A tudósok a közelmúltban egy erre tanított mesterséges intelligencia segítségével 1210 lehetséges új gravitációs lencsét azonosítottak, és ezeket feltételezhetően a sötét anyag hatalmas csomói okozzák.
A gravitációs lencsék vagy gyűrűszerű illúziók, akkor fordulnak elő, amikor egy csillag vagy galaxis fényét a sötét anyag gravitációs vonzása eltorzítja, és olyan jeladóként működhetnek, melyek segítenek bennünket megérteni és feltérképezni az univerzumot.
Több mint ezer ilyen lencse felfedezése a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium tudósai által óriási előnyt jelenthet a tudósok számára hogy több évtizedes erőfeszítések után végre megértsék és azonosítsák a sötét anyagot.
A sötét anyagot sem szabad szemmel, sem a legtöbb műszerünkkel nem vagyunk képesek észlelni, ami az egyik fő oka annak, hogy a tudósok még mindig nem jöttek rá, hogy valójában mi lehet az, sőt néhány olyan elmélet is kering, melyek szerint nem is léteznek.
Ugyanakkor úgy tűnik, hogy (a sötét anyag, vagy valami más) erős gravitációs vonzást fejt ki, mely képes elgörbíteni a mellette elhaladó távoli csillagok és galaxisok fényét, és olyan nagy mértékben meghajlítani azt, hogy a Földről nézve a távolban izzó gyűrűknek tűnjenek.
Ezeket a lencséket nagyon nehéz észrevenni, a Berkeley Lab tudósai szerint minden 10 ezer galaxisból egyetlen jó jelölt akad erre. Az algoritmus által talált több mint 1200 ilyen kandidátus tehát nagyon komoly felfedezés, és ez a szám majdnem kétszerese annak, amit amennyit a tudósok eleve felhasználtak magának az algoritmusnak a betanítására.
"Valójában azt gondoltam, hogy sok évbe telik majd, mire bárki ilyen sok gravitációs lencsét találhat. Elképesztő felfogni azt, hogy amit látunk, az magának a téridőnek a felcsavarodása, amit egy hatalmas objektum okoz" - mondta el David Schlegel a Berkeley Lab fizikusa és a tanulmányi társszerzője. A kutatás eredményeit a The Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban tették közzé.
(Forrás: Phys Kép: Unsplash)