adatok reprodukálását. A hamarosan induló projekt egyik résztvevője, Madeleine Zurowski a The Sydney Morning Heraldnak úgy nyilatkozott, hogy az új vizsgálatban az olasz kísérlet egészen pontos mását próbálják meg létrehozni.

"Visszatérünk az alapokhoz, mikor azt mondjuk, hogy 'csináljuk pontosan azt, amit a DAMA csinált'.

Ha nem látunk semmilyen eredményt, akkor valami furcsa történik a DAMA-nál, valami, ami nem a sötét anyag."

A projekt Ausztráliában, a Stawell aranybánya egyik használaton kívüli termében valósul meg, ahol egy kilométerrel a föld alatt egy olyan nátrium-jodid kristályt tartalmazó detektorral mérik majd az ütközéseket a sötét anyag és a látható anyag részecskéi között, mint amit a DAMA kísérletben is alkalmaztak. A nátrium-jodid az egyik legtisztább és szennyeződésektől leginkább mentes kristály típus, ezért ideális alapanyagot jelent a mérésekhez, de az ausztrál kutatók még egy extra biztonsági rendszert is terveztek, hogy a lehető legmegbízhatóbbá tegyék az eredményeket.

A kristályt tartalmazó rézből és acélból készült tárolókat egy speciális folyadék veszi körbe, amelynek részecskéi szintén felvillannak egy lehetséges ütközés pillanatában. Mivel a sötét anyaggal való találkozásra az anyag rendkívül gyenge kölcsönhatása miatt nagyon ritkán kerülhet csak sor, ezért, amennyiben a szcintillátor folyadékban és a nátrium-jodidban is egyszerre érzékelnek ütközésre utaló jeleket felvillanás formájában, nagy valószínűséggel ki is zárhatják a sötét anyag részecskék magyarázatát.

"Ha a kristály világít, akkor megnézzük a folyadékot is körülötte, és ha a folyadék szintén felvillant, akkor tudjuk, hogy nem lehet sötét anyag, mert annak az esélye, hogy a sötét anyag kétszer is atomokba ütközik, végtelenül kicsi."

- mondta Alan Duffy, a Swinburne Egyetem Űrtechnológiai és Ipari Intézetének vezetője a Guardiannak. Ha viszont kizárólag a kristályban jelenik meg a jel, akkor állhat akár sötét anyag is a háttérben, bár még ekkor is tapasztalni kell a szezonális váltakozást ahhoz, hogy a DAMA eredményeit alátámasszák. A föld alatt zajló építkezés hamarosan a végéhez ér, a tervek szerint még ebben az évben befejezik a munkálatokat, a laboratóriumot pedig jövőre rendezik majd be. Hogy kizárják a lehetőségét a téves jelzéseknek, amelyek a detektort körbevevő, természetes radioaktivitással rendelkező anyagok által kibocsátott részecskékkel való ütközésekből fakadhatnak és amelyek esetleg a DAMA szokatlan észleléseihez is hozzájárultak, a labort acél védőréteggel zárták el a külvilágtól.

A sok száz méter vastagságú sziklaréteg is nyújt egyfajta természetes szigetelést, ezért is épülnek a föld alatt ezek a létesítmények, de a plusz védelem érdekében a lehető legkevésbé sugárzó ólom vagy acél alapanyagokat kell felkutatni a borításhoz. Ilyen típusú tiszta acélt laboratóriumi körülmények között is elő lehet állítani, de olcsóbb megoldást jelent régi, sőt néha ősi hajóroncsok és az általuk szállított ólomrakományok feldolgozása. A régi egészen pontosan 1945. július 16-a előttit jelent, mivel ekkor robbantották fel az első kísérleti atombombát, a Trinityt, a Jornada del Muerto sivatagban, és az ekkor, valamint az ezt követő számtalan atomrobbantás során keletkező radioaktív szennyezés beépült a fémek szerkezetébe és az ezekből készített anyagokba is.

De nem csak ezért vonzóbbak a régebbi hajók: az élőlények és élettelen dolgok is sugároznak valamilyen mértékben, azonban azok az anyagok, amelyek évszázadok vagy évezredek óta a tenger mélyén fekszenek vízzel körbevéve, az idők során elvesztik a radioaktivitásuk nagy részét. Ezek az úgynevezett alacsony hátterű (háttérsugárzású) anyagok, amelyek megfelelőek a detektorok védelmére, emiatt a roncsok felfedezői nem egyszer felajánlják a fizikai laboratóriumok számára a zsákmányukat, általában elég alacsony áron. Többek között a Budapesti Neutron Központ detektora, a DÖME (DÖgnehéz Mérő Eszköz) is régi maradványokból készült, az eszközhöz az 1945-ben lebombázott Erzsébet-híd darabjait használták fel.

Az ausztrál létesítményben azonban nem hajóroncsokból származó acélból készültek a védőelemek, mivel sikerült még ennél is tisztább acélt beszerezniük Phillip Urquijo, az ARC CoEDMPP (Centre of Excellence for Dark Matter Particle Physics) főkutatójának elmondása szerint. A második védelmi vonalat pedig a szcintillátor folyadék jelenti, így amennyire lehet kizárják az esélyét a téves jelzések beérkezésének.

Az valószínűleg évekig tartó kísérletek alatt derül csak ki, hogy a DAMA projekt eredményeit meg tudják-e ismételni a kutatók a laborban, azonban a vizsgálatok más szempontból is értékes információkkal szolgálhatnak a világegyetem titokzatos folyamatairól, elvégre a sötét anyag utáni vadászatnak olyan alapvető kérdések megválaszolása a végső célja, mint hogy mi alkotja valójában az univerzum anyagának nagyjából 80%-át vagy hogy mi is tartja egyben a galaxisokat.

(Fotó: DAMA-LIBRA/LNGS-INFN, Cosine/Yale, Stawell Gold Mines, Wikimedia Commons, Illustris Collaboration)

További cikkek a témában:

Több mint ezerkétszáz potenciális sötét-anyag lelőhelyet azonosíthattak Hatalmas sötét anyag csomók tarkíthatják a kozmoszt, és ahol igazán sűrűn van jelen ez a rejtélyes szubsztancia, a valóság szemmel láthatóan eltorzul.
Lehet, hogy felfedezték a sötét energia nyomát egy kísérletben A rejtélyes sötét energia felelős a Világegyetem gyorsuló tágulásáért, de az, hogy pontosan mi is a sötét energia és mi rejlik a jelenség hátterében, még a kutatók előtt sem világos.
A fekete lyukakban talán ősi, összeomlott univerzumok lehetnek Egy új elmélet szerint olyan apró ősi fekete lyukak alkothatják a sötét anyagot, melyek a világegyetem keletkezésének idején jöttek létre, és apró, összeomlott univerzumokat tartalmazhatnak.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.