Azt talán már leírni sem érdemes, hogy a mesterséges intelligencia milyen mértékben változtathatja meg az egészségügyi ellátást, elég csak a betegadatok feldolgozására gondolni a gépi tanulás segítségével. A Drezdai Műszaki Egyetem kutatói azonban most az eddigi felhasználási körön tágítottak egy alaposat, mivel olyan, MI alapú rendszert dolgoztak ki, amely az emberi szervezetbe ültethető, és amely valós időben elemzi a szervezetből érkező jeleket. Nagyjából tehát úgy kell a dolgot elképzelni, mintha a páciens mindenhová magával cipelne egy orvost, aki folyamatosan vizsgálná őt.
A biológiailag kompatibilis, a testbe ültethető mesterséges intelligencia valós időben képes osztályozni az olyan egészséges vagy éppen patológiás biológiai jeleket, mint a szívverés, sőt a szívverés változását orvosi felügyelet nélkül is képes megállapítani. Az eszköz polimer alapú szálhálózatokból áll, amely strukturális felépítésében az emberi agyat idézi. A polimer szálak véletlenszerű elrendezéséből ugyanis egy úgynevezett visszacsatolt ideghálózat (recurrent neural network/RNN) alakul ki, amely működésében hasonlít a mi agyunkra. A visszacsatolt ideghálózat lényege, hogy az elemzéskor a minták egymásutániságát is figyelembe veszi, vagyis egy adott pillanatban a bejövő jel az eggyel korábbi kimenetet is tartalmazza, így mintegy memóriát kap a hálózat, és emlékezni fog az eggyel korábbi állapotára is. Ez a fajta működés pedig az időbeli sorozatok (mint amilyen a szívverés) elemzésekor kiemelten fontos. Ennek megfelelően a szerkezet a legapróbb jelváltozást is kiszúrja, szívverés esetén akár azokat az eltéréseket is, melyeket még az emberi orvosok is nehezen vesznek észre.
A tesztek során az MI 88 százalékos pontossággal különítette el az egészséges szívverést három gyakoribb aritmiától, miközben a rendszer kevesebbet energiát fogyasztott, mint egy pacemaker. A kutatók szerint pedig egy ilyen rendszer potenciálját még csak most kezdjük megérteni – lehetne szívbetegek ellenőrzésére használni, vagy akár műtét után kutatni vele az esetleges komplikációkat, és elváltozás esetén az eszköz üzenetet küldhetne mind a beteg, mind pedig a kezelőorvos telefonjára, hogy az illető minél hamarabb segítséghez jusson. A kutatók szerint a fejlesztés újdonsága nem merül ki abban, hogy az eszköz komplex kiértékelést végez valós időben, de mindezt ráadásul az emberi szervezeten belül teszi.
(Kép: Flickr/A Health Blog)