Tényleg működik a YouTube videó, ami eltávolítja a vízcseppeket a mobilunk hangszórójából

2024 / 08 / 28 / Pőcze Balázs
Tényleg működik a YouTube videó, ami eltávolítja a vízcseppeket a mobilunk hangszórójából
Por- és cseppálló mobilok ide vagy oda, szinte mindenki sápadt már el amiatt, hogy a többszázezer forintos mobilja eggyel vizesebb lett a kelleténél. Az egyik megoldás az ilyen helyzetekre egy különös videó lehet, de azért ne rohanjon senki a fürdőkádhoz vagy az uszodába tesztelni, a zümmögő hangok sem oldanak meg mindent, sőt.

Többször írtunk arról a Rakétán, hogy mi a teendő, ha elázott a mobilunk. Az alapszabályok azóta sem változtak: hajszárítóra, sütőre vagy rizsre nem lesz szükségünk, viszont arra igen, hogy minél gyorsabban kapcsoljuk ki a készüléket; ha tudjuk, távolítsuk el a tokot és az akkumulátort; törölgessük meg a mobilt; végül, ha van kéznél a cipősdobozokból ismert szilikagél-tasak, akkor azzal együtt zárjuk a kütyüt egy befőttesüvegbe. A fenti praktikák mellett megjelent azonban egy újabb:

egy furcsán zúgó YouTube-videó, ami az ígéretek szerint kirázza a vízcseppeket a telefonokból.

A The Verge szerkesztője, David Pierce a végére járt, hogy vajon lehet-e hinni a négy évvel ezelőtt feltöltött, negyvenötmillió megtekintésnél járó, alig több mint két perces videónak.

A jó hír, hogy igen. A rossz hír, hogy ez sem old meg minden problémát. Az újságíró először a gyártókhoz fordult, ahol a feltehetőleg a jogi, műszaki és egyéb osztályok által jóváhagyott GYIK oldalakra irányították őket - az Apple például kifejezetten kéri ezeken a rizs mellőzését. A szerkesztő ennél bővebb választ nem kapott, ami érthető, hiszen ez érzékeny terület a cégek számára. Hiába hirdetik por- és cseppállóként a mobiljaikat, a jótállás ezekre a károkra a legtöbb esetben nem vonatkozik.

A kütyük szétszerelésével, feltárásával, és a javíthatóságuk értékelésével foglalkozó iFixit szakemberei viszont segítettek Pierce-nek. UV-festékbe mártottak négy mobilt, majd lejátszották a videót, végül hagyták száradni a kütyüt. Az eredmények teljesen eltérőek voltak, már ami a belső beázásokat illeti, de azt tesztelés közben valóban látták, hogy a hangszórók ki tudnak lökni víz- illetve festékcseppeket a hangok hatására. A Bose kutatási igazgatója, Eric Freeman ezt azzal magyarázta, hogy mivel a hangszórók levegőt mozgatnak, ezért, ha elég sok levegőt kell mozgatniuk, a folyadékot is képesek mozgásba hozni. Ehhez pedig a lehető legalacsonyabb hangot kell a lehető legnagyobb hangerőn kibocsátaniuk. Erre tesz kísérletet a videó.

Működik, de...

A gombok vagy a csatlakozók környékén mindez azonban nem segít - ellentétben például az Apple Watch hivatalos, szintén hang-alapon működő vízlepergető megoldásával. Egy ilyen óránál ugyanis a töltő kialakítása, és a kevesebb gomb miatt eleve kisebb a beszivárgást lehetővé tevő rész. Vagyis a videó működik, de ha valóban féltjük a telefonunkat a nedvességtől, kerüljük el a veszélyes helyzeteket, vagy kössünk rá ezekre is érvényes készülékbiztosítást.

(Borítókép: Shuvro Mojumder/Unsplash)

Mit tegyünk, ha vizes lett a telefonunk? Újra itt a nyár, ezzel együtt pedig újra jelentősen megnő az esélye annak, hogy a telefonunk valahogyan víz alá kerül. Az ember ilyen esetben rendszerint bepánikol, de ha jól a fejünkbe vésünk néhány egyszerű alapszabályt, azzal nagymértékben javíthatjuk annak az esélyét, hogy a nyaralást ne egy új telefon vásárlásával zárjuk.


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Az internetes csalások és kártevők világa minden eddiginél kifinomultabbá vált, a védtelen felhasználók pillanatok alatt áldozattá válhatnak. Az óvatosság önmagában nem elég.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.