Ha meg szeretnénk figyelni az áprilisi pink teliholdat, arra 26-án, hétfőn éjszaka lesz lehetőségünk. Ez a telihold, az idei két szuperhold közül az első, napnyugta után lesz a legjobban megfigyelhető, és 23:33- kor éri el csúcsfényességét. A Hold éppen a láthatár fölé emelkedve látszik majd a legnagyobbnak, és aranyszínű árnyalatot kaphat. (Itt találhatunk hozzá egy személyre szabható kalkulátort .)
Fontos tisztázni, hogy a szuper pink Hold valójában nem lesz kicsit sem rózsaszín, vagy annak bármilyen árnyalata, inkább a szokásos aranyszín dominálhat, ami fényes fehérbe megy majd át, ahogy az égitest a látóhatár fölé emelkedik.
Az idei következő szuperhold május 26-án érkezik majd. A szuperholdak a megfigyelések szerint nagyobbnak és fényesebbnek tűnnek, mint az átlagos teliholdak, átlagosan körülbelül 7 százalékkal tűnnek nagyobbnak és 15 százalékkal fényesebbnek. A különbséget mindazonáltal nem könnyű észrevenni. A jelenséget két, egymástól kissé eltérő meghatározással szokták magyarázni.
Az általánosabb meghatározás alapján a szuperhold olyan új-, vagy telihold, melyben az égitest az egyik apszispontban, a perigeumban helyezkedik el (a Hold pályájának a Földhöz legközelebb eső pontja). A definíció szerint egy évben több szuperhold is előfordulhat.
A szűkített értelmezés szerint szuperhold az év Földhöz legközelebb kerülő újholdja és teliholdja. Ez az értelmezés évente csak két szuperholdat enged (telihold és újhold szuperhold).
Ez trükkös, mert a dolognak nincs semmi köze a Hold színéhez, valójában április teliholdja gyakran esett egybe a Phlox subulata, egy Észak-Amerika keleti részén őshonos vadvirág kora tavaszi virágzásával. A növényt kúszó phloxnak vagy mohafloxnak is hívják, sőt rózsaszín mohának is. A szezonális társulásnak köszönhetően ezt a teliholdat pink, azaz rózsaszínű Holdnak nevezte el a köznyelv.
Amerikában az április amúgy is hemzseg az őslakos indiánok által használt, népi megfigyeléseken alapuló - a klímaváltozás miatt sajnos lassan valószínűleg érvényüket vesztő - holdnevektől, főképp a tavaszra történő utalásokkal. Arrafelé ilyenkor köszönt be a “Jégtörő Hold” (Algonquin) és a “Hold, amikor a patakok ismét hajózhatóak” (Dakota), értelemszerű jelentéssel, míg a “Növények és cserjék bimbózó Holdja” (Tlingit) és a “Vörösfű Holdja” (Oglala) a növényzet növekedésével kapcsolatos megfigyelésekre utal.
Más elnevezések bizonyos állatok újbóli megjelenésére utalnak, például a “Hold, amikor a kacsák visszajönnek” (Lakota), a “Hold, amikor a ludak tojást raknak” (Dakota), és a “Békahold” (Cree), vagy a “Gálytartó Hold”(Anishinaabe) ami a gálytartóhalak bőségének idejét jelzi, mikort azok ívás céljából visszatérnek a patakokba vagy a tavak sekély részeibe.
(A tél utolsó holdja a féreg hold, de mivel egyben szuperhold is lesz, ezért szuper féregholdról beszélhetünk)
(A tavaszi virágzással való egybeesés miatt hívjuk virág holdnak)
(Az Algonquin indián törzs elnevezése, a tavasz utolsó - és ezáltal legédesebb - szuperholdjára)
A 21. század legnagyobb szuperholdja 2052. december 6-án köszönt majd ránk, ekkor egy „Szuper hideg hold” mindössze 356 429 kilométerre lesz a Földtől, ami az egész évszázad legközelebbi szuperholdját jelenti.
(Forrás: Wikipédia Kép: Unsplash, Wikimédia)