Speciális magyar műhold várakozik a Falcon 9 rakétán az indításra

2024 / 08 / 16 / Bobák Zsófia
Speciális magyar műhold várakozik a Falcon 9 rakétán az indításra
A WREN-1 műhold az aszály okozta károk elhárításában és a klímaalkalmazkodásban segít majd.

A SpaceX X-en közzétett fotójának tanúsága szerint már az indításra várakoznak azok a műholdak, amelyeket a cég tizenegyedik utazásmegosztó missziójának keretében juttatnak az űrbe a Falcon 9 rakétával. A 116 űreszköz között helyet kapott a magyar WREN-1 is, ami fontos szerepet játszik majd a jövőben az aszályos időszakok problémáinak megoldásában.

A WREN (Water Resources in Efficient Networks) projekt célja egy klímaalkalmazkodást támogató monitoring és predikciós eljárás kidolgozása távérzékelt adatok alapján és földi szenzor hálózat adatainak validációjával, a műhold pedig ennek megvalósítását teszi lehetővé a magasból érkező felvételek folyamatos közvetítésével. Az eszköz annak a C3S Kft.-nek a legújabb kisműholdja, amelynek nevéhez a küldetését nemrégen befejező VIREO vagy az űridőjárást monitorozó RadCube is kötődik és amelynek tevékenysége elsősorban a 3-16U méretű cubesatok fejlesztését és üzemeltetését célozza, de nagyműholdas projektekben is részt vesznek energiaellátó és hasznos teher szabályozó rendszerek tervezőjeként. A mostani programban a COMBIT Számítástechnikai Zrt. által vezetett konzorcium tagjaival, az Óbudai Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem munkatársaival működtek együtt.

A WREN-1 egy 6U (20 cm × 10 cm × 34,05 cm) méretű nanoműhold, aminek fedélzetén egy multispektrális és SWIR kamera, pozíciómérő eszközök és egy mikrovibrációt monitorozó egység található - ez utóbbit az Óbudai Egyetemen fejlesztették. A műhold a talaj felső rétegének nedvességtartalmát és a növényzet fejlődését vizsgálja majd, ennek érdekében közeli infravörös és rövid hullámú infravörös hullámhosszban gyűjti az adatokat. A multispektrális képalkotó rendszer a földfelszínt 16 x 16 méteres részletességgel, közel 10 000 négyzetkilométeres területre vonatkozóan fogja megbecsülni egy áthaladás alatt és naponta 15 alkalommal kerüli meg a Földet, miközben alacsony Föld körüli pályán, 515-520 kilométeres magasságban halad.

A C3S Kft. beszámolója szerint a műholdfelvételek feldolgozását követően, a rendszer nagy felbontású biofizikai és biokémiai adatokat küld majd, melyeket egy gépi tanulási algoritmusokat használó rendszer fog feldolgozni. A projekt fő célja a műholdképeket talajnedvesség-tartalommá konvertáló numerikus modellek kifejlesztése és implementálása, ami által az aszállyal fenyegetett területekről nagyobb pontossággal és megbízhatósággal tudnak előrejelzést adni, így csökkenthetőek lesznek az aszálykárok.

A műhold 2023 végén készült el és jelenleg már a Falcon 9 felbocsátására vár, amire előreláthatólag ma este kerül sor. A megfelelő módon zajló utazás a WREN indulásának csak első fázisa, a pályára állítás után még sok tennivaló lesz a műhold adatgyűjtésének megkezdése előtt.

"Az első és legfontosabb feladat a műhold és a földi állomás közötti kapcsolat létrehozása, majd a fedélzeti alrendszerek beindítása lesz.

A műhold fedélzetén elhelyezett egységek biztosítják majd a működéshez szükséges energia előállítását, a kamerák vezérlését, a megfelelő kapcsolat létrejöttét. A helyzetstabilizáló alrendszer működésével állnak majd irányba a kamerák. A kamerák kalibrációját követően pedig készülnek az első felvételek, amiket majd a WREN tárol és továbbít a földi állomásra, ahonnan a kutatásban résztvevő projektcsapat kapja meg további értékelésre." - írja a C3S.

Ha minden a tervek szerint alakul, a műhold 3 éves élettartama alatt segíti a klímaalkalmazkodást és a precíziós gazdálkodás működését is.

(Fotó: C3S Kft)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.